Trabzonspor – Fenerbahçe (28.02.2021)

Trabzonspor 0-1 Fenerbahçe

Son 7 maçta 21 puan toplayan Trabzonspor ile büyük bir kaos içinde olan Fenerbahçe, zirve yolunda çok kritik bir mücadelede, Trabzon’da karşı karşıya geldi.

İlk Yarı

İlk 10 dakika itibarıyla topu rakibine bırakan taraf Trabzonspor’du. Kazandığı topları da paslaşarak ileri çıkmak yerine uzun topla kullanan ev sahibi ekip, topu ayağında tutmakta zorlandı ve özellikle ikinci bölgede yaptığı baskıyla rakibinin pas trafiğini engellemeye çalıştı.

İlk 11 tercihleriyle de topla oynama isteğinde olacağını bizlere gösteren Erol Bulut’un ekibi maçın başlarında bu tavrını net bir şekilde ortaya koydu. Geride hazırlık paslarıyla oyalanmak yerine topu hızlı bir biçimde üçüncü bölgeye taşımayı belirli bir ölçüde başaran Fenerbahçe, böylece hem rakibinin ön alan baskısından daha rahat kurtuldu hem de merkezden pas yapmayı becerdi. Mert Hakan’ın şaşırtıcı bir şekilde az top kaybı yapması ve pas bağlantılarında etkili rol oynaması takımı adına maçın olumlu notlarındandı. Sağ bekte Gökhan Gönül Nwakaeme tehdidiyle çok ileri çıkamazken, sürpriz sol bek Szalai, fırsat bulduğu her an ileri çıkarak ortaları ve ver-kaçlarıyla Pelkas ve Mesut Özil’e hayli destek oldu. Sol kanat ağırlıklı hücumlarında orta sahadan da destek almayı başaran Sarı-Lacivertliler net pozisyon yakalayamasalar da ceza sahası içine girmeyi başardılar.

Twitter/@Fenerbahce

Top rakipteyken Mesut’u pres yapması için Thiam’ın yanın atıp 4-4-2 gibi dizilen konuk ekip rakibinin stoperlerine baskı uygulayarak uzun topa zorladı. Bakasetas, Flavio ve Berat üçü de defanstan top çıkarabilmek için çok geriye gelmek zorunda kaldı ve bu da Trabzonspor’un hızlı hücuma çıkmasını zorlaştırdı. Takım boyu uzadıkça uzayan Bordo Mavililer uzun toplarda da isabeti bulamayınca rakibinin hatasını gözlemek zorunda kaldı.

İlk 30 dakika mutlak Fenerbahçe hakimiyetinde geçerken konuk ekip isabetli şutlar da çıkardı fakat kaleci Uğurcan Çakır kalesinde başarılıydı. 

Pelkas ve Mert Hakan’ın dinamik oyunu yeteri kadar olmasa da takımlarının hücumunu hızlandırırken Sosa’ya da geriden topu dağıtmakta rahatlık sağladı ve Sarı Lacivertliler ilk yarının büyük bölümünde topu ileriye taşımakta zorlanmadı. Sol bekte hiç de fena bir performans sergilemeyen Attila Szalai, ilk yarının iyi isimlerindendi. Karambolde sağ ayağının içiyle vurduğu topta Uğurcan’ı geçebilse bu sürpriz performansını daha da ileri taşıyabilirdi.

Sağ tarafta OsayiGökhan ikilisi topla çok buluşmuş olmamalarına rağmen her buluştuklarında tehlike yarattılar ve Marlon’u bir hayli zorladılar.

35.dakikadan sonra hücumda daha çok kendini göstermeye başlayan Trabzonspor, rakibinin çıkarken yapmaya başladığı hatalar sonucu sol kanattan tehlike yarattı. Djaniny’nin de Nwakaeme’ye desteğe gelmesiyle boşluklardan iyi yararlanan ev sahibi ekip son 10 dakikada az da olsa bu kanattan varlığını gösterdi.

Merkezden baskıyı pasla kırarak çıktığı her an daha fazla boşluk yakalayıp daha etkili olan Fenerbahçe ne zaman driplingle topu ileri taşımak istese orta sahayı geçemedi ve topu rakibine kaptırdı. Ozan yerine ilk 11’de başlayan Mert Hakan Yandaş’ın da bu stratejiye daha uygun olduğu düşünülmüş olabilir keza kendisi topu sürmek yerine sürekli ileri paslarla hücuma katkı vermeye çalıştı.

Son 5 dakikada iyice baskıyı arttıran ve topa da daha fazla ortak olan Trabzonspor etkili fırsatlar yakalasa da gole ulaşamadı. Gökhan Gönül devrenin sonlarına doğru geriye dönmekte zorlanmaya başlarken Bakasetas’ın da ceza sahası içine girmeye başlamasıyla Bordo Mavililer etkinliğini arttırdı.

İlk yarıda Fenerbahçe hepimizi şaşırtarak gayet kontrollü ve etkili bir oyun ortaya koydu. Merkezden pasla çıkan ve baskıyı rahat kıran Sarı Lacivertliler Mert Hakan ve Szalai’nin dahi iyi performanslarıyla gole daha yakın taraf oldu. Uğurcan Çakır’ın alıştığımız iyi performansı maçta gol olmasını engellerken Osayi’nin çizgiye inmeleri ve PelkasMesut Özil iş birliği takımlarının ceza sahası içinde etkili olmalarını sağladı.

İKİNCİ YARI

İkinci devrenin başında roller değişmiş gibiydi. Trabzonspor topa daha fazla hakim olurken uzun top tercihinden de vazgeçmişti. Merkezden paslarla çıkabilmeye başlayan Karadeniz temsilcisinin ilk hedefi topu Nwakaeme ile buluşturmaktı. Gökhan’dan kolay sıyrılmaya başlayan etkili isim, desteğe gelen Serdar Aziz’i de üstüne çekince içerde daha fazla boşluk oluşmaya başladı ve Djaniny ile Ekuban bu boşluklarda etkili oldu. Bakasetas’ın da zaman zaman bir sahte dokuz gibi stoperleri üstüne çekip yarattığı boşluklar yine ikinci devrede takımı adına farklılık yarattı. 

İlk yarının aksine alan daraltmayı ve takımın boyunu kısaltmayı daha iyi başaran Trabzonspor, kurduğu baskılarda da daha etkili oldu. Topu da daha fazla ayağında tutmaya başlayan ev sahibi ekip rakip yarı sahada ilk kırk beşe kıyasla çok daha fazla kendini gösterdi. 

Twitter/@Fenerbahce

65’e kadar Flavio ve Berat’ın ileri çıkmaya başlamasıyla oyunu rakip yarı sahaya yıkmayı başaran ve dönen topları da toplayan Trabzonspor’a karşı Fenerbahçe’nin yanıtı iyice kontra oyununa dönmek oldu. Mesut ve Thiam’ın yerine oyuna Valencia ve Samatta dahil oldu. Orta saha kondisyonu da iyice düşmeye başlayan ve daha diri rakiplerine karşı kolay geçilen konuk ekipte bu değişiklik 74.dakikada oyuna dahil olan yeni isimlerle beraber daha da ileri bir noktaya taşındı.

Mert Hakan ve Samuel çıkarken oyuna giren Ozan Tufan ve Ferdi Kadıoğlu ile beraber rakibine karşı direnç göstermeye başlayan Fenerbahçe baskıdan da daha rahat çıkmaya başladı.

76.dakikada, oyuna girdikten sadece iki dakika sonra, Ferdi Kadıoğlu orta sahada çok kritik bir top kaptı ve rakiplerinden sıyrılıp topu merkezden kat eden Dimitrios Pelkas ile buluşturdu. Ceza sahasına girmeden yerden mükemmel bir şut çıkaran Yunan isim kaleci Uğurcan’ı alt etmeyi başardı ve baskıdan gol yememeyi başaran takımını öne geçirdi. Böylece ikinci yarıda çok daha etkisiz görünen ve rakibinin baskısına ancak 65’ten sonra cevap vermeyi başaran Fenerbahçe, yeni kan Ferdi’nin çabası ile hızlı ataktan golü buldu.

Öne geçtikten sonra hücumu tamamıyla ikinci plana alan Fenerbahçe, yine de ValenciaSamattaFerdi üçlüsüyle baskıyı orta saha çizgisinin üzerinde kurarak rakibine rahat geçiş izni vermemeye çalıştı. 

Ev sahibi ekipte oyuna sonradan dahil olan Yunus Mallı ve Yusuf Sarı takımı adına buldukları boşluklarda özellikle sağ kanattan etkili olurken istedikleri isabetli şutları bulamadılar.

86’da golün sahibi Pelkas’ın yerine Novak’ın da oyuna dahil olmasıyla beraber 11 kişi geriye çekilen konuk ekip özellikle uzatma dakikalarında baskı yedikçe yedi. Afobe’yi de yine aynı dakikada oyuna atan Abdullah Avcı takımını artık doldur boşalt da dahil 10 kişi karşı yarı sahaya gönderdi. 5 dakikalık uzatma devresi yoğun heyecanla geçen mücadelede Trabzonspor’un en etkili pozisyonu Djaniny’nin direkten dönen kafasıydı. Nwakakeme de 80’den sonra sağ kanattan rakip defansı paramparça etmiş olmasına rağmen istediği net şutları bulamadı. 90+6’da fişi çekme şansı ayağına gelen Samatta her ne kadar bu rahat pozisyonu dışarı vurmuş olsa da maçı kazanmasını bildi. Galatasaray ve Göztepe maçlarında gelen mağlubiyetlerle iyice çalkalanan Sarı Lacivertliler bu çok zor deplasmandan özellikle ilk yarı oynadığı etkili futbolla biz daha ölmedik mesajı verdi. İkinci yarıyı tamamen domine etmesine rağmen Altay Bayındır’ı çok zorlayamayan Trabzonspor da 7 maç ardından mağlubiyetle tanıştı. 

Maçın Hakkı

Twittter/ @FenerbahceSK

Sakatlığı dolayısıyla oynayamadığı maçlarda eksikliğini Fenerbahçe takımının çokça hissettiği Dimitrios Pelkas takımı adına ne kadar kritik bir isim olduğunu bu ölüm-kalım maçında bize gösterdi. Özellikle ilk yarıda Szalai ve Mesut Özil ile sol kanattan kurduğu pas trafiğinde etkinliğini arttıran Yunan isim, ikinci yarıda da fişi çeken isim oldu. Takımının hücum yollarındaki eksikliğine bu maçta yarattığı boşluklarla ilaç gibi geldi. İlk yarıdaki kurtarışlarıyla Uğurcan Çakır, maça girdikten sonra asisti  ve yarattığı etkiyle beraber Ferdi Kadıoğlu ve sol bekte oynamasına rağmen harika işler çıkaran Attila Szalai’ye rağmen Maçın Hakkı galibiyet golünü getiren Dimitrios Pelkas’ın.