Ankaragücü – Galatasaray (03.03.2021)

Ankaragücü 2-1 Galatasaray

Ankara deplasmanına 8 maçlık bir galibiyet serisiyle gelen Galatasaray, ligde zor günler geçiren Ankaragücü karşısına çıktı. İlk yarının sonunda ve ikinci yarının başında yediği gollerle galibiyet serisini Ankara’da bırakan Fatih Terim’in öğrencileri buna ek olarak Mostafa’yı da kırmızı karttan kaybetti.

İlk Yarı

Takımını sahaya geçen haftalardan farklı olarak sadece Donk – Luyindama değişikliğini yaparak çıkaran Fatih Terim, izleyenleri çok da tatmin etmeyen son hafta oyunlarına karşı kazanan takımını bozmamayı seçti.

Maça agresif ve dirençli bir şekilde çıkan Ankaragücü’nde ise hedef kötü gidişi lideri yenerek tersine çevirmekti. Maçın henüz ilk dakikalarında alışık olduğumuz istekli görüntüsüyle rakip kaleye yüklenen Galatasaray bu baskısından pozisyonlar da çıkardı. Kaptırdığı toplarda şok presi iyi uygulayan Fatih Terim’in öğrencileri, topu kazanır kazanmaz net ve çabuk paslarla rakip kaleye gitmeyi düşündü.

Twittter/ @GalatasaraySK

İlk tehlikesini dakika 2’de geliştiren konuk ekip, sağ kanatta Yedlin Gedson ve Arda’nın seri paslarında topu Onyekuru‘ya attı ancak son haftalarda gözle görülür bir düşüş yaşayan Onyekuru ceza sahasına topa vuramadı. Bu pozisyonun hemen ardından yine sağ kanattan bir ortayla tehlike yaratmaya çalışan Sarı Kırmızılılar, Ankaragücü’nün sağ kanadındaki Kitsiou‘nun defolarından yararlanmak üzerine bir strateji geliştirdiğini gösterdi. İlk 10 dakikada yakaladığı atak devamlılığında genellikle sağ kanattan sol kanata uzun toplarla tehlike yaratmaya çalışan Cimbom, planını doğru kurmuş olsa da bunu sahaya yansıtamadı.

İlk 10 dakikalık Galatasaray baskısından sonra dengeye gelen oyun, ilk yarının ortalarına kadar orta saha mücadelesi şeklinde geçerken iki takım da tehlike yaratamadı. Özellikle Ankaragücü, son tercihlerdeki hataları sebebiyle çok kez atağa çıkarken top kaybı yaptı ancak geride sağlam durmaları nedeniyle bu kayıplar rakibe pozisyon olarak dönmedi.

Twittter/ @GalatasaraySK

Maçın en net pozisyonu ise dakika 22’de geldi. Ömer Bayram‘ın soldan ortasında çok iyi yükselen Onyekuru, müsait pozisyonda kafa vuruşunu yaptı ancak kaleci Korcan topu çizgide çıkarınca Galatasaray öne geçme şansından yararlanamadı.

Bu pozisyonun ardından dengeye dönen maçta, iki takım da rakibin hata yapacağı o anı bekledi. Beklentiye cevap veren Ankaragücü savunması, tehlikeli bölgede pas hatası yapınca çok büyük bir fırsat yakalayan Emre Kılınç topu yan ağlara vurdu ve belki de ilk yarının kırılma anını yaşattı.

İlk yarıdan gol sesi çıkmayacak derken, bu sefer hatayı yapan Galatasaray’da Arda Turan oldu. Dakika 45’te ceza alanında penaltıya sebebiyet veren Arda, Ankaragücü’nün İbrahim ile penaltıdan öne geçmesine neden oldu. Bu golle soyunma odasına skor avantajıyla giden Ankaragücü büyük bir avantajı da cebine koydu.

İkinci Yarı

İkinci yarıya 3 değişiklikle başlayan Fatih Terim, galibiyet için oyuna Falcao, Kerem ve Linnes’i attı. Ancak büyük ihtimalle ikinci yarıda olacakları o bile tahmin edemezdi.

Önce dakika 49’da Falcao ile beraberlik fırsatını değerlendiremeyen Galatasaray, ardından 10 dakikalık bir korku tüneline girdi. Önce ev sahibinin tam da umduğu gibi, gerideki boşluğu değerlendirerek geliştirdiği hızlı atakta Lobzhanidze ile fark 2’ye çıktı. Lobzhanidze‘nin bireysel beceri kokan golünde Marcao‘yu düşürdüğü durum, genç stoperin bire birdeki defolarını da gözler önüne serdi. Ardından ise Galatasaray için bundan da kötü ne olabilir derken, son haftaların parlayan yıldızı Mostafa direkt kırmızı kartla oyun dışında kaldı.

Twittter/ @GalatasaraySK

Mostafa’nın atılmasıyla eksik kalan konuk ekip yine de oyundan çok da fazla düşmedi. Galatasaray’ın üzerine geleceğini bilerek topu bırakıp hızlı ataklar kovalayan Ankaragücü için maç tam da istenilen noktaya geldi.

Topa hakim olmaya devam eden Galatasaray ise merkezi iyi kapatan Ankaragücü karşısında havadan uzun toplar ve kanat organizasyonlarıyla en azından bir gol bulmaya çalıştı. Bu denemelerinde en net fırsatını dakika 74’te Onyekuru ile bulan konuk ekip, maç boyunca birkaç kez olduğu gibi bu net fırsattan da yararlanamadı.

Son bölümde kenardaki tüm kozlarını da oynayan Fatih Terim, yine de saha içindeki organizasyon eksikliğine bir türlü çare bulamadı. Maç boyunca (10 kişi kalmadan önce) aslında özellikle Onyekuru kanadından tehlike yaratmayı başaran Galatasaray, buna rağmen Mostafa‘yı neredeyse hiç besleyememesinin ceremesini ödedi. Hikmet Karaman’ın özellikle Endri Çekici ile merkezi de iyi bir şekilde kapatması, Galatasaray’ın oyun planında merkezden bindiren Emre Kılınç‘ı da etkisiz kıldı. Geçtiğimiz haftalarda golcülüğünü konuşturan Mısırlı, bu gollerin neredeyse tamamını bireysel becerisiyle atmış ve belki de bu Cim Bom’un hücumda yaşadığı yaratıcılık sıkıntısını halının altına süpürmüştü. Bu maçla birlikte daha da kızışacak olan şampiyonluk yarışında Ankaragücü mağlubiyeti, Fatih Terim’e çözmesi gereken bir sorunun varlığını tekrar hatırlattı.

Konuk ekip maçın son bölümünde Kerem Aktürkoğlu‘nun golüyle umutlansa da, dakikalar beraberliğe yetmedi ve Cim Bom’un 8 maçlık serisi böylece sona erdi.

Maçın Hakkı

Maçın Hakkı’nı veren isim olarak Ankaragücü’nden Endri Çekici‘yi seçiyorum. Endri, maç boyunca çalışkanlığı ve iki yönlü oyunuyla Galatasaray orta sahasını sindirirken doğru zamanda doğru yerde olmasıyla galibiyette büyük rol oynadı. Tebrikler Endri!