Manchester City 4 – 1 Wolverhampton(02.03.2021)

Manchester City 4 – 1 Wolverhampton

20 maçtır kazanan ve ligi domine eden Manchester City, derbi öncesi Wolves’u ağırladı. İkinci yarısı çok heyecanlı ve tempolu geçen maçta City, biraz zorlansa da 3 puanı aldı ve galibiyet serisini 21 maça çıkardı.

İlk Yarı

Wolves da Manchester City de maça kendi karakteristiklerine yakışır bir biçimde başladılar. Hücum organizasyonu üretmekte zorlanan Wolves, oyunu yine kendi yarı alanında kabul ederek başladılar ve kontra ataklar bulmayı hedeflediler. City içinse alışılmışın dışında olan tek şey top %85 sahip bir oyunla oynamaları oldu. Bu sezon pek de topla oynamayı alışkanlık haline getirmeyen City, bu maçta topa hakim olsa da kontrolsüz bir baskı ile oynamadılar. İlk 10 dakikada soğukkanlı bir görüntü veren Pep’in öğrencileri. genelde Cancelo ve Sterling ile sol kanattan atak geliştirmeyi hedeflediler.

Twittter/ @ManCity

Yine de gol, sağ kanattan geldi. Her ne kadar Dendoncker’in üstüne oynasalar da Saiss’in boş bıraktığı kanatta Mahrez topu taşıdı ve son dokunan ise trajik biçimde Dendoncker oldu. Golden sonra da rakibini zorlamak isteyen bir Wolves yoktu sahada. Her ne kadar 15 ile 20.dakikalar arasında biraz topa hakim olsalar da Ederson’u hiç göremedik. Onun yerine temponun düşmesinden hoşnut bir Wolves vardı sanki sahada. Manchester City ise yine golden önceki gibi fakat biraz daha rölantide bir oyunla rakibini yoklamaya devam ettiler.

İlk yarının son bölümü ise çok daha durağan geçti. Sonuç odaklı oyunu benimseyen City, skoru aldıktan sonra pek yorulmak istemedi. Wolves da City’e yardımcı oldu ve rakibini zorlayacak pozisyonlar üretmedi. Zaman zaman hücum organizasyonu geliştirmek isteseler de bunun için orta alanı tercih ettiler. Fakat karşılarında orta alanı çok iyi kapatan bir City vardı. Bu durumda kanatlara açılamayan Wolves, Ederson’u tartamadı bile.

Twittter/ @Wolves

İlk yarının en keyifli sekansı ise uzatma dakikaları oldu. İlk gole benzer bir pozisyonda Mahrez’in ortasında Gabriel Jesus kafa ile topu Laporte’a ulaştırdı. Top ağlara gitse de City, ofsaytı geçemedi. Bu pozisyondan hemen sonra ise Jesus kaleciyi kafa vuruşu ile yokladı fakat farkı bir türlü ikiye çıkartamadılar.

İkinci Yarı

Farkı artırmak ve maçı garantilemek isteyen City, ikinci yarıya biraz daha baskılı bir oyunla başladı. Oyunu Wolves’un yarı alanına yıkan Manchester City, De Bruyne ile gole çok yaklaşsa da ilk yarının sonundaki gibi yine Rui Patricio’yu geçemediler. Bu pozisyondan birkaç dakika sonra ise Mahrez ceza alnı dışından Portekizli kaleciyi geçemedi. 40-55 arası Wolves’u sahada tutan isim şüphesiz Rui Patricio idi.

İkinci yarıda ceza alanına bile giremeyen Wolves, 60’ta bir duran top hakkı yakaladı. Moutinho’nun içeriye açtığı serbest vuruşta kaptan Coady düzgün bir vuruşla takımının ilk kaleyi bulan şutunu çekti ve maça dengeyi getirdi. Golden sonra maçın temposu da doğal olarak yükseldi. Derbi öncesini kayıpsız geçmek isteyen Manchester ekibi bu dakikalarda akın akın gelse de yine de Rui Patricio’yu geçemediler. Özgüveni yükselen Wolves, özellikle City’nin kendi yarı alanından çıkarken kaybettikleri toplarda Moutinho ve Adama Traore’nin baskısı ile Ederson’u birkaç kez yokladılar ve öne geçme şansını da elde ettiler. Böylelikle 60-70 arasında temponun çok yükseldiği bir sekans izlemiş olduk.

Twittter/ @Wolves

70’ten sonra ise City maça tamamen ağırlığını koydu. Gerek kanatlardan içeriye indirilen toplarla gerekse uzaktan şutlarla pek çok kez Wolves kalesini yoklayan City, bu baskısının sonucunu 80’de Jesus ile aldı. Mahrez, Kyle Walker’a çok klas bir pas çıkardı. Walker ceza alanında Sterling’e indirmek istedi. Bu sırada Sterling’i tutan Wolves defansı, bu sefer Jesus’u boş bıraktı ve gole engel olamadı.

Twittter/ @ManCity

Manchester City, bu sefer ilk golden sonraki gibi tempoyu çok düşürmek yerine biraz daha kontrollü ve oyunu rakip alanda oynamayı tercih eden bir oyun anlayışına geçti. Wolves ise ilk golü yediklerinin aksine soğukkanlı değil biraz daha baskılı oynamak istedi. Fakat City, ceza alanından çıkmak isteyen Wolves’u ön alan baskısı ile durdurdu ve ceza alanında rahat top yapmaya başlayan City’de maçın yıldızı Mahrez, maçı bitirdi. Uzatma dakikalarında ise Gabriel Jesus skoru belirleyen isim oldu.

Wolves, her ne kadar 60-70 arasını çok iyi oynasa da maçın hakimiyeti hep City’nin elindeydi. Beraberlik golü ve sonrasında 4-5 dakikalık sekans dışında kusursuza yakın oynayan Manchester City, ligi neden domine ettiğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Maçın Hakkı

Twittter/ @Mahrez22

Maçın Hakkı’nı veren oyuncu Riyad Mahrez oldu. Her ne kadar resmi olarak iki golde de asisti yok gibi gözükse de pozisyonları başlatan ve özellikle maç 1-1 giderken Manchester City ataklarında sağ çizgide bir lokomotif gibi işleyen Mahrez, son dakikalarda golünü de attı ve takımına 3 puanı getiren isim oldu.