Lille – Marsilya (03.03.2021)

Lille 2-0 Marsilya

Lige fırtına gibi giren ve son haftalarda form olarak düşüşte olan Marsilya ve Ligue 1’in lider Lille hafta içi seansında karşılaştı. Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz ve Zeki Çelik’in takımı 3 puanı son dakikalarda gelen 2 golle aldı.

İlk Yarı

İki takımda son haftalardaki kadrolarını koruyarak maça çıktı. Aslında iki takımda da son haftalarda bir düşüş vardı lakin Galtier ve Sampaoli oynayan oyunculara güvendiğinden olacak ki oyuncu değişikliğine başvurmadılar. 

Lille alışık olduğumuz ön alan presiyle başladı maça. Marsilya ise sezon başından beri skor aldığı oyunu, son haftalarda yaşadığı düşüşten dolayı biraz daha geliştirip, oyunu daha geride kabul ederek başladı maça.

Twittter/ @losclive

Galtier’in ekibi özellikle ilk yarı da Marsilya’yı yaptığı ön alan baskısıyla kendi yarı sahasına sıkıştırdı ve çıkarmadı. Dönen topları da sürekli olarak topladığı için akın sürekliliği sağladı. Marsilya defansının sık sık pas arasına girmesiyle kapılan toplar da çok etkili ataklara dönüşmedi. 

Ev sahibi maçın ilk 20 dakikasında Marsilya’nın sağ beki Pol’ün üzerinden oynamayı tercih etti. Bu tercih aslında başarıyı da getirdi lakin son paslar ve son dokunuşlarda yetersiz kaldılar. Marsilya, sağ taraftan gelen Lille için önlem almaya çalışırken bu sefer de Andre ve Renato’nun terse attığı ve Andre’nin özellikle sol tarafa angaje olmasıyla soldan gelen akınlara karşı koyamadı. Lille bu kanat akınları sayesinde neredeyse ilk 35 dakika maçı Marsilya ceza sahası içerisinde oynadı. 

Lakin Marsilya bu anlarda maça çıkarken belirledikleri kapalı katı savunmanın meyvesini yedi. Her ne kadar kağıt üzerinde 4-3-3 gözükse de, Lille akınlarının sürekliliği içerisinde Kamara sık sık geriye gelip BalerdiCaleta ikilisinin arasına girerek savunmayı 5’ledi ve Lille’i biraz daha orta alana püskürttü. 

Lille adına en kritik pozisyonları ilk yarı özelinde David ve Weah buldu lakin son dokunuşları çok etkili olmadı etkili olan şutlarını da kaleci Mandanda çıkardı. 

İlk yarı bu şekilde gol sesi çıkmadan berabere bitti. Lille ilk yarı bu oyunla gol bulamadığı için ikinci yarı daha sıkıntılı olacaktı onlar için, zira gol yemeyen Marsilya ikinci yarı hem daha da ümitlenip şans pozisyonu kovalayacak hem de daha da sert bir şekilde kapanacaktı.  Artık maçın çözümünü bulmak Galtier’in sihirli dokunuşuna kalmıştı. 

İKİNCİ YARI

İkinci yarıya Marsilya bir değişiklikle başlarken Galtier’in Lille’i ise hiçbir değişiklik yapmadan oyun alanına döndü.  

Lakin Marsilya adına yapılan bu değişiklikte oyunda çok bir şeyi değiştirmedi. Lille ilk yarıda olduğu gibi yine maçı Marsilya’nın yarı sahasına yıkıp orada oynamaya başladı. Marsilya bu arada bir hızlı hücum şansı yakaladı lakin onu da değerlendiremedi. 

Lille bu andan itibaren daha fazla yüklenmeye başladı Marsilya’nın sürekli geriye kapanması ve atağa çıkmamaya çalışması bir yerde çözülecekti, ki Lille bunun için çok fırsat da yakaladı lakin Mandanda’yı geçemediler. 

58’de öncelikle gururumuz Yusuf Yazıcı’yı kenara alıp hem araya koşu atsın hem de David’i rahatlatsın diye Bamba‘yı oyuna aldı Galtier. Bu hamle aslında işe yaradı. David bu anlarda pozisyonlar buldu lakin bunları da harcadı. Bamba gelen topları indirip döndü, ikiye birlere girdi. Hal böyleyken Marsilya savunması sürekli nefeslenmeden savunduğu için oyundan yavaş yavaş düşmeye başladı. 

Bu anlarda taze kan olarak oyuna giren Xeka ve Luiz Lille için enerji oldular ve takımı ateşleyip daha öne çıkardılar.  

Xake özellikle topla ve topsuz bir şekilde ön alana kat edip ceza sahasının önüne geldiği için Marsilya savunmasının dengesi bozuldu ve sahneye bu boşluklardan yararlanan David çıktı Lille adına ilk golü attı. 

Twittter/ @losclive

Maç bu şekilde mi bitecek derken Marsilya bari beraberliği alayım diye risk alarak ön alana çıktı. Risk geri tepti ve Lille’in hızlı hücumunda topu İkone taşıdı David’e bıraktı o da golü atıp maçı 2-0’a getirdi. Temsilcilerimizin formasını giydiği Lille bu sonuçla haftayı lider kapatırken, Marsilya ise ligin ortalarında kalmayı sürdürdü. 

Maçın Hakkı

Twittter/ @OM_Officiel

Maçın Hakkı’nı veren isim hiç şüphe yok ki yıllardır Marsilya’nın kalesinde olmasına rağmen hiç salmadan hala canla başla mücadele eden ve bu maçta da Lille’in maçı 85-90’dan önce koparmasına müsaade etmeyen Mandanda‘ydı.