Beşiktaş – Gaziantep FK (06.03.2021)

Beşiktaş 2-1 Gaziantep FK

Hafta içi rakiplerinin yaşadığı puan kayıplarıyla ligin gizli lideri konumuna gelen Beşiktaş, şampiyonluk yolundaki konumunu sağlamlaştırmak için Gaziantep FK’yı ağırladı. Rakibini Aboubakar‘ın golleriyle mağlup eden Kara Kartal, şampiyonluk yürüyüşünü sürdürdü.

İlk Yarı

Maçın ilk düdüğüyle birlikte karşısında merkezi kapatarak kompakt savunma yapmaya çalışan bir rakip bulan Beşiktaş, topa sahip olup oyunu kanatlardan kurmaya çalıştı. Buna karşın savunmasını öne çıkarıp Beşiktaş’ı merkezde dar alana hapsetmek isteyen Gaziantep FK, artık ligimizde alışık olduğumuz Anadolu takımı kimliğiyle kaptığı toplarla hızlı çıkmanın peşindeydi.

Twittter/ @Besiktas

İlk 10 dakikalık bölümde topun hakimi Beşiktaş olsa da, rakibini kendi istediği şekilde oynatan bir Gaziantep FK vardı. Bu bölümde %80 topla oynayan Beşiktaş, 8. Dakikada Aboubakar’ın ofsayta düştüğü pozisyon dışında rakip kalede tehlike yaratamasa da bu pozisyonla kapalı savunmayı nasıl açabileceğini görmüş oldu. Keza dakikalar sonra yine Aboubakar’ın, önde kurulan Gaziantep savunması arasından yaptığı koşuyu şahane gören Ghezzal’ın asisti ev sahibini öne geçirdi.

Twittter/ @Besiktas

Bu golün ardından sezon başından beri yaptığımız analizlerde altını çizdiğimiz noktanın Siyah Beyazlılar için ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Beşiktaş’ın ligdeki diğer rakiplerinden oyun anlamında en büyük farkı, saha içindeki oyun liderinin tartışmasız ve net olması: Rachid Ghezzal. Sergen Yalçın, sezon başından beri Ghezzal’ı sağ kanatta ofansif oyun kurucu olarak o kadar iyi kullanıyor ki, Beşiktaş onun merkezde konumlandığı anlarda bugün olduğu gibi birçok gol buldu.

Öne geçtikten sonra oyun kontrolünü de tamamen eline alan Beşiktaş, maçı düşük tempoda tutarak topa sahip olmayı sürdürdü. Hatta bir ara tempo o denli düştü ki Beşiktaşlı oyuncular hiçbir baskı hissetmeden kendi aralarında paslaşıyor gibiydi. Bu bölümde Ghezzal’ın birkaç kez savunma arkasına sarkan arkadaşlarına attığı uzun toplar dışında maç izleyenler için hayli sıkıcı bir hal aldı. Beşiktaş kendi yarı sahasında o kadar rahat top çevirdi ki, Gaziantep FK’nın tepkisizliği Pinto için düşündürücüydü. Konuk ekip ancak ilk yarının son bölümünde top yapmaya başladı ancak bunlar çoğunluğu hedefini bulmayan atakların hazırlık pasları olmaktan öteye geçemedi.

Maçın temposunu yükseltmek için 44 dakika bekleyen iki takım ilk yarı biterken karşılıklı ataklarla birbirlerini yoklasalar da ilk yarıda başka gol sesi çıkmadı ve taraflar soyunma odasına 1-0’lık ev sahibi üstünlüğüyle gitti.

İkinci Yarı

İkinci 45 dakika da ilk yarıda olduğu gibi Beşiktaş’ın üstünlüğüyle başladı. Gaziantep FK, ilk yarıdakinden daha hareketli bir görüntü çizerek, temponun biraz olsun yükselmesinin önünü açtı. Dakika 53’te karambolden bir şans da bulan konuk ekip, Beşiktaş’a maç boyunca ilk kez kendini gösterdi. Bunda en büyük payın, Gaziantep’in ilk yarıdaki pasif pozisyon savunması yerine önde zaman zaman yaptığı hücum presler olduğunu ifade edebiliriz.

Rakibinin presi ve hücumu daha çok düşünen yapısıyla birlikte geride daha boş alanlar bulan Beşiktaş, özellikle sol kanattan birkaç kez tehlikeli gelse de atak sonuçlandırma konusunda sınıfta kaldı.

Twittter/ @GaziantepFK

Beşiktaş’ın ikinci golü bulamadığı her dakika cesaretlenen Gaziantep FK, özellikle kanat ortalarıyla ev sahibi savunmayı test etmeye başladı. Buna ek olarak topun ve oyunun kontrolünü de yavaş yavaş almaya başlayan konuk ekip, pozisyona girme konusunda kenar ortaları haricinde bir alternatif oluşturamayınca, Ersin’in koruduğu kaleyi tehdit edemedi.

Oyun kontrolünü aldıktan sonra hamlelerini yapan Pinto, Enver Cenk Şahin ve Andre Sousa’yı sahaya sürdü. Buna karşın Ljajic’i oyundan alan Sergen Yalçın ise Gökhan Töre hamlesini yaparak, Ghezzal’ı merkeze çekti ve takımını maça döndürmeye çalıştı. Ancak Beşiktaş için hayat öpücüğü yine Aboubakar’ın ayağından geldi. Sol kanatta Larin’in pasında, savunmanın yerleşim hatasını usta bir avcı sezgisiyle cezalandıran Aboubakar, elit santraforlara yakışır bir gol atarak bir anlamda maçı 72’de bitirdi. Bu golden sonra farkı açmak için fırsatlar bulmayı sürdüren Beşiktaş, günün iki yıldızı Ghezzal ve Aboubakar’ın bulduğu pozisyonlardan eli boş döndü.

Skorun 2-0’a gelmesinin ardından tüm direnci kırılan Gaziantep FK ve Pinto, ilk 45 dakikayı çöpe atmanın bedelini öderken son dakikalarda gelen penaltı golü, son bölümde direkten dönen top sonrasında onlar için teselliden öteye gidemedi. Beşiktaş ise 45-70 arası oynadığı futbolla tat vermese de yıldızlarının sorumluluk almasıyla çok kritik bir haftayı daha 3 puanla bitirdi ve şampiyonluk yürüyüşünde adımlarını sıklaştırdı.

Maçın Hakkı

Twittter/ @Besiktas

Maçın Hakkı’nı veren isim şüphesiz Aboubakar oldu. Onun varlığı, Beşiktaş’ın hücumdaki verimini arttırmakla kalmıyor, rakiplere de daima uyanık kalma zorunluluğu getiriyor. Sezon başında soru işaretleriyle Dolmabahçe’ye gelen Aboubakar, soru işaretlerinin yerini gol sevinçleriyle doldurmaya devam ediyor. Tebrikler Abou!