Valencia – Villarreal (05.03.2021)

Valencia 2-1 Villarreal

La Liga’da haftanın maçı, sonucu merakla beklenen derbisi Valencia ve Villarreal maçıydı. Bir tarafta ligin orta sıralarına tutunup yukarıya tırmanmaya çalışan Villarreal diğer tarafta tarihi standardının altında kalan ve düşme potasından uzaklaşmaya çalışan Valencia…

İlk Yarı

İki takımda sahaya bundan önceki maçlarında tercih ettikleri kadrolarını değiştirmeden çıktılar. Aslında iki takımın da mutlak bir değişime ihtiyacı vardı. Uzun süredir kötü giden Villarreal kötü gidişe bir türlü dur diyemiyordu lakin oyun sistemi veya oyun değişikliği de yapmıyordu.

Maç iki takımın da formsuz olduğu bir döneme denk geldi diyebiliriz bu şartlarda. Lakin Valencia şaşırtan bir şekilde maça ön alan baskısıyla ve Villarreal’i yarı sahasında boğma isteğiyle çıktı. Bunu da ilk 20 dakika gerçekleştirdi diyebiliriz. Villarreal bu baskıdan çıkmak için bir türlü çözüm bulamadı. Valencia’nın hocası Gracia, Villarreal’in A. Madrid maçını iyi analiz etmiş olacak ki -bence maçın oyuncusu da olan- Gaya‘yı ön alan baskısında boş alanlara koşturdu ve toplu baskı sisteminin içine onu da ekledi.

Twittter/ @valenciacf

Önceki maçlarında böylesi bir baskıya maruz kalmayan Villarreal, ilk yarının 20. dakikasından sonra oyunu biraz daha dengeledi ve kendi istediği gibi geride savunup hızlı çıkmaya çalıştı. Bu hızlı hücum şansları sırasında rakibe iki tane sarı kart aldıran Villarreal için işler yolunda giderken Valencia hiç beklenmedik bir şey daha yaptı.

Maç içerisinde takımı baştan sona değiştirmiş gibi oyuncular tam güçleriyle hem baskı yapıp hem top çevirmeye başladılar. Gaya‘nın bindirmeleri ve araya bıraktığı topları Soler değerlendiremese de izleyenler bu bölümde keyifli anlar yaşadı. Bu baskı anlarında hızlı kontra atağa çıkan Villarreal kendi adına beklenen fırsatı buldu. Halihazırda kapanan konuk ekip at – yat veya at – arkada bekle anlayışına giden yolda hakemin penaltı noktasını göstermesiyle dakika 40’da öne geçti.

Twittter/ @VillarrealCF

Unai Emery, daha önceki maçlarda kötü gidişe dur diyemediği gibi bu maçta da kötü gidişe dur diyemedi. İlk yarı biz nasıl izlediysek o da kenardan öyle izledi ve oyuna müdahale etmeyi tercih etmedi. Gol gelince oyunu iyice geride kabul etmek için iki değişiklik yapıp oyunu biraz daha garantiye alıp daha hızlı kontraya çıkmaya yönelik değişiklikleri yaptı.

İKİNCİ YARI

Valencia beklendiği gibi ilk yarıda ki oyununa devam etti. Zira zaten kaybedecek bir şeyi yoktu. Oyun olarak Villarreal’e üstünlerdi, pozisyon buluyorlardı lakin golü bulamıyorlardı.

İkinci yarı bu şekilde başladı. Valencia ikinci yarının başlamasıyla hem biraz Premier Lig temposuna yakın bir oyun modeline geçti hem de 2010 Barcelonasını andıran tiki taka taktiğine döndü. O dönemki Dani Alves yerine sürekli bindirerek içeriye veya boş arkadaşına topu çıkaran Gaya oldu lakin Soler ve Guedes bu pozisyonları da cömertçe harcadılar.

Villarreal ilk yarı golü attıktan sonra maçın geri kalanında biz sadece savunup gol yemeyelim – aman ali rıza bey tadımız kaçmasın- oyununa döndü. Bu da onları bir süre daha ayakta tuttu zira Valencia ve gol ben geliyorum demeye başlamıştı.

Maçın 60. dakikasından sonra Guedes‘in ve Gameiro‘nun da oyuna girmesiyle Valencia oyunu iyice Villarreal’in sahasına yıktı. Kang- In, süre aldığı bölümde partneri Gomez‘i stoperlerin arasında ezdiriyordu ve gelen topları tutamıyordu. Onun yerine giren Gamerio ise daha kalıplı bir oyuncu olduğu için Gomez‘i rahatlatarak ona alan açtı.

Bu açılan alanlara 70’ten sonra Valencia orta sahası da girdi ve bu dakikalarda Villarreal kalesi şut yağmuruna tutuldu. Şutların çoğu isabetsiz olsa da artık Villarreal kalecisi bile gol yiyeceğini anlamıştı. Stoper baskı karşısında nefeslenemedikleri için yorulup hata yapmaya başlamışlardı ki bu hataların birinden 80.dakikada Gomez yararlanamadı.

Twittter/ @Valenciacf

Valencia son anlarda can havliyle stoperlerin üzerine gidince beklenen hata 86’da geldi ve hakem penaltı noktasını gösterdi. Soler topla kaleciyi ayrı köşelere göndererek skoru dengeledi.
Herkes maç böyle biter diye beklerken –Emery dua ediyordu böyle bitsin diye- Valencia durmadı. Kalan dakikalarda baskıyı iyice arttırdı ve kapılan hızlı bir topta Oliva topu sürüp ( bu pozisyonda Oliva‘yı bir kişi hariç kimse kovalamadı) dört Villarrealli’nin yanından geçti ve topu ceza yayının sağ çaprazında bulunan Guedes‘e verdi. Guedes topu rakibinin üzerine sürüp sol köşeden sağ köşeye sert bir şut çekti ve bu şekilde maçın skorunu tayin etti.

Unai Emery bu mağlubiyetin geleceğini biz izleyenler gibi saha kenarından izleyerek gördü. İlk yarıdaki oyuna rağmen belki de zaten soyunma odasına önde girdik diye düşünerek oyuna müdahale etmedi ve hatta oyunu daha da geriye götürecek değişiklikler yaptı. Böylelikle aslında elindeki maçı rakibine verdi.

Maçın Hakkı

Twittter/ @jose_gaya

Maçın Hakkı’nı veren isim hiç şüphesiz Gaya oldu. 90 dakika boyunca sürekli bindirerek modern bir bek nasıl olunur onu gösterdi. Orta kesmek yerine bir orta saha gibi araya kilit paslar attı. Takımının baskı ve rakip sahada oyun kurmasına büyük katkı sağladı.