Trabzonspor – Alanyaspor (08.03.2021)

Trabzonspor 1-3 Alanyaspor

Doğrudan rakip olan ve aşağı yukarı birbirlerinin sıralamalarını belirleyecek iki takımın mücadelesiydi Trabzonspor Alanyaspor maçı. Trabzonspor Kasımpaşa maçını kazandıktan sonra tekrar bir istikrarlı galibiyet serisi için, Alanyaspor ise son haftalarda ki kötü gidişine son vermek için maça çıktı.

İlk Yarı

Maçın kadroları açıklandığında Alanyaspor’un bugüne kadar oynadığı oyunu Trabzonspor karşısında da oynayacağını anlayabiliyorduk. Çağdaş Hoca kötü giden seriye rağmen oyun sisteminden ve planından kopmak istemiyordu. Trabzonspor da ise buraya kadar getiren kadro buradan sonra da devam eder mantığı hakim görünüyordu. Fenerbahçe maçıyla Trabzonspor’un oyunu ve topu verdikten sonra nasıl sıkıntılar yaşadığını/yaşayabileceğini gördük. Önceki maçlarda olduğu gibi bu maçta da sürekli topla oynayan, topla oynamak isteyen ve ön alan baskısıyla topu kapıp hızlı atağa çıkmak isteyen bir Alanyaspor vardı sahada. Abdullah Avcı sanırım Alanyaspor’un Fenerbahçe ve Galatasaray’a kaybettiği maçları analiz ederek hata yapmış. Zira o maçlarda iki takım da topla oynaması için topu Alanyaspor’a bırakıp kazanmıştı. Trabzon da aynısı denedi fakat bu sefer evdeki hesap çarşıya uymadı.

Maçın ilk düdüğüyle beraber Alanyaspor orta sahası Trabzonspor orta sahasına hem oyun kurma konusunda hem de rakibe basıp topu alma konusunda üstünlük kurdu. İki yönlü gidip gelebilen oyuncular oldukları için de Alanyaspor kaptığı her topla Trabzonspor yarı alanına yerleşti. Bu anlarda ilk tehlike Alanyaspor’un 8.dakikada Salih Uçan ile yakaladığı pozisyondu. Salih savunmadan dönen topa ayağının içiyle köşeye vurdu ancak top üst direkten son anda döndü. Bu andan itibaren Alanyaspor bu maçı ben kazanacağım izlenimi verdi ve sürekli Trabzonspor’a baskı uyguladı. Trabzon’un orta sahası 20.dakikada oyundan komple düştü. Abdullah hocanın müdahale etmesi gerekiyordu ama etmedi. Alanyaspor topu her aldığında rahat rahat karşıya geçti lakin bu anlarda çok fazla pozisyon zenginliği oldu dersem yalan söylemiş olurum. Maç genellikle karambol toplarla oynanan bir oyuna döndü. İki takımın da yaptığı pas hataları sebebiyle top bir o takımın bir bu takımın orta saha çizgisinin oralarda dönüp durdu.

Oyun Alanyaspor’da idi lakin maç hala ortadaydı. Trabzonspor bu maçı kazanacağım izlenimi veremedi. Orta saha düşünce ve müdahale edilmeyince takım sürekli geri koşmak zorunda kaldı. Bunların üzerine birde gününde olmayan bir Uğurcan eklendi. Ben acaba Abdullah hoca ikinci yarıya 4-5 değişiklikle başlar mı diye düşündüm lakin yapmadı. İki takım da aynı 11’lerle sahaya döndüler ikinci yarı.

İkinci Yarı

Çağdaş hoca ilk yarı alamadığı skoru ikinci yarı almaya niyetlenmişti. Alanyaspor daha hakem düdüğünü çalar çalmaz baskıyla başladı. Kaptıkları topla hızlı bir atak gerçekleştirdiler lakin sonuç çıkmadı. Trabzonspor ilk yarıya göre ikinci yarı biraz daha etkili gözüktü ve sürekli geri koşmak zorunda kalmadı. Nwakame topu rakip sahaya sıklıkla taşımaya çalıştı. Bu da 60.dakikaya kadar kör dövüşü şeklinde bir maç izlememize neden oldu. Top bir o yarı sahada bir bu yarı sahada gitti. Yalandan iki oyuncunun yaptığı baskıyla bile iki takım oyuncuları da topu kaptırdılar.

Dakika 66’da dışarıya doğru yönelen topa Ceyhun kafasıyla dokunduğunda içeride Mustafa Pektemek yalnızdı ve topu kaleye yollamakta zorlanmadı. Bu andan itibaren Trabzonspor komple çöktü ve adeta Alanyaspor’un ekmeğine yağ sürdü. Ne gole tepki verip oyunu Alanya yarı sahasına yığabildiler, ne top yapabildiler, ne ön alanda oynayabildiler. Buna rağmen arkada sürekli boşluk bıraktılar. 73. dakikada Davidson, Trabzonspor hızlı hücuma çıkmaya çalışırken topu kaptı hızlı bir şekilde karşı kaleye doğru drippling yaptı. Yanında baskı yapacak bir Trabzonsporlu oyuncu olmadığı için Uğurcan’ın ayağının dibinden topu köşeye bıraktı.

Trabzonspor Nwakame‘nin şutunda ele çarpan top sonucu 80.dakikada penaltı kazandığında Bakasetas topla kaleciyi ayrı yönlere gönderdi ve Bordo Mavilileri umutlandırdı. Lakin bu umut arkada açık vermelerini sağladı bu da Alanya’nın işine geldi ve Davidson 90+7’de sahneye çıkıp maçın skorunu tayin etti.

Maçın Hakkı

Twittter/ @salihucan48

Bence maçın hakkını veren isim Salih Uçan oldu. Her ne kadar gol atamasa da hep o bölgede topla buluştu, takımını bir maestro gibi yöneterek atak sürekliliğini sağladı ve galibiyetin gelmesinde önemli rol oynadı.