Kayserispor – Galatasaray (13.03.2021)

Kayserispor 0-3 Galatasaray

Son iki haftayı puan kaybıyla geçip, şampiyonluk yolunda yara alan Galatasaray, yoğun hafta içi gündeminin ışığında Kayserispor’a konuk oldu.

İlk Yarı

Maça hem taktiğinde hem de kadrosunda değişiklikler yaparak çıkan Galatasaray’da Fatih Terim, Falcao ve Mostafa ile birlikte çift forvetli sisteme dönüş yaptı. Buna karşın alışık olduğumuz yapısıyla sahaya çıkan Kayserispor ise, Henrique ve Lennon gibi hızlı oyuncularıyla kontra atak kovalamayı düşünen bir yapıyla sahadaydı.

İlk 5 dakikalık bölümde iki takım da birbirini tartarken, bu bölüm oyun anlayışları bakımından bize fikir verdi. Kayserispor, Galatasaray’ın iki hücum bekinin arkasında bırakacağı boşluklara Lennon ve Henrique ile sızarak rakibini gafil avlamanın peşindeyken, hemen hemen 45 dakika boyunca İlhan Parlak haricindeki oyuncularıyla kendi ceza sahası önünde kamp kurdu. Bu denli kalabalık ve kompakt bir savunma karşısında pozisyon bulmakta sıkıntı çeken Galatasaray ise, hem çift forvetli sistemin muhtaç olduğu forvet uyumunu yakalayamadığı hem de orta sahadan gerekli ‘’yaratıcılık’’ desteğini alamadığı için pozisyon anlamında kısır bir görüntü çizdi.

Twittter/ @KayserisporFK

İlk tehlikeli atağını dakika 9’da bir yan ortadan bulan Galatasaray, Emre Akbaba’nın kafa vuruşunda önce Doğan’a sonra ise Gedson’un şutunda Kayseri savunmasına takıldı. Bu dakikadan sonra topu tamamen kendi hakimiyetine alan konuk ekip, Mostafa ve Falcao’nun istenen uyumu yakalayamamasının etkilerini daha net şekilde gördü. Falcao’yu derine gelip pas istasyonu oluşturan, Mostafa’yı da defansı temposu ve gücüyle yıpratan bir rolde görmeyi beklediğimiz Galatasaray’da, bu beklentiler sonuçsuz kaldı. Özellikle geldiği günden beri adından hep olumlu anlamda söz ettiren Mostafa, çift forvetli sistemde deyim yerindeyse kayboldu. Haliyle Galatasaray, forvetleriyle top tutamadı ve oyun bir bölümden sonra rakip ceza sahası önündeki yan pasların sonunda Saracchi veya Yedlin’in ortalar açtığı bir görüntüyü beraberinde getirdi.

Kayserispor ise Galatasaray’a nazaran çok daha net fırsatlar yakaladı. Geçen hafta Linnes’in ikramına nazire yaparcasına bölüm bölüm rakibe ikramlarda bulunan Galatasaraylı oyunculardan Luyindama, Saracchi, Marcao ve en sonunda Taylan şanslılar ki bu hataların maliyetini sadece Taylan’ın sarı kartıyla ödediler. Özellikle Luyindama, Fatih Terim böyle bir stoperi neden kesmişti diye soranlara sahada yaptıklarıyla çok net bir cevap verdi. Özellikle Henrique’nin karşı karşıya kaçırdığı pozisyonda ona asist yapan Kongolu stoper, Muslera’nın caydırıcılığı sayesinde takımına gol yedirmekten kurtuldu.

Twittter/ @GalatasaraySK

Son 15 dakikaya girilirken dakika 30’daki Falcao kafa vuruşunda gole uzun bir aradan sonra ilk kez yaklaşan Galatasaray, bu pozisyon sonrası oyunu tamamen Kayserispor ceza sahası önüne yıktı. Buna karşın defansın kilidini bir türlü açamayan Cimbom’un imdadına Güney Amerikalı çilingirler yetişti. İlk yarının son dakikalarında soldan Saracchi’nin ortasında, zor pozisyonda ayak koyan Falcao sakatlıktan dönüşünü gollerle kutlamaya devam etti ve takımı için hayati önemde bir gol attı ve Galatasaray bu golle soyunma odasına galip gitti.

İkinci Yarı

Maçın ikinci yarısına Emre Akbaba’nın şutuyla başlayan Galatasaray, Mostafa dönen topu tamamlayamayınca farkı açma fırsatını geri tepmiş oldu. Skor üstünlüğüyle birlikte oyun ve topun kontrolünü de alan Galatasaray için en büyük tehlike riskli bölgelerde yapılacak top kayıplarıydı.

Ancak dakikalar geçtikçe görüldü ki Kayserispor’un kolay kolay pes etmeye niyeti yoktu. Özellikle ilk yarıdakinin aksine sol kanadını da devreye sokmaya çalışan ev sahibi, Lennon’un ortalarıyla rakip kalede etkili olmaya çalıştı.

Twittter/ @KayserisporFK

Galatasaray ise ana planını Saracchi’nin ortaları üzerinden sürdürürken, Emre Akbaba ve Emre Kılınç’ın (Kayseri’nin de daha çok çıkmaya başlamasıyla) daha geniş alanlar bulabildiğini gördük. Özellikle Emre Kılınç, Belhanda’nın da artık olmadığı düşünüldüğünde şuanda Galatasaray’ın hücum planlarının vazgeçilmez parçası olduğunu gösterdi. Gedson Fernandes’in henüz istenen formundan uzak olduğunu göz önüne alırsak Kılınç’tan başka merkezden rakibi bu denli tehdit edebilen başka bir oyuncusu yok Fatih Terim’in.

Dakikalar ilerledikçe kalesinde Kayserispor tehlikelerini daha net hissetmeye başlayan Galatasaray’da Fatih Terim, günün başarısız ismi Mostafa’yı ve Emre Akbaba’yı oyundan alarak iki hızlı kanadını, Kerem ve Onyekuru’yu oyuna sokarak kontra atak tehdidini rakibine gösterip Kayseri’yi daha temkinli olmaya zorlamayı düşündü. Ancak bu düşünce de meyvesini vermedi. Zira Kayserispor, hem topa sahip olmaya hem de tehlikeler yaratmaya devam etti. Son 15 dakikaya girilirken sahada oyundaki momentumu lehine çevirmiş bir Kayserispor vardı.

Bu görüntüye karşı takımının odağını tekrar hücuma çevirmek için Gedson’u çıkarıp Feghouli’yi de oyuna alan Terim, en iyi savunma hücum etmektir anlayışında olsa da bu değişikliklerin özellikle orta sahada getirebileceği riskler ortadaydı. Ancak işler bu noktada Terim’in düşündüğü gibi gitti. Feghouli’nin de girişiyle topu geri alan Galatasaray, bu bölümde topa sahip olarak savunma yapmayı görece başarabildi.

Maçı bitiren isim ise Galatasaray’ın oyun değiştiricisi Onyekuru oldu. Soldan içeriye kat ederek Falcao’ya çok güzel bir servis yapan Onyekuru, Kolombiyalının direkten dönen topunu takip ederek golünü atmış oldu ve bu gol Kayserispor’un umutlarına büyük bir darbe indirdi.

Bu golden sonra çok daha rahat bir maç sonu oynayan Galatasaray, Feghouli’nin şahane pasında Onyekuru’nun bir gol daha atmasıyla 0-3’lük skoru yakaladı. Bu gol Fatih Terim’in oyuncu değişikliklerinin %100 oranında olumlu yansımasının sonucuydu adeta.

Maç Galatasaray’ın 0-3’lük üstünlüğüyle biterken, konuk ekip hem kötü gidişe dur demek hem de olası kötü bir sonuçta ortaya çıkabilecek krizi önlemek adına çok kritik bir galibiyet aldı. Buna rağmen oyun anlamındaki sıkıntıların ve bireysel hataların fazlalığının da sürdüğünü dipnot olarak eklememiz gerekir.

Maçın Hakkı

Twittter/ @GalatasaraySK

Maçın Hakkı’nı veren isim Saracchi, Emre Kılınç ve Onyekuru’nun başarılı performanslarına rağmen Radamel Falcao oldu. Oyunun sıkıştığı ilk yarıda çok kritik bir dokunuşla gol perdesini açan Falcao, hareketliliği ve isteğiyle Kayserispor savunmasını da zorladı. İkinci golde direkten dönen top onun duble yapmasına engel olurken Onyekuru’ya asist oldu ve Falcao skora çok net bir şekilde etki ederek bu payeyi hak etti. Tebrikler Falcao!