Arsenal 2 – 1 Tottenham (14.03.2021)

Arsenal 2 – 1 Tottenham

Kuzey Londra derbisinde, Arsenal evinde Tottenham’ı ağırladı. Maçın büyük bölümünü üstün oynayan Arsenal hak ettiği bir galibiyetle 3 puanı hanesine yazdırdı ve uzun süre sonra ezeli rakibini yenmiş oldu.

İlk Yarı

Maça hakim ve baskılı başlayan taraf Arteta‘nın öğrencileri oldu. Oyunun başında rakibini kendi yarı sahasına sıkıştıran Gunner’lar, kritik bir pozisyon yakalayamasalar da ilk 10 dakikada rakibine top yüzü göstermediler. Totttenham ise klasik bir Mourinho takımı gibi savunmayı ön plana alarak kontra atak arayan bir oyun anlayışı ile başladılar. Arsenal, ceza alanına giremediği için ceza alanına gönderdiği ortalarla pozisyon bulmayı denedi fakat bu maçın başında pek de başarılı olmadı. Yine de Arsenal baskısını kıramayan Mourinho‘nun öğrencileri, ilk 10 dakikada kendi ceza alanından çıkamadılar.

Maça kötü başlayan Tottenham, kontra atak organizasyonlarının belki de en kilit adamı olacak ismi de 19.dakikada kaybetti. Sakatlanan Son, yerine Lamela’ya bıraktı. Bu sakatlıktan sonra Tottenham, maçın soğumasıyla birlikte Arsenal’in yoğun baskını da bir nebze olsun üzerinden atmayı başardı. Yine de Arsenal, rakibinin kendi yarı alanından hızlı çıkmasına izin vermedi. Gunner’lar bu sekansta yoğun baskı kurmak yerine daha olgun ataklarla pozisyon aradı. Bu ataklarda ise genellikle Smith Rowe’un kanadını tercih ettiler.

Twittter/ @SpursOfficial

Fakat oyun temposunun yavaş yavaş düşmesi Tottenham’a yaradı. Belki de sezonun en iyi ilk 30 dakikasını oynayan Arsenal, kalesinde ilk gördüğü tehlikeli pozisyonda yenik duruma düştü. Lucas Moura, ceza alanında topu Lamela ile buluşturdu. Lamela hiç bekletmeden bir Rabona vuruşu çıkarttı ve şık bir golle takımını deplasmanda öne geçirdi.

Twittter/ @Arsenal

Gole hemen tepki vermek isteyen Arsenal, son bölümde oyunu tekrardan hızlandırmaya ve rakip sahaya yıkmaya çalıştı fakat 37’de bu sefer de Cedric Soares direği geçemedi. Maçın bitimine 1 dakika kala, Arsenal yoğun olarak atak gerçekleştirdiği sol kanattan içeriye indirdi. Odegaard ceza alanında boş olmasının avantajıyla maça dengeyi getirdi. Zor olsa da bu Arsenal’in ilk yarıda hak ettiği bir gol oldu. En iyi ilk yarı performanslarından birini gösteren Arteta‘nın öğrencileri, Lamela‘nın mucize golü yüzünden soyunma odasına eşitlikle gittiler.

İkinci Yarı

İkinci yarıda gol şansını artırmak adına Arteta, Saka yerine Pepe ile başlamayı tercih etti. Maçın hemen başında Tottenham, biraz daha önde oynasa da bu, sadece birkaç dakika sürdü. Arsenal 50’den sonra ilk yarıdaki hakimiyetini bir kez daha sağladı ve oyunu tekrardan Tottenham yarı sahasına yıktı. Bu bölümde yine ilk yarının 15-20 dakikası gibi bir oyun izlemeye başladık. Fakat Arsenal baskısı maç başındaki kadar yoğun ve bunaltan bir baskı değildi.

Twittter/ @Arsenal

Yine de güzel oyunun meyvesini Lacazette penaltı ile aldı. Topun başına da kendisi geçti ve 64’te golü atarak takımını öne geçiren isim oldu. Skoru bulan Arsenal, tempoyu biraz daha düşürdü. Her ne kadar geride olan taraf olsa da etkisiz ve oyunu ele geçiremeyen bir Tottenham izledik. Buna karşı Arsenal’de adeta Guardiola’nın Manchester City’si benzeri bir oyun izledik. Kontrollü ve başarılı bir savunma yapan Gunner’lar, oyunu da orta sahada oynamayı ve rakibini ceza alanından uzak tutmayı başardı.

Maçın son dakikalarına girerken, bu maç pek de etkili bir oyun sergilemeyen Kane, frikikte çok şık bir vuruş çıkardı fakat bu sefer de Tottenham direği geçemedi. dönen topta ise Gabriel, Arsenal’i ipten aldı. Ancak, bu pozisyonla birlikte ilk defa baskı kuran ve rakibini bunaltan taraf Tottenham’dı. Özellikle Lucas Moura, hücum hareketliliği anlamında takımda öne çıkan isimdi. Yine de bu baskı sonuç getirmedi. Son 5-6 dakika dışında tamamen oyunu. hakimi olan ve maçı hak eden Arsenal, kazandı ve çıkışını sürdürdü. Arteta ise Arsenal başındaki ilk Kuzey Londra derbisini kazanmış oldu.

Maçın Hakkı

Twittter/ @emilesmithrowe

Bugün etkin bir hücum oyunu oynayan Arsenal’de atakların neredeyse büyük bir çoğunluğu Rowe‘un kanadından geldi. Smith Rowe, her ne kadar skor üretemese de takımını hücuma taşıyan hareketlendiren ve Tottenham’ın kendi alanından çıkmasını engelleyen en önemli isimdi. İlk yarıda direği geçebilse, belki de hanesine bir de gol yazdıracaktı. Yine de özellikle ilk yarıdaki etkili performansıyla Maçın Hakkı’nı veren isim Emile Smith Rowe oldu.