Fenerbahçe – Gençlerbirliği (14.03.2021)

Fenerbahçe 1-2 Gençlerbirliği

Ligin 30. haftasında şampiyonluk yarışından kopmak istemeyen Fenerbahçe, Özcan Bizati yönetiminde ilk maçına çıkan lig sonuncusu Gençlerbirliği’ni ağırladı. Bu sezonun bir klasiği tekrar gerçekleşti ve Kadıköy yeniden düştü.

İlk Yarı

Maçın ilk 5 dakikasında istediği baskıyı kurmakta zorlansa da, bu dakikadan sonra üstünlüğünü rakibine kabul ettiren Fenerbahçe, rakip yarı sahaya yerleşerek hücum üretmeye çalıştı. 9. dakikada Gustavo‘nun vuruşu ofsayt sebebiyle gol değeri kazanmazken, hemen bir dakika sonra sağ kanattan gelişen atakta Osayi Samuel karşı karşıya kaldığı pozisyonda Gençlerbirliği kalecisi Nordfelt‘i geçemedi. Bu dakikadan sonra da 14. dakikada bir korner organizasyonundan Serdar Aziz ile, 21. dakikada ise Novak‘ın koşusuyla pozisyon yakalasa da istediği skoru üretemedi. Maçın ilk 15 dakikasından sonra, etkisiz oyunu sonucunda Mert Hakan Yandaş‘ın sol kanada geçip 10 numara pozisyonunu Pelkas‘a bırakması ise istenilen katkıyı sağlamadı. Maçın ilk 15 dakikalık bölümünde 2-3 pozisyonda Ayite ve Sandro Lima ile rakip yarı sahasına geçmeye çalışan Gençlerbirliği, ilk yarının son dakikalarına kadar neredeyse hücumu hiç düşünmedi.

Fenerbahçe aradığı golü maçın 34. dakikasında bir duran top organizasyonunda buldu. Sosa‘nın arka direkte topla buluşturduğu Novak, düzgün bir kafa vuruşuyla takımını 1-0 öne geçirdi. ikilinin Trabzonspor günlerini anımsatan bu organizasyon, Novak‘ın neden transfer edildiğini göstermesi açısından önemliydi. Ama yaptığı koşular dışında hücumda yetersiz kalan Novak, Fenerbahçe ataklarının sağ kanat endeksli olmasına sebebiyet verdi.

Twittter/ @kirmizikara

Golden dört dakika sonra ise, sol kanatta Halil İbrahim‘i Gökhan Gönül‘ün arkasına kaçıran Gençlerbirliği maçtaki ilk atağını yapmış oldu. Halil‘in açtığı ortaya yaptığı dokunuşta topu kendi kalesine gönderen Serdar Aziz ilk yarının skorunu tayin etmiş oldu. Bu dakikadan Gençlerbirliği, Sandro Lima ile bir pozisyon daha bulsa da Altay topa rahatlıkla sahip oldu.

Geçen haftaki hızlı temposuna yaklaşamayan Fenerbahçe, ilerideki oyuncularının sık sık yer değiştirmeleri ve Osayi Samuel‘in sağ kanatta yer yer sergilediği bireysel becerileri dışında yetersiz kalan atak geliştirme çabaları sonucunda ilk yarıda istediği sonucu alamadı.

İKİNCİ YARI

Maçın ilk yarısının sonlarında gerçekleşen zorunlu Gökhan – Sangare değişikliği ve devre arası yapılan Mert HakanCisse değişikliği sonucunda Fenerbahçe ilk yarının başlarında kurduğu üstünlüğü ikinci yarı kurmakta zorlandı. İkinci yarıya daha istekli başlayan Gençlerbirliği çoğunluğu kontra ataktan olmak üzere pozisyon üretmekte daha başarılı oldu.

Twittter/ @kirmizikara

Maçın 60. dakikasında, rakip ceza sahasında Samatta‘nın Cisse‘ye gönderdiği pasa son anda araya giren Gençlerbirliği’nin yükselen yıldızı Arda Kızıldağ ayak koydu. Bu dakikadan sonra aradığı boş alanları daha çok bulan Gençlerbirliği, 63. dakikada Fenerbahçe defansını hazırlıksız yakaladığı pozisyonda aradığı golü Candeias‘ın sağ kanattan yaptığı ortada Ayite ile buldu.

Maçın ilerleyen dakikalarında istediği kalitede hücumları üretemeyen Fenerbahçe 83. dakikada Pelkas‘ın çok net bir pozisyonda topu dışarı gönderdiği pozisyon ve 92. dakikada İrfan Can’ın direkten dönen topu dışında net gol pozisyonu üretmekte oldukça zorlandı. Bunun en büyük sebeplerinden birisi Fenerbahçe’nin hücum oyuncularının sezon başından beri süregelen yetersiz performansı ve Erol Bulut‘un bir türlü hazırlayamadığı hücum kurgusu diyebiliriz. Fenerbahçe ikinci yarılarda geriye düştüğü her maçta olduğu gibi bu maçta da paniğe kapılıp, organize olmaktan uzak ataklarla rakip kaleye gitmeye çalıştı. Bu panik havası elbette Pelkas gibi yaratıcılığı seven bir oyuncunun etkinliğini azalttı. Bu panik havası, defansta boşluk açılmasına da sık sık sebebiyet verdi. 57. dakikada Novak‘ın çıkmasıyla 3’lü defansa dönüş yapan Fenerbahçe, bu oyuna hala hazırlıklı olmadığını da bu maçla bir kez daha gösterdi.

Maçın sonlarında da Gençlerbirliği istediği pozisyonları bulsa da ofsayta yakalanmaları ve Altay‘ın performansı sonucunda farkı açamadı.

Maçın Hakkı

Twitter/@kirmizikara

Maçın hakkını veren en güçlü isim Arda Kızıldağ diyebiliriz. Bugün de defanstaki yer tutuşu ile Gençlerbirliği için vazgeçilmez bir oyuncu olduğunu gösterdi. 60. dakikada Cisse‘ye gelen topu kesmesiyle net bir golü engellemiş oldu. Defanstaki süregelen performansı ile ilerde kendisini daha iyi yerlerde izleyebiliriz.