Leicester City – Sheffield United (14.03.2021)

Leicester City 5-0 Sheffield United

İkinci sırayı bırakmak istemeyen Leicester City ile ligin son sırasına demirleyen Sheffield United karşı karşıya geldi. Leicester rakip kaleye acımasızca 5 tane attı.

İlk Yarı

Maçtan önce bütün forumlarda Leicester kaç tane atar diye konuşuluyordu. Bu tartışmalardan Sheffield’ın ne kadar kötü durumda olduğunu varın siz hayal edin. Bu konuşmalar tabi ki kağıt üzerinde kaldı, maç başladı ve kağıt üzerinde konuşulan şeyler gerçekleşmedi. İlk yarı özelinde Sheffield gücünü bilerek tipik İngiliz futbolu oynadı. Arkada kapan, ileriye uzuna şişir. Leicester’da sezon başından beri en büyük sıkıntılardan biri olan kapanan takımları açma konusunda çok uzun süre boyunca sıkıntı yaşandı.

Top ilk yarının tamamında Leicester hakimiyetinde olsa bile bu, pozisyon üstünlüğüne dönüşmedi. Leicester atak yapmaya çalıştı, Sheffield sürekli atakları kesti ve dönenleri de Leicester topladı. Lakin bunlar da pozisyonlara dönüşmedi. Durum böyle olunca Rodgers oyunu Perez’i biraz daha kanatlara yaklaştırarak çözmek istedi. Top hangi kanattaysa Perez o kanada açıldı, oradan kalabalık olup içeriye hızlı inmeyi denediler. Ancak bu formülde katı savunmayı geçemedi ta ki 39.dakika’ya kadar…

Twitter / @LCFC

Kapılan topta 2 hızlı pasla Vardy topla buluştu ve soldan içeriye doğru yerden çevirdi. Iheanancho gelişine topu köşeye doğru yuvarladı. Maçın dengesini ve eşitliğini bu gol bozdu. Bu andan itibaren Sheffield’ın kaybedeceği bir şey kalmamıştı. Onlar da oyun disiplininden ilk yarı sonuna kadar kopmasalar da ikinci yarı 60’tan sonra tamamen koptular.

İlk yarı 3-5-2 olarak sahaya çıkmış olsa da Sheffield, Norwood’u geriye çekerek 4’lü stoper hattıyla ve Burke’nin orta sahaya eklemlenmesiyle 5’li orta saha oynadı. Tek gol üretme çözümüyse ileriye uzun vurulan topları Sharp’ın indirip Burke’nin önüne alıp koşmasıydı lakin Leicester savunması da buna izin vermedi.

İlk yarı böylelikle 1-0 bitti.

İkinci Yarı

İkinci yarıya Sheffield bir şeyleri değiştirerek başlar mı diye bekliyordum ben, ama onu da yapmadılar ve aynı kadroyla sahaya çıktılar. Gerçi bir noktada anlamak da lazım… İlk yarı lig ikincisine karşı 1-0 geride kapatıyorsunuz, çok pozisyon vermiyorsunuz ve şans eseri bir gol bulursanız puan da alabilirsiniz. Sanırım bu yüzden risk almaya gerek yok diye düşündüler. Lakin ben bu futbol ikliminden hoşlanmıyorum. Neticede de Sheffield’ın planladığı gibi olmadı maçın sonucu. Sol taraftan etkili atak yapamadığı için Pereira’yı kenara alıp yerine Albrighton’ı sahaya sürdü Rodgers. Bu da maçın seyrini neredeyse tamamen değiştirdi. Albrighton hem oyuna destek oldu hem atak akınlarını sağladı hem de gerektiğinde orta sahaya eklemlendi. Bu da Sheffield’ın bütün oyun düzenini bozdu.

İkinci yarının ilk 5 dakikası denk gitse bile işler o andan itibaren Leicester lehine değişmeye başladı. Sheffield biraz daha öne doğru çıkmaya çalışırken onlara şans tanımadılar. Dakika 64’te ceza sahası dışından Perez’in vuruşuyla gelen gol Sheffield’ın tamamen dağılmasına delalet ediyordu. Bu andan itibaren maç koptu ve hemen arkasından Iheanacho ikinci golünü attı. Mousset’in girmesi hiçbir işe yaramadı. Leicester akın sürekliliğini ve pozisyon sürekliliğini sağladı ve 4.golü yine Iheanacho ile buldu bu andan sonra en az 4 tane daha %100’lük gol kaçırdılar.

Twittter/ @LCFC

Sheffield bundan önceki maçlarında olduğu gibi kötü gidişatı sürdürdü lakin bundan önceki maçlarında da oyuncuları topu çok iyi çeviremiyorlardı. Top Sheffield’ta kalınca oyuncular ne yapacaklarını şaşırıyorlar, o kadar alışmışlar ki ileriye vurmaya. Bu yüzden oyunu yavaşlatamıyorlar. Bundan sonraki maçlarında da ben Sheffield’ın iyi sonuçlar alabileceğini düşünmüyorum. Dengeli oyun oynayamıyorsa takım bence 4-6-0’a dönmeleri onları için daha iyi olur en azından beraberlik alma şansları artar.

Maçın Hakkı

P. Heckingbottom’u maçın hakkını veren olarak seçiyorum. Ben televizyon karşısında o da saha kenarında maçı çok güzel izledi.