Göztepe – Sivasspor (20.03.2021)

Göztepe 3-5 Sivasspor

Son haftalarda çıkışta olan iki takım Göztepe ve Sivasspor’un karşı karşıya geldiği bu mücadele çok büyük bir keyif vaat ediyordu ve bu vaadi iki takım da kendi adına yerine getirdi.

İlk Yarı

Göztepe geçen hafta Ankaragücü’ne kaybettikten sonra bu hafta Sivasspor maçını kazanma parolasıyla sahaya çıkmıştı. Sivasspor’da geçen hafta aldığı galibiyete bir yenisini daha ekleyip bir galibiyet serisi oluşturmak istiyordu. Bunun için de iki takım önlemlerini alarak kadrolarını bozmadan sahaya çıktılar.

İlk 22 dakika oyuna biraz daha hükmeden taraf Sivas gibi gözükse de iki tarafta doğru bir oyun ya da başka bir ifadeyle keyif zevki yüksek bir oyun ortaya koymadılar. Sivas ön alan baskısıyla Göztepe’yi yarı sahasından çıkarmıyordu. Buna karşın kaptıkları topları da etkili kullanamıyorlardı. Top bir o takıma bir bu takıma geçiyordu. Bu arada Sivas bir iki pozisyon buldu ama bunlar çok tehlikeli pozisyonlar değildi ta ki 23.dakikaya kadar.

Mihojevic kalecisi İrfan Can‘a ön alan baskısından dolayı geri döndü. İrfan Can, Yatabare‘ye fake atmaya çalışırken Yatabare topu kazandı ve takımını 0-1 öne geçirdi. Bu andan itibaren işler Sivas’ın istediği gibi gitmeye başladı. Göztepe ilk 20 dakikada yapamadığı şeyi yapıp topla ön alana çıkmaya çalıştı bu da topu kaybedip daha çok pozisyon vermelerine yol açtı. Göztepe çıkmaya çalıştıkça Sivas baskısını arttırdı. Konuk ekip ön alanda basarak rakibin çıkmasını engellemeye çalıştı. Göztepeli oyuncular bu baskıdan çıksalar da Sivas kendi yarı alanında ikili sıkıştırmalarla topları kaptı.

Twittter/ @ SivassporKulubu

Sivas kaptığı bu toplarla ikinciyi atacağının sinyalini verdi lakin o gol 38’de geldi. Bu arada birçok pozisyonu ya son dokunuştan ya son pastan dolayı kaçırdılar. 38’de Gradel soldan girip rakibini geçti ve dar alandan şut çekti topu İrfan Can çeldi ve top ceza yayına doğru açıldı Fajr önüne düşen bu topa güzel bir vuruş yaparak takımını 0-2 öne geçirdi.

Ünal Karaman’ın oyuna müdahale etmesi gerekirken bu dakikalarda bekledi -ben kendi adıma neden beklediğini anlamadım-. Takım ön alana çıkamıyor, geride alan bırakıyor ve sürekli baskı yiyorken ve yedek kulübesinden iki oyuncu değişikliğiyle maça tutunabilecekken hoca beklemeyi tercih etti.

Sivas bu dakikalarda kendi yarı alanına çekilip topu kapıp hızlı çıkmayı bekledi. Dakika 43’te bu da meyvesini verdi Uğur sol kanattan Caner Erkin ortası kesti çizgiye inmeden ön direkte defansın hatasından faydalanıp Boyd son dokunuşu yaptı ve takımını 0-3 öne geçirdi.

Göztepeli oyuncular özellikle ilk yarının sonuna kadar kendilerini Casper zannederek oynadılar. Topu ayağına alan ön alan oyuncuları 4-5’li Sivas orta sahasının arasına girip dümdüz geçip gidebileceklerini düşündüler lakin bu düşünce her defansında ters tepti top Sivaslı oyuncularda kaldı onlar da kaptıkları bu toplarla atak sürekliliği sağladılar.

Twittter/ @ SivassporKulubu

Göztepe ilk yarının son dakikalarında organize atak yapmaya çalıştı. Topu sağ açıktan sol açığa atarak yön değiştirmeye savunmayı boşa düşürmeye çalıştılar lakin araya Sivas defansı girip rastgele topa vurdu top Ahmet Oğuz’un önüne düştü Ahmet topu biraz sürdükten sonra defansın arkasına Boyd‘un önüne bıraktı Boyd kaleci İrfan‘ı da geçerek takımını 0-4 öne geçirdi.

İlk yarı bu skorla bitti. Bu dakikadan itibaren -örneğin ben- Ünal hoca bari iki üç orta saha alıp skoru burada tutsa diye düşünmeye başladım. 0-2’yken skor ön alan oyuncuları ve bir orta saha değişikliğiyle veya üçlü savunmaya dönüp 3-5-2’ye dönerek skora denge getirmeyi düşünebilirdi. Lakin bu tercih edilmeyip skor 0-4 olunca fark daha açılmasın diye kafamdan düşünceler geçti.

Ünal hoca bunları tercih etmedi gününde olmayan oyuncuları değiştirerek ikinci yarıya başladı. Bence sol taraftan Halil‘in çıkarılması doğru oldu zira ilk yarı sayılmayan bir golle toplam da atılan 5 golün 4’ü sol taraftan kesilen toplardan geldi.

İkinci Yarı

İkinci yarı başlar başlamaz da bu değişiklikler farkını hemen gösterdi. Göztepe ön alanda top tutmaya ve organize ataklar üretmeye başladı Sivas ilk yarı da yaptığı baskıyı bir türlü kuramıyordu Göztepe bu sefer sürekli pozisyon bulan taraf konumuna geçmişti. İkinci yarının ilk 10 dakikasında Göztepe 3 çok net pozisyon buldu ikisinde son dokunuşu yapıp oyuncular topu önüne alamadı 1’inde de oyuncu kaleciyi geçip dar alandan şut çıkardı lakin top dışarı çıktı.

Göztepe atak sürekliliği sağlamaya çalışırken Sivas kaptığı topla yine hızlı çıktı ve fark 5’e çıktı.

Twittter/ @SivassporKulubu

Dakika 59’da Atınç faul sonrası kullanılan duran topta çok net bir kafa vuruşu yaptı lakin Sivas kalecisi topu köşeye uzanıp çıkardı.

Göztepe ben gol atmadan maç bitmeyecek derken 60. dakikada organize bir atakla golü buldular. Önce hızlı hücum şeklinde gelişen atakta duvar paslarıyla ceza sahasına girdi. Göztepeli oyuncular top Tripic‘in son pasıyla Ndiaye‘nin önüne geldi. Ndiaye köşeye ayak dışıyla çok güzel bir vuruş yapıp takımının ve kendinin ilk golünü attı.

Göztepe bu dakikalarda ataklarını sıklaştırdı özellikle gol moral verdi ama bulunan pozisyonlar cömertçe harcandı. Sivasspor defansı ters bir kafa vuruşuyla önde olan kalecisine zor anlar yaşattı lakin kaleci Ali Şaşal son anda topu kornere çeldi.

Soner 65’te topu önüne aldı 3 Sivaslıyı geçip topu hızlı bir şekilde rakip alana sürdü müsait pozisyondaki arkadaşlarına vermek yerine 25 metreden şut çekti top defansa çarpıp kornere çıktı. Köşe vuruşunu Jahovic kullandı Titi yükselip topa vurdu ve maç 2-5 oldu.

Bu dakikadan itibaren Sivas iyice geriye yaslandı Göztepe akın sürekliliği sağladı lakin topu bir türlü içeriye vuramadılar Rıza hoca’nın yaptığı değişiklikler takımı daha da geriye götürdü. Lakin buna rağmen çok net 2-3 pozisyon daha buldular lakin son dokunuşları yine yapamadılar Göztepe’de bundan cesaret alarak maçtan kopmadı önde oynamaya devam etti dakikalar 90+2’yi gösterdiğinde sahneye Diabate çıktı ve maçın skorunu belirledi 3-5.

İlk yarıda değişiklikler için Ünal hoca ikinci yarıda da değişiklikler için Rıza hoca geç kaldı. Ünal hoca’nın yaptığı değişiklikler takımı oyunu ve skoru değiştirmeye yaradı lakin rıza hocanın yaptığı değişiklikler takımını geri götürdü.

Maçın Hakkı

Twittter/ @Goztepe

Bence maçın hakkını veren iki teknik direktördü lakin Ünal hoca bana göre bir adım daha öndeydi. Zira ilk yarı 0 – 4 olunca bundan sonra doğal olarak antrenörler, rakip daha fazla fark atmasın kovulmayayım diye takımı geriye çekip, defansif oyuncular alır oyuna. Ancak Ünal hoca korkmadan ön alana iki oyuncu aldı ve maçı 4 farktan 2 farka indirip izleyicilere keyifli bir maç izletti- iki antrenöre de teşekkürler-.