Beşiktaş – Fenerbahçe (21.03.2021)

Beşiktaş 1-1 Fenerbahçe

Kayıpsız bir biçimde gümbür gümbür şampiyonluğa doğru ilerleyen Beşiktaş, yarışa tutunmak için galibiyetten başka şansı olmayan Fenerbahçe’yi ağırladı.

İlk Yarı

Maça topu rakibine bırakarak başlayan Fenerbahçe, savunma hattını da bir hayli önde neredeyse orta saha çizgisinin üzerinde kurdu. Stoperler Wellinton ve Vida top çıkartmakta zorlanırken Atiba ve Josef sık sık oyun kurulumuna yardım etmek için geri geldi, bu durum da Siyah Beyazlıların ilerde az oyuncu bulundurmasına ve yavaş kalmasına sebep oldu.

Orta sahada Gustavo ve İrfan ile kazanılan toplarda geçişi hızlı oynama düşüncesindeydi Fenerbahçe. Samatta’nın geriye kadar gelip rakip stoperleri öne çıkarmasıyla Valencia ve Osayi için arkada geniş boşluklar oluşsa da Sarı Lacivertliler kanat oyuncularını topla buluşturamadı.

Öte yandan Beşiktaş alışageldiğimiz yoğun baskısıyla maça başlamazken daha kontrollü bir biçimde rakibinin hatalarını kolluyordu. Savunma hattının önde olmasıyla arkaya sarkma fırsatı sık sık bulan ev sahibi ekip, sağ kanattan Cyle Larin ile ilk 20 dakikada etkili birkaç tane pozisyon yakalasa da bitirici vuruş gelmedi.

Temposu dakikalar ilerledikçe yükselen maçta Beşiktaş’ın baskısı da 20’den sonra kendisini daha çok hissettirdi. Siyah Beyazlılarda, Ghezzal içeri kat ederken sağdaki boşluğu değerlendiren Rosier, kanat ortalarıyla arkadaşlarına pozisyon hazırlasa da hava toplarında Fenerbahçe savunması başarılıydı.

Twitter/@Besiktas

25’te Aboubakar ve Atiba’nın üst üste net fırsatlarına geçit vermeyen Altay takımını adeta maçta tuttu. Fenerbahçe’nin başlardaki ön alan baskısını kısa bir sürede kırmayı başaran ev sahibi ekip, rakip savunmanın önde olmasıyla beraber kanat oyuncularını beslediği doğrultuda tehlikeli de oldu. Kanat tehdidiyle rakip beklerin ileri çıkmasını belirli ölçüde engellerken geriye de hızlı dönen Kara Kartallar, Sarı Lacivertlilerin takım boyunun uzamasına sebep oldu ve bu Fenerbahçe’nin hücumda çoğalmasını tırpanladı. 

Orta sahada direnci 35 gibi tekrar sağlayan ve rakip yarı sahada çoğalmaya başlayan Fenerbahçe, ceza sahasına kalabalık girmeyi başardığı ilk anda net bir fırsat da yakaladı. Nazım içeri kat etti ve boş pozisyonda topla buluştu fakat havaya dikmeyi tercih etti.

Beşiktaş ilk yarıda neyi iyi yaptı derseniz kanatlardaki boşluklardan iyi yararlandı ve gerek ortalar gerek de kurulan üçgenlerle güzel pozisyonlar buldu. Aboubakar ve orta saha oyuncuları aksiyon kanatlar ve bekler kadar katılmayı başarsalar golün gelmesi işten bile değildi. Ki Siyah Beyazlılar 3-4 tane net pozisyon buldular bile.

Fenerbahçe ise maçın başında rakibinden baskı yememeyi önde savunmayla başarsa da arkadaki boşluklardan pozisyon yemeyi engelleyemedi. Özellikle geçişte pozisyonlar yakalasalar da bitirici vuruşu yapamadılar. Takım boyunun uzamasına da engel olamayan Sarı Lacivertlilerin en iyi yaptığı iş rakibinin orta saha oyuncularını büyük ölçüde kilitlemek ve hücuma katkı yapmalarını engellemek oldu. Daha hızlı geçişi oynayabilseler golü de bulabilirlerdi. 

İKİNCİ YARI

İlkinin aksine yüksek tempoyla başlayan ikinci yarıda ev sahibi ekip aradığı golü çok hızlı buldu. Kazanılan duran topta Ghezzal mükemmel bir orta kesti, Vida dokundu ve 48.dakikada takımını 1-0 öne geçirdi. Böylelikle Siyah Beyazlılar adeta ikinci devreye önde başlamış oldu ve çok büyük de bir avantaj elde etti. 

Golden sonra da baskısını devam ettiren Beşiktaş ikinci gole de çok yaklaştı fakat Aboubakar’ın etkili şutunu Altay Bayındır çok acayip kurtardı. 

Geriye düştükten sonra oyuncu değişikleriyle üretkenliği arttırmayı hedefleyen Fenerbahçe’de İrfan Can ve Samatta’nın yerine Thiam ve Sosa oyuna dahil oldu. Thiam’ın sırtı dönük oyunu ve Sosa’nın merkezden paslarıyla hücumda daha rahat çoğalmaya ve rakip yarı sahaya daha iyi yerleşmeye başlayan Fenerbahçe, riskleri arttırdı.

Twitter/@Besiktas

Bu riskleri arttırmasının sonucu olarak geride çok daha fazla boşluk bırakan Sarı Lacivertlilere Ghezzal ve Aboubakar çok sıkıntı yarattı. Altay’la karşı karşıya kaldığı pozisyonda Vincent Aboubakar, kaleciyi geçebilse fark ikiye çıkmış olacaktı. Altay Bayındır sezon genelinde olduğu gibi bu maçta da takımını rekabetin içinde tuttu.

Geriye düştükten sonra hem değişikliklerin olumlu etki yaratması hem de Beşiktaş’ın biraz daha temkinli bir oyuna dönmesiyle beraber maçın kontrolü tamamıyla Fenerbahçe’nin eline geçti. Rakibinin üstünde etkili bir baskı kuran ve dönen topları da toplamaya başlayan Sarı Lacivertliler, oyunu rakip yarı sahaya yıktı. Sosa’nın ve Caner’in içeri gönderdiği toplarla sağlı sollu etkili olan konuk ekip ceza sahası içinde topla da buluştu buluşmasına fakat kaleyi bulan net şut fırsatı oluşmadı. En net beraberlik şansı Sosa’nın kullandığı serbest vuruştu ki onda da kaleci Ersin mükemmel bir kurtarış yaptı.

Ceza sahası içindeki etkinliği arttırmak ve merkezden de hücumu geliştirmek için oyuna Ozan ve Ferdi dahil oldu. Samuel ve Valencia’nın yerine.

Özellikle 75’ten sonra maç tamamen bir heyecan fırtınasına döndü. Bütün riskleri alıp oyunu rakip yarı sahaya yıkan Fenerbahçe topu hızlı çevirip kilidi açmakta yine zorlandı zorlanmasına fakat bu sefer açılan ortalar bile tehlike yarattı. Orta saha oyuncularıyla da beraber rakip ceza sahasına çok kalabalık bulunan Sarı Lacivertliler bu bolluğu berekete dönüştüremedi. Bunun da en büyük sebebi pas trafiğinin kurulamamasıydı. Ceza sahasında verkaçlarına alıştığımız Pelkas’a bir partner çıkmayınca hücum yine yavaş kaldı. Kompakt Beşiktaş savunmasına karşı ceza sahası dışından hiç şut denenmemesi de şaşırtıcıydı.

89.dakikada Ozan Tufan bana cevap verircesine sahneye çıktı. Tam ceza sahası çizgisi üzerinden çok sert bir şut çıkaran Ozan, Ersin’i çaresiz bıraktı ve takımı adına eşitliği getiren golü kaydetti.

Skor 1-1’e geldikten sonra da baskısını sürdüren ve gole yaklaşan taraf Fenerbahçe’ydi. Doldur boşaltla da olsa pozisyona girmeyi başaran Sarı Lacivertliler net fırsatlar yakaladı. Buna karşılık Aboubakar yine Altay’ı geçemedi ve maç 1-1’e bağlandı.

İlk yarısı nispeten temposuz ve yavaş geçen maçta ikinci yarı çok büyük heyecana sahne oldu. Erken gelen golle rahatlayan Beşiktaş, biraz daha geri çekilirken 70’ten sonra rakibini hapseden Fenerbahçe eşitliği Ozan’ın füzesiyle buldu. Ersin’in de net bir kurtarışı olmasına rağmen Altay Bayındır en az 6-7 net fırsatı önledi. İki takım da galibiyeti getirecek fırsatları buldu fakat değerlendiremedi. İsmine yakışır bir biçimde bir Beşiktaş-Fenerbahçe derbisi daha biz futbolseverleri eğlendirmeyi başardı. Şampiyonluk yolunda Beşiktaş avantajını pekiştirdi.

Maçın Hakkı

Twitter/@CanerErkin

İki takım adına da bu unvanı verebileceğimiz birçok isim var. En çok arada kaldığım maçlardan biri oldu. Ghezzal Fenerbahçe savunmasını çok zorladı ve net fırsatlar yarattı. Aboubakar yine keza Altay’ı bir hayli uğraştırdı, hat-trick bile yapabilirdi. Öte yandan Altay Bayındır takımının sezonun bitmemesini sağlarken Ozan puanı getirdi. Bütün bu performanslar maçın hakkını hak ederken ben tercihimi Caner Erkin’den yana kullanmak istiyorum. 1 ay çeşitli sebeplerden dolayı takımdan uzak kalmasına rağmen böyle büyük bir maçta takımı adına oyunun her iki yönünde de çok kritik işlere imza attı. Savunmada çok değerli kademeleri olduğu gibi hücumda da sol kanattan ortaları ve paslarıyla rakip savunmayı en çok zorlayan isimlerdendi. Ozan’a asisti de o yaptı. Diğer oyuncuların affına sığınarak Maçın Hakkı’nı Caner Erkin’e veriyorum.