Türkiye – Hollanda (24.03.2021)

Türkiye 4-2 Hollanda

2022 Dünya Kupası elemelerinin ilk maçında Hollanda’yı Burak Yılmaz’ın 3, Hakan Çağlanoğlu’nun tek golüyle 4-2 geçip elemelere moralli başladık.

İlk Yarı

2022 Dünya Kupası elemelerinin ilk maçında grubunun 1. torba ekibi olan Hollanda’yı, Atatürk Olimpiyat stadında konuk ettik. Avrupa Kupası elemelerindeki başarıyı sürdürmek isteyen “Bizim Çocuklar” belki de grubun favorisine karşı daha milli marşlar esnasında, ekranları başındaki bizlere maça ne kadar hazır olduklarını gösterdi.

Teknik direktörümüz Şenol Güneş’in ilk on bir tercihi maçtaki oyun anlayışımızı gösterir nitelikteydi. Kenan Karaman, Ozan Tufan ve Okay tercihi ile savunmanın önünde fiziksel olarak güçlü bir hat oluşturmak isteyen Şenol Güneş, geçiş oyununda ise Hakan Çalhanoğlu ve Yusuf Yazıcı gibi teknik ayaklarla sonuca gideceğimizin sinyallerini daha maç başlamadan verdi.

İlk düdük ile itibaren kadrosu ne kadar alıştığımızın dışında da olsa, oyun olarak bildiğimiz Hollanda karşımıza çıktı. Önde baskı uygulayan ve topa sahip olan “Portakallar”, hücum ederken de Malen ve Wijnaldum’un ceza sahasına yaptığı dikine koşular ile savunma hattımızı zorladı. Savunma anlayışımızın bu elemelerde de ön plana çıkacağını ilk dakikalardan anladık. Hollanda oyun kurarken savunmamız geri çekilmek yerine orta sahamıza yaklaşarak, Hollanda’ya kendi birinci bölgemiz ve ikinci bölgemiz arasında istediği boşlukları vermedi.

Twittter/ @MilliTakimlar

Top ne kadar Hollanda’da olsa da ilk 15 dakikada ceza sahamıza girmekte istediği fırsatları yakalayamadılar. 15. dakikada karşıladığımız köşe vuruşunu mükemmel bir fırsata çeviren Millilerimiz, kusursuz bir geçiş oyunu sergileyerek Burak Yılmaz’ın ayağından golü buldu. Durum 1-0 a geldikten sonra takımımız sahadaki dizilişini değiştirerek 4-4-2’e döndü daha kompakt ve dar alanda rakibimizi karşıladık. 15-25 arası topu kontrolümüze almayı başarsak da set oyununda istediğimiz pozisyonları bulmak için zorlamadık. Açıkçası riske girmedik demek daha doğru olur.

4-4-2 ya da 4-1-3-2 dizilişimizde özellikle Kenan Karaman’ın rolü oldukça kritikti. Savunma katkısını tüm öz verisiyle yapan milli futbolcumuz Yusuf’un, Burak’ın yanında daha serbest rol oynamasında ki en önemli faktör oldu. Burak ile birlikte Yusuf’un ön alanda kurduğu baskı da başarılı savunmamızın başladığı nokta olduğunu da belirtmek gerek. Dakikalar 34 ü gösterdiğinde 1. Golün oluşumu gibi karşıladığımız köşe vuruşunun geçişinde geldi. Kenan Karaman’ın harika pasında yerde bırakılan Okay’ın kazandığı penaltıyı Burak Yılmaz gole çevirmesini bildi. Kontrolümüzde kapadığımız ilk yarıyı 2-0 önde kapattık.

İkinci yarı

İkinci yarı başlarken iki teknik adam da değişiklik tercih etmedi. İkinci yarı için ilk düdük çaldı ve kimse daha ne olduğunu anlamadan 46. dakikada Hakan Çalhanoğlu ceza sahası dışından mükemmel bir vuruş ile kaleci Krul‘u avlayarak durumu 3-0 a getirdi. İlk yarının büyük bir çoğunluğunu kendi yarı sahamızda savunma yaparak geçmişti. Skorun da etkisiyle ikinci yarıda bizim için farklı geçmedi.

64. dakikada Şenol Güneş, Ozan Tufan ve Yusuf Yazıcı yerine Caner Erkin, Taylan Antalyalı’yı oyuna dahil etti. Caner’in sol kanatta Taylan’ı merkezde tercih eden tecrübeli hocamız, savunma duruşumuzda 6’lı bir hat oluşmasını sağladı. Kenan Karaman ve Caner’in de beklerimizin yanına gelmesiyle oluşan bu hattı önde Okay ve Taylan destekledi.

Twittter/ @MilliTakimlar

Kompakt oyunumuz sayesinde rakibimiz Hollanda’ya ceza sahamıza giriş izni vermedik. “Türk Duvarı” kendini bir kez daha tüm Avrupa karşısında gösterirken, bir dikkat dağınıklığı konsantrasyon eksikliği ile 75 ve 76. dakikalarda yan toplardan gelen pozisyonları maalesef kalemizde gördük ve durum 3-2’ye geldi. Çok fazla savunmayı düşünmemizin negatif durumu olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu durumu gecenin yıldızı Kral Burak Yılmaz harika bir serbest vuruş golüyle dur diyerek kendinin 3. Milli takımımızın 4. Golünü atmış oldu.

Uzatmalara kadar tempoyu düşüren “Bizim Çocuklar” 90+3’de hakem Micheal Oliver’ın penaltı kararıyla bir kez daha gol tehdidi ile karşılaştı. Fakat son dakikalarda takımımızı skorda tutan Uğurcan Çakır penaltıya da geçit vermeyerek. Maçın skorunu 4-2 olarak belirledi. Hollanda maçı için söylemek istediğim noktalar şunlar. Bizden daha iddialı takımlara karşı gösterdiğimiz başarılı performansı bu maçta da sürdürdük. Fransa maçlarında olduğu gibi çünkü sağlam bir takım savunmamızın üzerine başarılı geçiş oyunlarıyla rakiplerimizi ters ayakta yakalıyoruz. Adeta bir turnuva takımı edası var “Bizim Çocuklarda” fakat turnuva takımı olmamız için turnuvaya da gitmek gerek. Skordan dolayı çok mutluyum, ama kapanan rakiplere karşı daha fazla sıkıntı çektiğimiz de en büyük gerçek umarım bu sefer okyanusu geçip derede boğulmayız.

Maçın Hakkı

Twittter/ @MilliTakimlar

Kral Burak Yılmaz. Maçın hakkını başkasına vermek olmaz tabii ki de. Attığı 3 golün yanı sıra yaptığı pres ve liderlik ile de takımımızı ayak tuttu. Hele attığı serbest vuruş golü millilerimize adeta can suyu oldu. Kenan Karaman, Çağlar Söyüncü ve Uğurcan‘ın da yüksek performansı olmasına rağmen “Kral” adeta maça damgasını vurdu.