Norveç – Türkiye (07.03.2021)

Norveç 0-3 Türkiye

2022 Dünya Kupası elemelerinin 2. maçında 3-0 gibi net bir skorla Norveç’i yendik. Ozan Tufan ve Çağlar ile skora giderken, savunmamız ile yine fark yarattık.

İlk Yarı

2022 Dünya Kupası Elemelerinin 2. maçında “Bizim Çocuklar” İspanya Malaga’da Norveç ile karşı karşıya geldi. Ozan Kabak’ın hastalığı sebebiyle Kaan Ayhan’ın stoperde yer aldığı karşılaşmada Hollanda maçından farklı, başka bir isim de Mert Müldür oldu. Sörloth ve Haaland gibi güçlü fiziğe sahip santrforlara karşı 1.88’lik boyuyla yan top kademeleri için gayet anlaşılır bir tercih yapan Şenol Güneş, Hollanda maçındaki oyun anlayışımızla takımımızı sahaya sürdü.

Maça, topu Norveç’e bırakarak başarıyla yaptığımız merkezi kapatıp, kompakt bir savunma ile rakibimizi karşılayarak başladık. Daha 4. dakikada Norveç’in baskısından dikine paslar ile başarıyla çıkıp, Ozan Tufan’ın golü ile adeta 1-0 önde başladık. Milli takımımızın 1-0’ı ne kadar iyi oynadığına bu maçta da şahit olduk. Topla daha çok oynayan taraf Norveç olsa bile aslında bizim istediğimiz bir oyun oynanmaya başladı.

Özellikle Hakan Çalhanoğlu ve Kenan Karaman, savunma yaparken kanatlardan merkezi kapatmamızdaki en önemli rolü oynayan oyuncularımız oldu. Norveç savunmasında Ajer’in topu oyuna sokabilme özelliğini bu maç için fazla kullanamadığına şahit olduk Mert Müldür’ün Elyounusiye hava üstünlüğü kurması uzun top tehdidini ilk yarı genelinde ortadan kaldırdı. Norveç oyunun merkezindeki isim ise kesinlikle Odegaardı, set oyununda savunmamızı oldukça zorladı fakat etkili geldikleri dakikalarda Elyounusi ve Sörloth tarafından yaptıkları hücum girişimleri oldu. Burada da “Türk Duvarı” farkını ortaya koyunca Norveç’in maç önü planları adeta suya düştü.

Twitter/ @MilliTakimlar

Dakikalar 28 gösterirken Yusuf Yazıcı’nın kullandığı köşe vuruşunu Çağlar mükemmel bir kafa vuruşu ile taçlandırınca 2-0 öne geçtik. Yıllarca “Türk Futbolunun duran top zaafı” klişesini yerle bir eden nitelikteki bir goldü. Norveç gibi fizikli ve uzun bir takıma böyle bir gol atmak bana göre büyük bir iş. Bu gol “Bizim Çocukların” ne kadar doğru bir yolda olduğunu herkese gösteren bir goldü. Skor avantajı ile beraber istediğimiz oyunu saha rahat sahaya koymaya başladık. Norveç’in Sörloth ve Haaland ile yaptığı ön baskıya karşılık Okay ve Hakan Çalhanoğlu’nun savunmamızı oyun kurulurken ki etkisi ise oldukça büyüktü. Rakip baskısını kıran bir başka faktör de Çağlar‘ın ve Okay‘ın uzun toplarda Kenan Karaman’ı görmesi oldu. İstediğimiz gibi geçen ilk yarı millilerimizin ne kadar hazır olduğunu bir kez saha gösterdi.

İkinci yarı

İkinci yarıya kaleci değişikliği ile başlayan Norveç karşısında Şenol Güneş değişiklik hakkını kullanmadı. Milli takımımız ilk yarıdaki oyun anlayışı ile sahaya çıkarken Norveç, merkezi denemek yerine kanatlardan etkili olmaya çalıştı. 50-60 arasında topun sahibi millilerimizdi. Bu sekansta en dikkat çekici nokta pas hızımızın oldukça yüksel olmasıydı. Dar alanda hızlı paslarla etkili olduğumuz o anlarda eminim ki paslaşma sırasındaki topun hızı ve süresi ligimizin kat be kat üzerinde olduğuna eminim.

Buradan ne sonuç çıkarmamız gerekir? Yurt dışında oynayan futbolcularımızın o liglerin tempolarını kesinlikle takımımıza taşımışlar. Başka bir sonuç ise takımımızdaki uyum seviyesinin üst noktada olduğu ve gerçekten iyi çalıştıklarının bir göstergesi. 59. dakikada set hücumu ederken Ozan Tufan’ın Norveç kalesine yolladığı füze ağlar ile buluştu ve fark 3’e çıkmış oldu. O dakikadan sonra oyun tam anlamıyla bize dönmüş oldu. Hollanda maçının aksine dikkat kaybı yaşamadan geçirdiğimiz dakikalarda savunmamız bir kez daha kalitesini herkese gösterdi.

Özellikle Çağlar’ın bire birde Haaland’ı sahadan silmesi attığı golden çok daha değerliydi. Tabi burada Haaland‘ın beslenmesinin önüne geçen takım savunmamızın da etkisi çok büyük. Ceza sahasında istediği toplarla bulunamayan Norveç’in forvet hattı iyice oyundan düştü ve 80. Dakikada gördükleri kırmızı kart ile adeta havlu attılar.

Twitter/ @MilliTakimlar

Zorlu rakibimize karşı çıktığımız bu maçı 3-0 gibi net bir skorla kazanan millilerimizin alnından öpüyorum. Çok dengeli, sahada bir plan doğrultusunda oynayan disiplinli ve sakin bir milli takım izlediğimiz için çok şanslıyız. Bu toprakların kanı hızlı akan insanlarının hiç de alışık olmadığı ve kimi zaman imrendiğimiz bu özellikleri umarım her maç sahaya yansıtırız. Yolumuz açık olsun...

Maçın Hakkı

Twitter/ @MilliTakimlar

Maçın Hakkını veren isim Ozan Tufan oldu. Attığı iki gol ile Norveç’i deviren başarılı orta saha defansif anlamda da takımımızın diri bir görüntü vermesinde de büyük rol oynadı. Ayrıca Çağlar, Yusuf, Okay ve Hakan Çalhanoğlu’na da alkışlarımızı gönderiyoruz.