SİVASSPOR -Trabzonspor (03.04.2021)

Sivasspor 0-0 Trabzonspor

Spor Toto Süper Lig’in 32. haftasında Trabzonspor, Sivasspor’un konuğu oldu. Sonuca gitme ve bitiricilik konusunda sıkıntı yaşayan iki takım da maç sonunda bir puana razı oldu.

İlk Yarı

Maçın ilk yarısı Sivasspor’un üstünlüğü ile başladı. İlk 8 dakikada 4 köşe vuruşu kazanan ev sahibi ekip, kullandığı kornerlerden aradığı erken golü bulamamış olsa da rakibine kolay fırsat vermeyeceğini göstermiş oldu. ilk 15 dakika itibari ile Trabzonspor yarı sahasına yerleşen Sivasspor, hem kanatlardan hem de merkezden hücumlarını gerçekleştirmeye çalıştı. Sol kanattan Gradel, sağ kanattan ise Boyd’un getirdiği toplarla gerçekleşen ataklarda özellikle son pasları daha iyi kullansalar daha etkili olabilirler ve Yatabare üzerinden tehlikeli pozisyonlar yaratabilirlerdi. Bu ataklar neticesinde iki kere kafa topuna çıkan Hakan Arslan ise bunları değerlendiremedi. Bu dakikalarda Trabzonspor’un oyun kurmakta zorlandığını gördük. İlk dakikalarda defans dörtlüsüyle geriden oyun kurmaya çalışan Karadeniz Fırtınası bundan bir sonuç elde edemeyince, Sivasspor’un baskılı olduğu bu dakikalarda sağ kanatta Yusuf Sarı ile hızlı hücuma çıkmaya çalışsa da Yusuf’un ilk yarıdaki etkisiz oyunu buna engel oldu.

Twittter/ @SivassporKulubu

15. dakika itibariyle maça dahil olmaya başladı Trabzsonspor. Maça dahil olur olmaz 16. dakikada Nwakaeme’nin sol kanatta aldığı topla her zamanki gibi ceza sahasına hızlı bir şekilde girmesiyle maçın ilk tehlikeli atağını gerçekleştirmiş oldular. Bu tehlikeli hücum sonucunda ise Nwakaeme’nin şutu Sivasspor’un kalecisi Ali’den döndü ve tabela değişmemiş oldu. Bu dakikadan itibaren Nwakaeme’nin etkisini daha çok gördük açıkçası. Abdullah Avcı döneminde Nwakaeme başka bir role büründü artık. Bu maçta daha iyi anlama fırsatını yakaladık bunu. Artık sadece hızlı ve adam eksilterek ceza sahasına giren bir oyuncu değil. Arkasındaki bek oyuncusuna daha çok alan açıyor ve uzun toplarla oyun kurmaya çalışıyor. İlk yarıda 2 kez Abdülkadir Parmak’ı, daha çok sayıda da Marlon’u sol kanadın ilerisinde topla buluşturmasıyla etkili olabilecek atakları başlatan isimdi. Bu meziyetlerini özellikle kendisine ekstradan önlem alındığı dakikalarda gösteriyor. Onun dışında kendisinden asıl beklenen hücum oyununu gerçekleştirmeye kaldığı yerden devam ediyor.

Twittter/ @SivassporKulubu

25. dakikadan ilk yarının sonuna kadar iki takımın karşılıklı ataklarını izledik. Orta sahaların hızlı geçildiği bu dakikalarda maç daha dengede geçti. Yiğidolar daha çok Gradel üzerinden sol kanattan ataklarını kurmaya çalıştı. Karadeniz Fırtınası ise Bakasetas’ın 33. ve 35. dakikalarda ceza sahası çizgisi üzerinden bulduğu şutlarla maçtaki eşitliği bozmaya çalıştı. Nwakaeme’nin uzun toplarla Ekuban’ı ceza sahası içinde buluşturmaya çalıştığı toplarda ise istenilen sonuç alınamadı. Sivasspor özellikle son 10 dakikada ceza sahasında güzel karamboller yaratmasına rağmen bitiricilik açısında ilk yarıda sınıfta kaldı. 44. dakikada Uğur Çiftçi’nin Yusuf Sarı’ya yaptığı müdahale sonucunda serbest vuruş kullanan Bakasetas, güzel vuruşunda kaleci Ali Şaşal’ı yine geçemedi ve ilk yarı golsüz sonuçlanmış oldu.

İKİNCİ YARI

İkinci yarının ilk 10 dakikası yine Sivasspor’un üstünlüğü ile geçti. Ülkemizde takım oyununu hem defansta hem de hücumda güzel oynayan takımlardan olan Sivasspor, ikinci yarının başında da hücumda çoğalamamasının sıkıntısını çok çekti. Gradel ve Boyd’un getirdiği topları bir türlü nihayetlendiremeyen Yiğidolar, bu dakikalardan sonra Trabzonspor’u oyuna dahil etmesine rağmen maçtan düşmedi ama aradığı golü de bulamadı.

55. dakikadan itibaren maça tekrardan dahil olan Trabzonspor ilk olarak Ekuban ve Nwakaeme’nin bireysel performanslarıyla topu rakip kaleye taşımaya çalıştı. 57. dakikada Nwakaeme’nin sol kanattan içeriye gönderdiği top ile maçın ikinci tehlikeli atağını yaratan konuk ekip, Ekuban’ın kafa vuruşunun çok az farkla dışarı gitmesiyle çok istediği golü kaçırmış oldu. Sivasspor defansında Camara ve Ahmet Oğuz’un bu ikiliye karşı gösterdiği iyi performansa da değinmeden geçmeyelim. Özellikle Ahmet Oğuz ikinci yarıda Nwakaeme’nin sol kanatta buluştuğu toplarda kendisi iyi karşıladı ve rakibinin daha çok yer değiştirmesine sebebiyet verdi. Camara ise hem Ekuban’ı markelemede hem de defans hattından gönderdiği uzun toplarla takımını hızlı hücuma çıkarmada oldukça başarılı bir oyun sergiledi.

Twitter/ @SivassporKulubu

İkinci yarının geri kalanında da ilk yarıda olduğu gibi karşılıklı ataklar ve genelde hızlı geçilen orta sahalar izledik. Ceza sahasına indirilen ortalar ve uzak şutlar ekseninde gerçekleşen bu hücum organizasyonlarında isabetli şut görmedik. Sivasspor’da Yatabare, Trabzonspor’da ise Yusuf Sarı ve Yunus Mallı etkisiz kalan isimlerden oldu. Zaten teknik direktörleri de bu oyuncuları daha sonradan oyundan çıkarttı. Trabzonspor Berat ve Djaniny’nin eksikliğini fazlasıyla çekti bu maç. Berat’ın yokluğunda Bakasetas’ın kaleden az da olsa uzaklaşmak zorunda kalması onun etkinliğini azaltıyor. Djaniny’nin yokluğunda ilk 11’de kendine yer bulan Yusuf, sonradan girdiği maçlardaki etkinliğini bu maçta gösteremediği için altın değerinde bir fırsat tepti diyebiliriz. Sivasspor’da ise özellikle Hakan Arslan, Tyler Boyd ve bazı anlarda Fajr hücumlarda Gradel’e destek olmaya çalışsa da istedikleri organizasyonu bugün tam olarak sahaya yansıtamadılar.

Karşılıklı ataklarla geçen bu maçta en çok golün eksikliği hissedildi. Yarı başlarında bulunabilecek erken goller maçın temposunu ve kalitesini arttırabilir ve bizlere daha keyifli ve isabetli hücumlar izlettirebilirdi ama olmadı ve Trabzonspor zorlu Sivas deplasmanında 1 puana razı olarak dönmüş oldu.

Maçın Hakkı

İnstagram/ @maxigradel

Nwakaeme de güzel bir maç çıkarmış olsa da bence maçın hakkını veren isim Gradel oldu. Takımının geliştirdiği her hücumda kendini gösteren oyuncunun şans biraz daha yanında olsa, Yiğidolar’ı galibiyete taşıyacak golü bulması kuvvetle muhtemeldi. Bu performansını devam ettirirse Sivasspor maçlarını izlemek için biz futbol severlere fazladan bir sebep de vermiş olacak.