Arsenal – Liverpool (03.04.2021)

Arsenal 0-3 Liverpool

Arsenal ve Liverpool, haftanın büyük maçında karşı karşıya geldi. Kazanan deplasman ekibi olurken, galibiyeti getiren goller Jota(2) ve Salah’tan geldi.

İlk Yarı

Arsenal, alışık olduğumuz Arsenal oyunundan kopalı çok oluyor zaten. Arteta geçen sezon bir şeyler vaat ediyordu lakin bu sezonun daha başından beri benden olmazı gösteriyordu. Yine de klasik Arsenal sahipleri Arsenal yöneticiliğini gösterip biz Şampiyonlar Ligi’ne, Avrupa Ligi’ne gidelim bize yeter; siz de orta sıralarda takılın ama ilk 5 dışına da çok çıkmayın mantığıyla devam etti.

Bu da aslında bu sezon çok kötü olmasına rağmen Liverpool takımının Arsenal’i darmadağın etmesine yetti.

İki takımdan da çok iyi bir maç beklemiyorduk, bizim için futbol kalitesinin iki takımın tarihsel kalite ortalamasının altına düşmemesi yeterdi. Bu noktada Liverpool bekleneni verdi lakin Arsenal….

Arteta maça çok fazla değişiklik yaparak başladı. Bu sezon Arsenal için belki de sezonun özeti hala Arteta’nın düzenli bir 11 oluşturmaması olarak tarihe geçecek. Her hafta geçen hafta 11 oynayan oyuncular kesiliyor. Bazıları akıl alır gibi olmuyor. Bu maça da öyle bir 11 ile çıktı. Liverpool ise geçen haftadan farklı olarak tek bir değişiklik yaptı. Jota‘nın yerine maça Firmino ile başladı.

Maçın ilk yarısı bu maçta Liverpool gol atar ama nasıl atar sorularıyla geçti. Zira Arsenal ne savunabildi ne hücum yapabildi. Liverpool da ilk yarı kötü olunca ve kale önünde top oyuncuların ayaklarına dolaşınca maçın ilk yarısı bayağı bir zevksiz geçti. Tam bir kör dövüşü gibi diyebiliriz. Liverpool oyuncuları topu alıp kanatlardan hızlı hızlı ceza sahası içine girdiler. Ancak beceriksizlikleri onların başına dert oldu. Arsenal savunması da klasik İngiliz futbolu mantığıyla vur topa uçsun gitsin mantığını uyguladı.

İKİNCİ YARI

İkinci yarı acaba Arteta bir şeyler yapar mı oyuna ortak olma adına diye bekledim ancak o sağ bek çıkardı. Klopp acaba bir şey değiştirir mi, rakibi zaten bir şey yapamıyor korkacağı bir durum yok dedim o da değişiklik yapmadı. Tam eyvah bu maç kilitlenecek derken yine Klopp, Arnold, Mane ve Jota imdadımıza yetişti.

Twittter/ @LFC

İkinci yarı Liverpool daha efektif olan taraftı. Kaptıkları topları geçen sezonki Liverpool gibi kullandı. İlk yarıdan farklı olarak top oyuncuların ayaklarına daha az dolandı. Aslında maçın özeti Salah’ın; ayağına takılıp kale önünde boşa düşen topa vurmak yerine bekleyip, arkadan gelen arkadaşının alamamasına kızması olarak özetleyebiliriz.

İkinci yarı Arsenal’in 53’te ceza sahasının sağ köşesinden bir şut denemesi oldu belki de maçtaki tek pozisyonları buydu.

Liverpool özellikle Jota girdikten sonra oyuna biraz daha ağırlığını koydu. Zira Jota Salah ve Mane‘ye eşlik edip defans arkasına sıkça koşu yaptı. Bunun yanında geçen sezonki Firmino gibi orta sahaya gelip oyun kurulmasına yardımcı oldu.

Dakikalar 63’ü gösterirken sağ tarafta hızlı paslaşmalar sonucu Arnold içeriye kavisli bir orta yaptı. Savunmacılar uyudu ve Jota arkada bomboş bir şekilde kafa vuruşunu yapıp maçı 0-1’e getirdi.

Maç bundan sonra daha hareketli daha keyifli bir hale geldi. Zira Arsenal artık tutuculuğu bıraktı, biraz daha açıldı. Liverpool’da ilk golü bulduktan sonra biraz daha oyundan keyif alan bir pozisyona geçti ve bol bol pozisyon buldular. Bulunan pozisyonlar genellikle savunma arkasına atılan hızlı toplarla geldi.

Dakika 68’de Arsenal öne açılıp defansı boşladılar. Defans oyuncuları da taktik disiplinden kopmuş bir şekilde beklerken Fabinho defans arkasına Salah‘ın önüne doğru bir top attı. Salah sağ çaprazdan içeriye girip kalecinin bacak arasından topu bıraktı ve maçı 0-2’ye getirdi. Arsenal’in kalesini Leno‘nun korumasından Arsenal’in nasıl bir takım olduğunu anlamamız gerekir zaten. Kendi görüşüm, Uğurcan ve Altay çok net daha iyi kaleciler Leno‘dan.

Dakika 73’te yine Arsenal ön alana çıkıp arka alanda büyük boşluk bıraktı. Firmino Salah’ın önüne topu bıraktı salah kaleciyle karşı karşıya kaçırdı.

Liverpool atak sürekliliğini sağladı ama bu dakikalarda net pozisyonlar buldu diyemeyiz. Yine kör dövüşü şeklinde top bir o tarafa bir bu tarafa geçti.

Twittter/ @LFC

Dakika 81’de Arsenal defanstan paslaşarak çıkmaya çalışırken Arnold araya girdi, topu Salah‘a bıraktı. Salah içeriye çevirdi Jota geriden gelip topu ağlarla buluşturdu bu da maçın skorunu belirleyen gol oldu.

Maçın Hakkı

Twittter/ @LFC

Maçın hakkını veren oyuncu bence Arnold oldu. 1 asist yaptı son golü araya girip topu alarak o hazırladı. İlk yarıda da takım arkadaşları 2 asistini müsait pozisyondayken yediler.