Kasımpaşa – Beşiktaş (04.04.2021)

Kasımpaşa – Beşiktaş

Beşiktaş’ın, Kasımpaşa’ya konuk olduğu kıran kırana geçen mücadelede Aytaç Kara’nın jeneriklik golü ile 3 puanı alan taraf Kasımpaşa oldu. Beşiktaş altın değerinde bir fırsatı kaçırmasına rağmen şampiyonluktaki avantajını sürdürdü.

İlk Yarı

Spor Toto Süper Lig’in 31. Haftasında Kasımpaşa, Aboubakar ve Ghezzal’dan yoksun Beşiktaş’ı ağırladı. Galatasaray’ın, Hatay’da bıraktığı 3 puanın sonrasında Beşiktaş için hayati önem taşıyan maçta Aboubakar ve Ghezzal gibi iki önemli hücum silahının yerini Larin ve Rosier ile doldurmaya çalıştı. Sağ bekte Necip, sol forvette Nkoudu görev alırken, Beşiktaş alıştığımız diziliş ile sahadaydı.

Twitter/ @Besiktas

Düşme hattından uzaklaşmak isteyen Kasımpaşa için de hayati önem taşıyan haftalara girilirken. Sahasında Beşiktaş’tan mutlak bir puan koparmak isteğindeydi. İki takımda maça çok istekli başladı. Kasımpaşa, Beşiktaş’ı kurduğu ön alan baskısıyla gafil avlamak isterken. Beşiktaş ise sabırlı paslarla baskıyı kırmak istedi. Fakat çoğunlukla Kasımpaşa’nın planı işledi. Ön tarafın baskısını takım olarak özellikle orta sahasının Beşiktaş orta sahasına kurduğu mücadele ve top kapma üstünlüğü ile destekleyen Kasımpaşa, bulduğu kontra ataklarla Beşiktaş kalesini yokladı.

Twitter/ @Kasimpasa

Dakikalar 18’i gösterirken yine ön alan baskısında kazanılan topta, Aytaç Kara jeneriklik bir gol ile Ersin’i avlamayı başardı. Golden sonra topla daha fazla oynayan taraf Beşiktaş olurken, aslında Kasımpaşa’nın istediği oyun oynanıyordu. Aboubakar ve Ghezzal’ın yokluğunu dakikalar geçtikçe hisseden Beşiktaş, özellikle sağ kanadından üretim anlamında oldukça sıkıntı yaşadı. Ghezzal’ın “çilingirliği”, Aboubakar’ın derine gelip bir oyun kurucu gibi topu yönlendirmesi olmayınca “siyah-beyazlıların” yan toplara yöneldiğini gördük. Oyunun kurulmasında da sağ kanadın rolü sezon boyunca çok kritikti. Oyunun sıkıştığı anlarda Rosier ile topu savunmadan çıkaran Beşiktaş, sorunu merkezden çözmek istedi fakat, Kasımpaşa’nın ön alan baskısı tüm planlarını alt üst etti.

İlk yarıda Ljajic’in oyun kurulumunda etki gösterememesi. Kasımpaşa’nın güçlü ve işleyen oyunu, 28. Dakikada Larin’in karşı karşıya net golü kaçırması ilk yarının skorunu belirleyen faktörler oldu. Sergen Yalçın’ın oyuna müdahalesi merakla beklenirken, genç hoca kadrosunun dar olmasının sıkıntısını belki de bu kadar çok hissetmemişti.

İkinci yarı

İkinci yarı başlarken Sergen Yalçın da Şenol Can da değişikliğe gitmedi. Fakat ilk yarıdan farklı bir Beşiktaş sahadaydı. Ön tarafı daha hareketli, savunması daha ilerde fakat hala sağ kanat problemi çözülebilmiş değildi. Rosier başarılı bir sağ kanat oyuncusu olsa da onu farklı kılan geriden gelip bindirmeleri ve tempolu oyunu. Lakin sağ açıkta görev verilince daha dar bir alanda oynamak zorunda kaldı. Geriden gelip yaptığı etkiyi haliyle gösteremedi.

Maçın kırılma anı ise şüphesiz 56. dakikada Thelin’in kaçan penaltısı oldu. Ne kadar kötü bir vuruş da olsa doğru köşeyi tahmin eden Ersin, takımını skorda tutmasını bildi. Aynı dakikada Sergen Yalçın oyuna ilk müdahale eden hoca oldu. Ljajic’i oyundan alan Sergen Yalçın yerine Gökhan Töre’yi dahil etti. Değişiklik ile beraber Beşiktaş’ın tüm çehresi değişti. İlk yarıdan beri orta alanda üstünlük kuran Kasımpaşa bu alandaki üstünlüğü Beşiktaş’a kaptırmış oldu. Necip, Atiba ve Josef ile sağlam bir yapı kuran Kara Kartal, işlemeyen sağ kanadını tekrar devreye almayı da başarmış oldu. Rosier tekrar eski rolünde alışan katkıyı verirken, Gökhan Töre ise hücuma açık bir şekilde hareket getirdi.

Twitter/ @Besiktas

Kaçan penaltı, artan Beşiktaş baskısı ve skorun da etkisiyle iyice kendi ceza sahasına kapanan Kasımpaşa, skoru koruma iç güdüsüyle de artan tempoyu soğutmaya çalıştı. İlk yarıdaki başarılı oyununu ikinci yarı sahaya koyaman Kasımpaşa açıkçası bu kadar geri yaslanarak ve baskıdan vazgeçerek skor üstünlüğünü riske atmış oldu. Gökhan Töre değişikliği ile oyuna olumlu bir hamle yapan Sergen Yalçın, 72. dakikadaki Necip, Oğuzhan hamlesi ile işleyen bir düzeni bir bakıma bozmuş oldu. Oyuna katkı anlamında yokları oynayan Oğuzhan, kendine güvenen hocası ve ekran başımdaki Beşiktaş taraftarlarının beklentilerini karşılayamadı.

Necip’in savunmanın önüne geçip Josef ve Atiba’nın merkez ikilisi yerine çift “10 numara” gibi oynadığı senaryoda daha etkili olan Beşiktaş, bu hamle ile geriye gitmiş oldu. Uzatmalar da dahil olmak üzere tüm hatlarıyla yüklenen Beşiktaş, yoğun bir baskı ile Kasımpaşa kalesini ablukaya alsa da aradığı golü bulamadı.

Maçın Hakkı

Twitter/ @Kasimpasa

Maçın Hakknı veren isim oyunda kaldığı süre boyunca takımının orta sahadaki aklı ve fiziksel gücü olan Aytaç Kara oldu. Başarılı oyununu bir de jeneriklik gol ile süsleyen Aytaç, takımının 3 puan almasında baş rolü oynadı.