Manchester United – Brighton (04.04.2021)

Manchester United 2-1 Brighton

Ligin sonundan kurtulmaya çalışan Martin Livingston gibi martı amblemli Brighton ve oynadığı oyun beğenilmeyen ama bir şekilde lig sıralamasında 2.sırada olan Manu karşı karşıya geldi. Gülen taraf yine kötü futboluna rağmen Manchester United oldu.

İlk Yarı

Manchester United, geçen haftadan 3-4 farklı oyuncuyla başladı maça. Bu değişiklik Brighton maçı özelinde savunma arkasına hızlı bir şekilde sarkma mantalitesi sebebiyle yapıldı. Brighton çok iyi hücum edemeyen bir takım. Bunun yanı sıra Manu da yavaş yavaş 50 kere topa dokunmadan rakip kaleye gidemeyen bir takım. Bundan dolayı; Rashford, Greenwood ve Cavani defans arkasına rahat rahat kaçabilsin diye bu maç özelinde regista pozisyonunda Pogba ile başladılar. Lakin bu plan tutmadı. Zira ilk yarı rakip kaleye 3 şut çekti Manu, 3 şutta isabetsiz olarak sonuçlandı.

Twittter/ @OfficialBHAFC

Bu maç özelinde sanılanın aksine Brighton da oynadığı oyunu değiştirip biraz daha Liverpool vari bir oyun modeline geçti. Ön alanda baskı topu kapıp hızlı çıkma modeline döndüler. Manu’ya bu oyun planı ters geldi 13. dakikada top Welbeck‘in kafasına nişanlandı, o da gelen topa kötü bir vuruş yaptı. Ancak top kaleciden dönüp önüne düşünce ona tamamlamak kaldı ve takımını öne geçirdi. Bu andan itibaren her şey Brighton’ın istediği gibi olmaya başladı. Özellikle ilk yarıda 22-38 arasında çok fazla pozisyon verdi Manu. Bunun sırada atağa çıkmak bir yana topu çevirip oyunu bile soğutamadılar. Regista rolünde düşünülen Pogba ”ben gitmek istiyorum”u tekrar tekrar gösterdi. Bu da Manu’nun bütün planlarını baştan sona bozdu.

İkinci Yarı

İkinci yarı Manchester United için bir şey yapamaz ve maçı buradan çeviremez diye düşünüyordum lakin öyle olmadı. Kırmızı şeytanlar maçı geriden gelip aldılar. İlk yarıyı önde kapatan Brighton bu duruma alıştı ve dakikalar geçtikçe oyun disiplininden koptu. Manu’da özellikle kanatları kullanarak bunu çok iyi değerlendirdi. Zira Cavani sahanın en az topla buluşanlarından birisiydi. Ne gelen topu tutabildi ne de savunma arkasına kaçabildi. Bu sebeple ortadan direkt hücumla gelemediler bu yüzden kanat oyununa döndüler ki zaten Manu sezon başından beri bu şekilde oynuyor. Dakika 57’den itibaren oyunu tamamen kontrolüne alıp ataklarını sıklaştırdılar. Brighton bir türlü çözüm bulamadı ve oyundan düştü. Manu oyunu Brighton sahasında oynamaya başladı. Geriye koşmadıkları için yorulmadılar da bu sayede daha efektif top çevirdiler.

Dakika 62’de Bruno orta sahada aldığı topu Brighton ceza sahasına kadar sürdü zira kimse çıkıp kademeye girmedi alanını kapatmadı. Bu sırada soldan koşu gösteren Rashford‘ın önüne topu yuvarladı. Rashford gelen topu bekletmeden köşeye gönderdi ve maça beraberliği getirdi.

Ben bu andan itibaren Brighton’ın en azından 5’li savunmaya dönerek 5-3-2 veya 5-3-1-1 oynayarak Manu’yu durdurmasını ve en azından 1 puan alabilme ihtimalini beklemeye başladım lakin bunu düşünmediler. Geriye düştükleri oyunu sürdürmeye devam ettiler.

Bu dakikalarda da Manu kazanmak için oyuna hamleler yaptı. Hiç etkili olmayan Cavani‘yi oyundan aldılar ve ön alanı daha hareketlendirdiler. Giren oyuncular orta alanı da daha sıkı hale getirdiler, kazanmak için atak yaparken pozisyon vermeyelim mantığıyla durdular.

Dakika 83’te sol taraftan içeriye orta kesildi. Pogba çok kötü bir vuruş yaptı lakin şansa top Greenwood‘a yuvarlandı. Greenwood kafa vuruşuyla maçın skorunu belirledi.

Maçın Hakkı

Twittter/ @b_fernandes8

Maçın hakkını veren oyuncu bence Bruno Fernandes. Hem alışık olmadığı yerde regista olarak oynadı hem de gollerde çok net katkılar verdi. Takımının ataklarını her zaman olduğu gibi yine o yönetti.