Fenerbahçe – Denizlispor (04.04.2021)

Fenerbahçe 1-0 Denizlispor

Şampiyonluk yolunda rakiplerinin üçer puan bıraktığı bu önemli haftada Fenerbahçe evinde Denizlispor’u ağırladı. Yarışa tekrar dahil olmak için mutlak kazanması gereken maçta bakalım Sarı Lacivertliler neler yaptı.

İlk Yarı

Teknik sorumlu olarak takımın başında çıktığı ilk maçta Emre Belözoğlu, beklenildiği gibi ne diziliş ne de taktik olarak radikal bir değişiklikle başlamadı. İlk 10 dakikada gözümüze çarpan unsurlar ev sahibi ekibin top kayıplarında eskiye kıyasla daha hızlı topu geri kazanması ve orta saha oyuncularının ceza sahasına daha çok girmesiydi. Pelkas’ın gezgin oyunu ve orta sahanın daha önde konumlanmasıyla pas trafiğini nispeten hızlandıran ve daha etkili hale getiren Fenerbahçe, rakip ceza sahada topla buluşmakta zorlanmasa da etkili pozisyonlar yaratamadı.

Denizlispor tarafı ise rakibine karşı iyi alan daraltıp cepheden fırsat vermese de kazandığı topları hızlı geri kaybettiği ve kontralarda çoğalamadığı için etkili olamadı.

Samatta’nın savunmayı üstüne çekerek yaratmaya çalıştığı boşluklara doğru kat eden Valencia ve Pelkas savunma arasında kendilerine zaman zaman güzel imkanlar buldular. Öte yandan daha çizgiye yakın oynayan Sinan Gümüş pek bir varlık gösteremedi.

Konuk ekibin yaptığı bir diğer iyi iş de Luiz Gustavo topla buluşur buluşmaz kendisine baskı uygulamak oldu. Rakibinin geriden oyun kurmasını bu yolla bir nebze de olsa engelledi ve dinamizmi baltaladı.

Emre Belözoğlu’nun vaatlerinden olan daha paslı ve baskılı oyunu göreceli olarak da olsa sahaya yansıtmayı deneyen Fenerbahçe’nin en büyük eksiği tempoyu yeteri kadar yükseltememek ve rakip savunmayı açacak hızlı paslaşmayı yapamamak oldu. Üçüncü bölgede Ozan ve Pelkas uyumu kimi zaman rakip savunmayı açmayı başarsa da ön üçlüden dişe dokunur bir katkı gelmeyince bu sekanslar tehlikeye dönüşmedi.

Temposuz ve pozisyonsuz geçilen ilk 30 dakika sonrası Fenerbahçe’de kanatlar Sinan ve Valencia yer değiştirdiler. İlk bakışta bu hamle sağ kanatta etkinliği arttırmış gibi görünse de bu etki çok kısa sürdü ve dramatik bir farklılık yaratmadı.

Fenerbahçe’nin net fırsatı neredeyse yokken ilk yarıda gole daha yakın taraf Denizlispor oldu. Hücum dönüşü Fenerbahçe’nin bireysel hatalarından iyi yararlanan konuk ekip, kaleciyle karşı karşıya kalmayı bile başarsa da bitiricilik iyi olmayınca skor değişmedi. Buna karşılık Sarı Lacivertlilerin tek pozisyonu diyebileceğimiz Samatta’nın kafası da Caner’in ortasıyla geldi. Her şeye rağmen halen daha Caner’in ortalarıyla pozisyona girmeyi bekleyen Fenerbahçe’de bu durum bile kendi başına aslında pek bir şeyin değişmediğinin kanıtıydı.

Rakibini iyi kilitleyen neredeyse pozisyon bile vermeyen Denizlispor ilk yarıdan çok memnundur diye tahmin ediyorum. Zira öne geçecek fırsatlar bile yakaladılar. Öte yandan mutlak kazanması gereken maçta sıkça yapılan bireysel hatalar ve temposuz oyun Fenerbahçe taraftarını memnun etmemiş olsa gerek.

İKİNCİ YARI

İkinci devreye 4-5 dakikalık çok yoğun baskı uyguladığı bir sekansla başlayan Fenerbahçe, bu kısa sürede sağlı sollu ortalarla rakibini ceza sahasına hapsedip adeta boğsa da golü bulamadı. Kornerlerle de beraber 7-8 kişiyle oluşan karamboller heyecan yaratsa da direğin de gole engel olmasıyla bu heyecan skora yansımadı.

Daha da önde baskıyla başladığı ve pozisyon bulmakta nispeten daha rahat olduğu ikinci yarının başında da Fenerbahçe golü bulamadı. İlk yarının en kötü isimlerinden Sinan Gümüş’ün çizgi yerine daha çok içeri kat etmesine ek olarak daha da hızlı birkaç pas yapmaya başlayan ev sahibi ekip tehlike yaratsa da yerden paslarla pozisyona yine giremedi. Dakika 60’a geldiğinde 30 küsür orta açmış ve golden uzak bir Fenerbahçe vardı. Bu denli fazla orta sayısı rakip savunmaya rahat yerleşme imkanı tanıdığı gibi Sarı Lacivertlilerin hızlı oyuncularının da etkinliğini kısıtladı ve sonuç olarak hücumun hareketliliğini düşürdü.

63.dakikada Sinan ve Pelkas’ın yerine oyuna İrfan Can ve Osayi-Samuel dahil olurken Fenerbahçe’nin oyundaki hakimiyeti devam ediyordu.

64.dakikada üst üste kornerlerden sonuç almayı başardı Fenerbahçe. Sağ taraftan Caner’in ön direğe kestiği topta eleştiri oklarının mütemadiyen hedefi haline gelen Mbwana Samatta gol orucunu bozdu ve takımını öne geçirdi. Sezon başındaki akan oyundan üretemeyen Fenerbahçe’ye sıkça göz kırpan Emre Belözoğlu’nun ekibinin yardımına yine bir duran top koştu. 

Öne geçtikten sonra da baskısını sürdürmeye çalışan Sarı Lacivertlilerde gezgin oynayan ve dinamizmiyle fark yaratmaya çalışan Pelkas’ın yerine oyuna giren İrfan’ın merkezden ara pasları yorulan defansı açmakta etkili gibi göründü. Ceza sahası çizgisi üzerinde sağa çekip vurduğu şutlarla da Valencia tehlike yarattı.

Denizlispor takımı golden 10 dakika sonra 75.dakika civarı topa ortak olmaya başladı. Ev sahibinin de daha defansif bir anlayış benimsemesiyle beraber rakip yarı sahada pas yapmaya başlayan deplasman ekibi ceza sahası içine topu sokmakta zorlandı ve Fenerbahçe’nin savunmasını pek sıkıntıya sokamadı. Aksine orta sahada kaybettikleri toplar kendileri için kalelerinde pozisyon olarak geri döndü. Samatta ve Valencia’nın fırsatçılıkları takımları adına pozisyon yaratırken en net fırsatı Samuel yakaladı fakat onun da son tercihi iyi olmayınca yine skor değişmedi.

84.dakikada yine bir korner organizasyonundan İrfan Can ile ceza sahası dışından farkı ikiye çıkarsa da Fenerbahçe, ligimizde alışageldiğimiz uzun uzun bir VAR incelemesi sonucu ofsayt gerekçesiyle gol sayılmadı. Bu esnada maç 5 dakikaya yakın durdu ve tempolu oyun bir hayli soğudu. İnceleme sonrası oyuna Ozan ve Valencia yerine Sosa ve Thiam dahil oldu. 

Maç yeniden hareketlendikten sonra da top Denizlispor’daydı ve konuk ekip pas yaparak savunmayı açmayı deniyordu. Fenerbahçe ise kazandığı toplarla hızlı çıkmak yerine skor avantajının da etkisiyle maçı soğutuyordu. Uzatma dakikalarının son bölümlerinde Denizli’nin de artık gelmemesiyle beraber pozisyonlar bulsa da Fenerbahçe maç 1-0 tamamlandı. Özellikle ilk yarıda bir hayli vasat bir maç çıkarmasına rağmen ikinci yarıdaki baskılı performansla galibiyeti alan Fenerbahçe 9 puanlık bu mücadeleyi kazanmasını bildi. Bir nevi şampiyonluk yarışı da yeniden alevlendi.

Maçın Hakkı

Twittter/ @CanerErkin

Doğrusunu söylemek gerekirse maçta öne çıkan bir futbolcu yoktu. İlk yarıda Pelkas hareketli oyunuyla fark yaratmaya çalışsa da net bir etkisi olmadı. Szalai yine takımı adına savunmada çok kritik hamlelerde bulundu. İrfan Can girdikten sonra oyunun gidişatını etkiledi. Fakat kanımca bunların hiçbiri Maçın Hakkı seviyesinde performanslar değildi. Caner Erkin bu vasat maçta yine takımı adına sanıyorum en etkili isimdi. Savunmada da çok sırıtmadığı gibi özellikle ilerde kaybedilen topların geri kazanılmasında büyük rol oynadı. Ortalarıyla ve kullandığı kornerle gelen golle de kritik galibiyetin mimarlarındandı. Başka öne çıkan bir oyuncu olmadığı için Maçın Hakkı yine ortaları ve Caner Erkin’in.