Beşiktaş – Alanyaspor (07.04.2021)

Beşiktaş – Alanyaspor

Beşiktaş, hafta içi mesaisinde Alanyaspor’u evinde ağırlarken zorlu rakibi karşısında tek hedefi 3 puanı alıp, takipçileriyle puan farkını korumaktı. Bunu başaran Siyah Beyazlılar, maçın genelinde oyun olarak tatmin etmese de bitiricilik ve kalite farkıyla galibiyeti almasını bildi.

İlk Yarı

Ghezzal’in sağ kanattan alıp içe kat ederek çektiği şutta Kara Kartal’ın maça 1-0 önde başlamasının önüne direk geçti.  Henüz 20. Saniyede yaşanan bu pozisyonla birlikte Beşiktaş maça fırtına gibi başladı diyebiliriz. Geçen hafta kaybedilen maçın ardından oldukça motive bir şekilde Alanyaspor karşısına çıkan Beşiktaş, ilk 5 dakikada bu maçı ne kadar istediğini gösterdi.

Baskı hattını ilerde kuran Sergen Yalçın’ın talebeleri, özellikle orta sahada koydukları direnç ve doğru savunma duruşuyla Alanyaspor’un oyun kurmasını tamamen engelleyerek maçın hakimiyetini çok erken şekilde eline geçirdi. Topla oynayan, sabırla paslaşıp pas kanalları arayan ve kanat oyuncularını içeride konumlandırarak ekstra pas istasyonları yaratan Beşiktaş karşısında, Çağdaş Atan’ın planı ise Babacar’ı kontra atak silahı olarak kullanmaktı.

Twittter/ @Besiktas

Maçta ilk 10 dakika geride kalırken ilk düdükten beri sinyalini veren gol kullanılan köşe vuruşunda Cenk Tosun’dan geldi. 3 yıl 4 ay sonra siyah beyazlı formayla golle buluşan Cenk Tosun, zor maçta takımının iyi başlangıcını taçlandırdı. Golden sonra Alanyaspor rakibine direnç göstermeyi başarırken geride bırakılan boş alanda Cenk Tosun bir kez daha golle burun buruna geldi ancak direk ikinci kez Beşiktaş’ın karşısına çıkarak onlara dur dedi.

Dakikalar ilerledikçe topa daha fazla hakim olmaya başlayan Alanyaspor, dakika 19’da Juanfran ile çok net bir gol pozisyonunda Ersin’e takılarak maçın momentumunu lehine çevirme fırsatını tepti. Buna karşın başlangıçtaki Beşiktaş etkisini kırmayı başaran Çağdaş Atan’ın öğrencileri, alışık oldukları pas oyununu oynamaya başladı. Topu kaybettiğinde yaptığı agresif baskıyla ev sahibini zaman zaman zorlayan Alanyaspor, Beşiktaş’ın hızlı oynamayı başardığı anlarda ise sıkıntı yaşadı. Bu anlardan birinde topu hızlandırmayı başaran Beşiktaş, maçta üçüncü kez bu defa Ghezzal’in şutunda direğe takıldı. Farkı arttıracak golün sürekli direklere takılması Alanyaspor’u daha da cesaretlendirirken, Siyah Beyazlıların özellikle Alanyaspor’un kale vuruşlarında yaptığı baskı dikkat çekiciydi. Ceza sahası çizgisinde 3 adamla baskı yapan Beşiktaş, rakibinin uzun topla çıkmasını ve dolayısıyla pas trafiğinin bozulmasını planlamıştı şüphesiz. Bu anlayışının meyvesini zaman zaman alan Kara Kartal, yine de Alanyaspor’un agresif baskısı sonrasında kazandığı toplarla pas organizasyonlarını kurmasının önüne geçemedi.

Twittter/ @Alanyaspor

Özellikle ilk yarının ikinci yarısında oyunun hakimiyeti Alanyaspor’a geçerken Juanfran ve Babacar kanadı işlemeye başladı. Juanfran’ın etkili bindirmeleriyle gole yaklaşan Alanyaspor, dakika 41’de İspanyol oyuncunun ortasında Bareiro’nun altı pas üzerinde dışarıya vurduğu topta beraberliğe bir kez daha yaklaştı. Hal böyle iki tarafın da zaman zaman birbirine üstün oynadığı ilk yarıda başka gol sesi çıkmadı ve taraflar soyunma odasına 1-0’lık Beşiktaş üstünlüğüyle gitti. İlk yarıda en çok akılda kalan not ise ev sahibinin 3 defa direği bulmasıydı.

İkinci Yarı

İkinci yarıya oldukça etkili başlayan Alanyaspor Davidson ile gole yaklaştı. Ghezzal’in kaptırdığı topta Rosier’in sağ bekte bıraktığı boşluğu çok iyi değerlendiren Davidson çaprazdan sert vurdu ancak Ersin bu pozisyonda da başarılıydı. Bu pozisyondan hareketle Çağdaş Atan’ın maç öncesi planında Beşiktaş beklerinin arkasındaki alanları kullanmayı düşündüğünü söylemeliyiz. Ana hücum planında Bareiro’yu derine çekip onunla birlikte hareketlenen Beşiktaş stoperlerinin bıraktığı boşluklara onun yaptığı servislerle sızmayı hedefleyen Alanyaspor, bu planının mükemmel bir uygulamasını dakika 53’te hayata geçirdi. Yine Juanfran kanadından çok hızlı gelen Alanyaspor’da Babacar zoru başararak altı pas üzerinde bomboş kaleye topu gönderemedi ve takımının bir ataktan daha eli boş dönmesine sebep oldu.

Alanyaspor’da bunlar kaçarken, Beşiktaş adına sahneye Ghezzal çıktı ve hem rakip takım oyuncularına hem de tüm futbolseverlere kalitenin neler değiştirebileceğini gösterdi. Sağ kanatta topla buluşan Ghezzal ayak içiyle topu uzak köşeye göndererek skoru 2-0 yaptı ve ilk yarının belirli bölümünden beri hücumda varlık göstermekte zorlanan takımını rahatlattı.

Twittter/ @Besiktas

Golden sonra direnci kırılan Alanyaspor karşısında kısa süreliğine de olsa oyun hakimiyetini eline geçiren Beşiktaş bu hakimiyeti uzun süre elinde tutamadı. Alanyaspor’un bu sezon özellikle büyüklerle oynadığı maçlarda oyun hakimiyetini elinde tuttuğu maçları kaybettiği göz önüne alındığında, Akdeniz temsilcisinin hücumda bir tık daha kaliteye ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Hücumdaki son aksiyonlarda yaşadığı beceri eksikliğinin cezasını bu maçta da çeken Alanya, 2-0’dan sonra topa hakim olmaya devam etse de oyun bütünüyle Beşiktaş’a döndü ve Siyah Beyazlılar geçiş oyunlarından üçüncü golü aramaya koyuldular. Bu arayış meyvesini dakika 85’te Nkoudou’nun bindirmesiyle verdi ve skor 3-0’a geldi.

Bu sonuçla Beşiktaş takipçileriyle puan farkını korurken, geçen hafta kaybedilen Kasımpaşa maçının bir yol kazası olduğu mesajını verdi. Bununla birlikte Siyah Beyazlıların futbol olarak en güçlü oyunundan uzaklaştığı bu dönemde Alanyaspor gibi ligin en sert ekiplerinden birini mağlup etmesi onların kupayı ne kadar istediğini gösterdi.

Maçın Hakkı

Twittter/ @Besiktas

Maçın Hakkı’nı veren isim konusunda Beşiktaş’ın kazandığı hemen her maçta onun isminin geçmesi tesadüf değil. Atiba Hutchinson, yaptığı 3 asistle akşama damga vururken, futbolda yaşın önemsiz bir istatistik olduğunu bir kez daha kanıtladı. Tebrikler Atiba!