Yeni Malatyaspor – Fenerbahçe (08.04.2021)

Yeni Malatyaspor 1-1 Fenerbahçe

Fenerbahçe, Emre Belözoğlu ile ilk deplasman mücadelesine çıktığı Yeni Malatyaspor mücadelesinde 3 puanı direklerde bıraktı. Taraflar 1-1 berabere kalarak puanları bölüşmüş oldu.

İlk Yarı

Emre Belözoğlu’nun Fenerbahçe’nin başındaki ilk deplasman mücadelesi olan Yeni Malatya mücadelesi, iki taraf için de kritik önem taşıyordu. Bir taraf şampiyonluğu hedeflerken, bir taraf da düşme hattından uzaklaşmak istiyordu. Bir hatanın bile telafisinin zor olduğu haftalara girilirken, iki takımın da bu bilinci taşıdığını maçın ilk dakikalarından itibaren görmeye başladık.

Emre Belözoğlu’nun fizik gücünü ön planda tutan ama teknikten de çok taviz vermediği 11’i, deyim yerindeyse tam bir “deplasman” 11’ydi. Sahaya 4-3-3 diziliminde çıkan sarı- lacivertliler, 3lü orta sahada OzanGustavoİrfan şeklinde, geride Gustavo, sol içte Ozan, sağ içte İrfan diziliminde sahaya çıktı. Kanatlarda Valencia ve Osayi gibi topla açık alanı kat edebilen oyuncular ile de ev sahibi Yeni Malatya’ya da açık bir mesaj verir nitelikteydi.

Twitter/ @YMSkulubu

Dakika 4’te maçın ilk tehlikeli hücumu, Gökhan Gönül’ün Yeni Malatyalı oyunculardan kaptığı topta Valencia’ya attığı milimetrik pasla gelişti fakat Valencia bu pozisyondan yararlanamadı. Fenerbahçe’nin geçiş oyunundaki bu başarılı organizasyonu gol ile sonuçlanamasa da kadro tercihinin oyuna etkisini görmüş olduk. Bu sezon Fenerbahçeli taraftarın sahada en fazla görmek istediği şey olan “oyun planından” güzel bir örnekti.

Fenerbahçe dakikalar ilerledikçe topa daha fazla sahip olan ve oyunun gidişatına yön veren taraf olurken, Yeni Malatya ise derinde beklemek yerine özellikle 2. alanda kurduğu baskı ile kaptığı toplar ile sarı lacivertlileri gafil avlama niyetindeydi. Bu dakikalarda Fenerbahçe tarafında en dikkat çekici nokta özellikle Gökhan Gönül‘ün oyuna katılımı oldu. Oyun kurulurken alıştığımızın aksine çizgiye basmak yerine orta alana yakın olup pas trafiğinde kendine yer buldu. Deneyimi ve düzgün ayağı ile Fenerbahçe için baskıda bir topu olumlu kullanmak adına bir seçenek oldu. Hatta 4. dakikada sağ kanat tarafından kaptığı topu merkeze sürüp harika bir ara pas ile de pozisyon hazırladığından bahsettik.

Twitter/ @YMSkulubu

Maçın 17. dakikasında Fenerbahçe’nin sol çaprazdan kazandığı serbest vuruşu Valencia, Rizespor maçında olduğu gibi gole çevirmeyi başardı ve takımını 1-0 öne geçirdi. Golden sonra Fenerbahçe oyunun temposunu ciddi anlamda dikte eden taraftı. Orta sahada yaptığı paslar ile Yeni Malatya’nın golden sonra reaksiyon vermesinin önüne geçmiş oldu. Oyun gereksiz yere durmazken, top oyunda akarken açıkçası iki tarafın taraftarını ayağa kaldıracak bir pozisyon gerçekleşmedi. Dakikalar 35’i gösterdiğinde Fenerbahçe’nin kullandığı köşe vuruşunda Fofana topu kendi ceza sahasından Fenerbahçe ceza sahasına yaklaşık 90 metrelik deparıyla taşımasından sonra Mustafa Eskihellaç’a al da at denilecek bir pas atmasıyla skorda 1-1 eşitlik sağlanmış oldu.

İkinci Yarı

Emre Belözoğlu ikinci yarıya iki değişiklik hakkını kullanarak başladı. Ferdi Osayi’nin yerine oyuna dahil olurken, Pelkas ise İrfan’ın yerine sahadaydı. Oyuncular değişse bile Fenerbahçe’nin sahadaki dizilişi değişmedi. Pelkas forvet arkası yerine, İrfan gibi sağ iç de görev aldı.

İlk yarıya göre ikinci yarıya daha etkili başlayan Fenerbahçe yine ev sahibinin topa sahip olmasına izin vermedi. Özellikle oyuna Pelkas’ın girişi ön tarafın hareketliliğini önemli derecede arttırdı. İrfan’ın aksine ceza sahasına sıkça girmeyi tercih eden başarılı oyuncunun yokluğu açıkçası ilk yarıda belli oldu. Fenerbahçe özellikle 60. dakikaya kadar en etkili pozisyonlarını Ozan’ın ve Gustavo’nun ceza sahası dışından çektiği şutlar ile buldu. Ozan’ın Milli Takım’daki şutlarını ligimize de taşıdığına şahit olduk.

Twitter/ @fenerbahce

Dakikalar ilerledikçe Yeni Malatya’ savunma çizgisini giderek kendi kalesine yaklaştırırken, aynı şekilde Fenerbahçe de ev sahibi takımın kalesini ablukaya almaya başladı. Bu dakikalarda Yeni Malatya’nın teknik direktörü İrfan Buz’un oyundan Fofana’yı çıkartması oldukça garip oldu. Açık alanı seven sprinter bir oyuncu olan Fofana için ortam oluşmuştu bile.

Bir parantez de Caner Erkin’e açmak lazım. Emre Belözoğlu’nun takımda yaptığı en büyük etki şüphesiz ki hücum anlamında sıkıntı çekerken Caner’in kontrolsüz ortalarının önüne geçmek oldu. Özellikle dikkat ettim. Çoğu Fenerbahçelinin de dikkat ettiğine eminim, orta yapmak yerine pas tercihini merkeze doğru kullanması, Fenerbahçe’nin oluşturduğu baskının da önceki mücadelelere göre daha sürekli olmasını sağladı.

Twitter/ @YMSkulubu

77. dakikada SosaGustavo, Mert HakanOzan değişikliklerine giden Emre Belözoğlu böylece orta saha 3’lüsünün tamamını değiştirmiş oldu. Fenerbahçe’nin artan baskısı, Yeni Malatya’nın kendi yarı sahasına iyice gömülmesi ile girilen son anlarda sahneye Yeni Malatya kalecisi Ertaç çıktı. Maç boyu iyi reflekslere sahip olduğunu gösteren Ertaç 89. dakikada Valencia’nın zor şutunda harika bir kurtarış yaparak topun direkten kornere çıkmasını sağladı. Fenerbahçe’nin bu maçta 2 tane topu direkten dönerken belki de şansına yenik düşmüş oldu.

Maçın Hakkı

Maçın Hakkı’nı veren isim Ertaç Özbir oldu. İlk dakikadan uzatmaların sonuna kadar kritik kurtarışlar ile Fenerbahçeli oyunculara zor anlar yaşatan Ertaç, takımını da skorda ve oyunda tutmasını bildi. Başarılı performansı ile de takımına 1 puanı getiren isim oldu.