Çaykur Rizespor – Trabzonspor(10.04.2021)

Çaykur Rizespor 0-0 Trabzonspor

Süper Lig’in 34. haftasında Bülent Uygun önderliğinde çıkışa geçen Çaykur Rizespor’un konuğu Trabzonspor oldu. Eksik oyuncuların oldukça hissedildiği Karadeniz derbisinde kaliteli bir futbol izletmeyen iki ekip de maçta skoru değiştiremedi ve sahadan beraberlikle ayrıldı.

İlk Yarı

Karadeniz derbisinin ilk 30 dakikası iki takımın da erken bir gol bulmak için karşılıklı atak girişimlerine sahne oldu. İki takım da organize atak gerçekleştirmede oldukça yetersiz kaldılar bu bölümde. Trabzonspor’un olmazsa olmaz oyuncularından olan ve hücum gücünün çok büyük bir gücünü oluşturan Nwakaeme ve Ekuban’ın yokluğu sebebiyle alışık olmadığımız bir formasyonla sahaya çıkan konuk ekip, maçın özellikle bu bölümünde birlikte oynama tecrübesi çok olmayan oyuncularının ürettiği ataklardan verim almaktan oldukça uzaktı. Flavio’nun orta sahanın sağ tarafında istenilen etkiyi verememesi bunda etkili olan sebeplerden sadece birisiydi. Ama asıl sorunun oyuncular arasındaki uyum sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir formasyon ve önemli eksikliklerle bu sonucun doğması zaten son derece doğaldı. Ev sahibi ekip de sağ kanat endeksli atak girişimlerinde sonuca gidemedi. Sağ kanatta uzun zamandır Moroziuk ve Boldrin arasında sağlanan uyum, diğer kanatta Samudio ve İsmail Köybaşı arasında yoktu. Bana göre ligimizin en hakkı verilmeyen oyuncularından olan Melnjak ilk 11’de başlasa, ev sahibi ekibin atakları daha dengeli ve tehlikeli olabilirdi.

Maçın 12. dakikasındaki Yunus Mallı’nın şık çalımı ile ceza sahasına girme çabasına kadar akılda kalacak bir pozisyon girişimine şahit olmadık. Maçın ilk tehlikeli olarak değerlendirilebilecek pozisyonu ise 24. dakikada Trabzonspor’un korneriyle gerçekleşti. Lewis Baker’ın kullandığı köşe vuruşuyla gol arayan Trabzonspor, yakaladığı kafa vuruşunda kaleci Tarık’a katıldı.

Twittter/ @CRizesporAS

Maça biraz hareket gelmesini sağlayan gelişme ise Yunus Mallı’nın yaşadığı sakatladık sonrası 28. dakikada yerini Yusuf Sarı’ya bırakması oldu. Bu dakika itibariyle Flavio’nun orta sahanın soluna, Yusuf’un da sağına geçmesiyle oyun biraz daha hızlandı. Bu dakikadan sonra rakip kaleye daha çok gitmeye çalışan konuk ekip, daha çok uzaktan şutlarla tehlike yaratmaya çalıştı.

Yusuf Sarı’nın oyuna girmesiyle ilk tehlikeyi 31. dakikada Flavio’nun güzel şutuyla yakalayan Trabzonspor, kaleci Tarık’ın güzel kurtarışı sonucunda aradığı golü bulamadı. Bu pozisyondan 3 dakika sonra ise Bakasetas’ın kalenin sağ alt bölümüne gönderdiği zayıf vuruş ile ataklarına devan eden konuk ekip, 37. dakikada Flavio’nun uzaktan bir güzel vuruşu ile tekrar kaleyi denese de kaleci Tarık’ı geçmeyi başaramadı. Maçın son 15 dakikasında Çaykur Rizespor oyundan düşmese de, tehlikeli yaratmaktan uzak kaldı. Yusuf Sarı’nın İsmail Köybaşı karşısında istediği topları bulması sonucunda takım savunması olarak sıkıntılı anlar yaşasalar da skorun değişmesine ilk yarıda müsaade etmediler.

İlk yarının kısa bir özeti olarak; Trabzonspor ilk yarım saatte Nwakaeme ve Ekuban’ın yokluğu ile birlikte sahaya çıkan ilk 11’nin uyumsuzluğundan da oldukça etkilendi. Ev sahibi ekibin de hücumdaki yetersiz performansı Karadeniz Derbisi’nin ilk yarı nezdinde kalite olarak sınıfta kalmasına neden oldu.

İKİNCİ YARI

İkinci yarı da, ilk yarının geneline benzer bir şekilde orta sahaların hızlı geçildiği ve savunma hatları dışında çok da dirençle karşılaşmadığımız bir oyunla başladı. Tek fark ise ilk 10 dakika konuk ekibin daha üstün bir baskı ve istekle başlaması oldu. Bunun karşılığını 47. dakikada Bakasetas’ın başlattığı hızlı atakta topla buluşan Djaniny ile yakalayan Trabzonspor, forvet oyuncusunun ceza sahası ön çizgisinden dışarı gönderdiği şut sonrası hücumdan sonuçsuz döndü. Bu pozisyondan 4 dakika sonra ev sahibi Çaykur Rizespor, kontra atak sonucu bulduğu net bir pozisyon yakaladı fakat Fabricio, Atmacalar’ın önüne gelen bu en önemli fırsatta topu dışarı göndermiş oldu. 55. dakikada yakaladığı serbest vuruşu Boldrin ile kullanan Rize ekibi, Uğurcan Çakır’ın jeneriklik kurtarışı sonucunda dengeyi bozamadı.

Twitter/ @Trabzonspor

Bu pozisyondan sonra daha hızlı bir oyun izledik. 58. dakikada en net pozisyonu bulan Trabzonspor, Djaniny’nin kafa vuruşunda aradığı gole oldukça yaklaştı ancak günün yıldızı Tarık Çetin bir kez daha sahneye çıktı. Hızlanan oyuna rağmen istediğini bulmakta daha çok zorlandı iki ekip de. Sonuçsuz kalan atak girişimleri bu yarıda ilk yarıdakine benzer bir şekilde duran toplar ve uzakta şutlar endeksli gelişti. Şutların önemli bir yüzdesi kaleyi bulsa da tabela hiç değişmedi. Lewis Baker’ın 83. dakikadaki uzaktan vuruşunun az bir farkla dışarı çıkması sonrasında Vitor Hugo, gelişen ev sahibi atağında Michalak’a faul yapınca ikinci sarı karttan oyun dışında kaldı. 10 kişi kalan Trabzon ekibi için 85. dakikada oyun bitti desek yanlış olmaz.

Uzatmalarla birlikte kalan 10 dakikada rakip kaleye daha çok yüklenen Çaykur Rizespor, yakaladığı karambollere rağmen skoru değiştiremedi. 91. dakikada Trabzonspor ceza sahasından dönen topa harika vuran Djokovic’in şutu üst direkte patlamasa sezonun en güzel gollerinden birini izleyebilirdik ama olmadı. İki takımın da galibiyeti hak etmek için uzaktan şutlar haricinde pek bir şey yapamadığı bu maçta iki Karadeniz temsilcisi de bir puana razı olmak zorunda kaldı.

Maçın Hakkı

Twitter/ @CRizesporAS

Çaykur Rizespor’un kalecisi Tarık Çetin bu kadar iyi bir performans sergilemiş olmasa, maçın hakkını veren kişi olarak Abdülkadir Parmak’ı seçecektim. Ama Tarık Çetin bugün maçın hakkını veren oyuncu olmayı sonuna kadar hak etti. İkinci kez ilk 11’de şans bulmasına rağmen herhangi bir konsantrasyon sorunu yaşamadı ve bu önemli maçta yaptığı kurtarışlarla skor olarak takımını maçta tutan isim oldu.