Fenerbahçe – Gaziantep FK (12.04.2021)

Fenerbahçe 3-1 Gaziantep FK

Malatya’daki puan kaybından sonra iyice havlu atmamak için üç puan arayan Fenerbahçe, zorlu rakibi Gaziantep’i ağırladı.

İlk Yarı

Her şeyden önce ilk 11’de radikal birkaç değişiklikle maça başlayan Fenerbahçe’de Emre Belözoğlu üçüncü maçında ancak bir fark ortaya koydu. Gustavo’yu kulübeye çeken ve neredeyse kanatsız bir anlayışa bürünen ev sahibi ekip, haftalardır bahsettiği ama bir türlü gerçekleştiremediği yoğun baskılı pas oyununa uygun bir kompozisyon bulmuş gibiydi. 6 numarada Sosa, önünde Mert Hakan ve Ozan’ın olduğu, kanatlarda da İrfan ve Pelkas’ın bulunduğu 4-5-1 vari diziliş ilk 15 dakikada Fenerbahçe’de aranan tempo ve pas trafiğini işletiyor gibi göründü. Gustavo yerine pas oyununa çok daha yatkın Sosa ve tipik bir hızlı kanat oyuncusu olan Osayi-Samuel yerine İrfan Can, ev sahibi ekibin merkezden hızlı paslarla rakibin katı savunmasını açmasını bir hayli kolaylaştırdı. Evet belki yine oyunun yönünü çabucak değiştiren uzun metrajlı paslar yoktu ama seri paslarla kurulan üçgenler özellikle sağ kanatta rakibin dengesini bozmakta etkili oldu. 

Ayağa tek toplarla sabırlı bir biçimde pas yapan ve rakibin boşluklarını kollayan Fenerbahçe maçın başlarında bu boşlukları da buldu. Geride hazırlık pası yapmak yerine oyunu tamamıyla rakip yarı sahaya yıkan ve ceza sahası etrafında pas yapan Sarı Lacivertliler merkezi kalabalık tuttu, oyuna genişliği kat eden beklerle kazandırdı ve ilk 20 dakikada gayet etkili göründü.

Emre Belözoğlu’nun ekibinin bu kısa sekansta yaptığı belki de en iyi iş takım boyunu kısa tutmaktı. Sezon boyunca takımın en büyük eksisi olarak gözüken bu durum pasa yatkın orta saha oyuncularının bolluğu ve birbirlerine yakın oynamalarıyla çözülmeye yakın gibi göründü. Uzun toplar ya da ara paslar yerine takım halinde merkezden ayağa paslarla hücuma çıkan Sarı Lacivertliler hem daha ekonomik oynadı hem de savunma çizgisini daha öne çıkarabildi.

Twitter/@GaziantepFK

Topa tamamen hükmeden ve sabırlı paslarla rakip savunmayı açmayı başaran Fenerbahçe’de İrfan ve Pelkas’ın birer oyun kurucu kanat gibi oynamaları hem sayısal üstünlüğü kurmada hem de adam eksiltmede çok etkili oldu. Ön alan baskısında da Mert Hakan ve Ozan, Pelkas ve Valencia’nın en büyük destekçileriyken İrfan ve Sosa oyun kurucu pasları gönderdi. 

Ayağa sabırlı pas yaparak oynayan ev sahibi ekipte bir diğer olumlu taraf da havadan ortaların sayısındaki dramatik düşüştü. Çok oyuncuyla verkaç yaparak rahat ceza sahasına girebilen Fenerbahçe, orta yapma gerekliliği de duymadı böylece. Tabi hücum yönünün sağ kanat olmasının da bunda etkisi vardı zira Gökhan Caner’e kıyasla yerden pasları çok daha seven bir oyuncu. İrfan ve Mert Hakan’ın da ona katılmasıyla beraber haftalar sonra sağ kanada öncelik veren bir Fenerbahçe izledik.

Twitter/@Fenerbahce

Son 5 dakikaya kadar Fenerbahçe’nin etkili oyunu devam etti. Ev sahibi ekip golü bulamasa da birçok net fırsat yakaladı. Bitiricilik eksikliği yine hissedilirken Gaziantep gibi etkili bir savunmaya karşı ilk yarıda bu kadar pozisyon yakalanması yine de Fenerbahçe adına pozitif bir görüntüydü. 

Konuk ekip adına ise açıkçası diyebilecek pek bir şey yok. Djilobodji’nin iyi performansı ve Günay’ın etkili bir kurtarışı dışında Gazianteğ takımı ne dört dörtlük bir savunma performansı sergileyebildi ne de doğru düzgün yarı sahasından çıkabildi. Son derece mahkum bir oyun oynamalarına karşılık tek iyi yan gol yememeleri oldu. Ligin en iyi kontra takımlarından biri olmalarına rağmen son dakikada gelen kontra dışında etkili bir akın da yakalayamadılar. Öne geçmeyi başaramasa bile Fenerbahçe adına son haftaların en etkili yarılarından biri oynandı desek yalan olmaz.

İKİNCİ YARI

Tıpkı ilk yarıda olduğu gibi ikinci yarıya da yoğun bir ön alan baskısıyla başladı Fenerbahçe. Oyun planında bir değişiklik gözlenmezken Sarı Lacivertliler yine oyunu rakip yarı sahaya yıktı ve rakibi neredeyse kendi ceza sahasında dışarı bile çıkarmadı. Dönen topların neredeyse hepsini toplayıp rakibine kontra imkanı da tanımazken üst üste kornerlerle de hücum devamlılığını sağladı ve pozisyon bulmaya devam etti. Ceza sahasında sıkça topla buluşmaya devam eden Sarı Lacivertlilerde gol artık iyice geliyorum demeye başlamıştı.

Ev sahibi ekibin aradığı gol 56.dakikada Mert Hakan Yandaş ile geldi. Maçta çok nadir geriden pasla çıkma imkanı bulan Gaziantep, Ozan ve Mert Hakan’ın şok presi karşısında bu denemesinin bedelini ağır ödedi. Ozan baskıyla kazandığı topu hemen Mert’e gönderdi ve Mert de sağ ayağının içiyle uzak köşeye bıraktı. Fenerbahçe’nin ilk yarıdan beri vites düşürmeyerek aradığı gol 56’da geldi.

Öne geçtikten sonra baskının dozunu azaltıp biraz daha geri çekilince Fenerbahçe, Gaziantep de riskleri alarak ön alanda pas yapmaya, kendi yarı sahasından çıkmaya başladı. Geriye düştükten sonraki 10 dakika içinde rakibini geriye itmeyi ve pozisyon bulmayı başaran konuk ekibin eşitlik golü de gecikmedi. Ceza sahası dışında tehlikeli bir noktadan serbest vuruş kazanan Gaziantep’te Maxim yerden güzel bir şut çekmesine karşın Altay topu önce tuttu sonra da topla beraber kayarak çizgiyi geçti. Pozisyon bakımından bir hayli kısır bir maç geçirmesine rağmen Gaziantep ilk tehlikeli duran topundan golü buldu ve maça geri döndü.

Twitter/@GaziantepFK

Eşitlik geldikten sonra reaksiyon gösterme sırası Fenerbahçe’deydi ve onlar da golden önceki baskılı oyununa hemen geri döndüler. Maç genelinde Caner’in ortalarını pek görmememize rağmen 2.golün bu yolla gelmesi de kaderin cilvesi olsa gerek. Soldan gelen ortayı Pelkas kafasıyla arkadaki Valencia’ya aşırttı ve Ekvadorlu golcü yakın mesafeden topu ağlara gönderdi. 5 dakika içerisinde yeniden öne geçmeyi başaran Fenerbahçe, yediği golün travmasını böylece erken atlatmış oldu ve yeniden rahatladı.

Skor 2-1’e geldikten maç değişiklikler ve sakatlıklarla bir hayli durdu. Fenerbahçe’de son 10 dakikada Sosa-Gustavo değişikliği başta olmak üzere skoru tutmaya yönelik 4 değişiklik oldu. Gerek değişiklikler gerek de ev sahibi ekibin geri çekilmesi Gaziantep’i iyice iştahlandırdı. Maç boyu ileri çıkmakta zorlanan konuk ekip son 10 dakikada skor dezavantajıyla da beraber rakip kaleyi tehdit etmeye başladı. Üst üste birkaç karambolle eşitlik golüne çok yaklaşan Gaziantep, Fenerbahçe’yi kendi yarı sahasına hapsetti. Oyunu tutmak ve savunmayı güçlendirmek adına yapılan değişiklikler ev sahibi ekip adına olumsuz sonuçlar yarattı. Sarı Lacivertlilerin savunması güçlenmediği gibi ön alan baskısının kuvveti de azaldı haliyle ortaya mahkum bir görüntü çıktı. Kontra tehdidi olarak düşünülen Sinan ve Osayi-Samuel istedikleri bir kez bile bulamadılar, savunmaya da yardımcı olamadılar. Cisse ise önde topu tutması beklenirken bu beklentiden çok uzaktı ve kontraları da baltaladı.

Gaziantep’in ablukası gol getirmezken Fenerbahçe aradığı kontrayı 90+5’te buldu ve fişi çekti. Uzun pasla kontranın zor olduğunu anlayan Luiz Gustavo topu kendisi sürerek ön alana taşıdı ve topu Sinan’a çıkardı. Sinan’ın sağ ayağıyla çıkardığı şut savunmaya da çarpıp ağlara gitti ve maç da böyle bitti.

İlk 60 dakikasını çok önde oynadığı ve rakibini kendi yarı sahasına hapsettiği bu maçta bile Fenerbahçe son 10 dakikada kalesinde sayısız tehlike gördü. Gaziantep Futbol Kulübü daha erken ileri çıkmayı düşünse maç farklı bitebilir miydi diye düşünmeden edemedim. Son tahlilde Fenerbahçe maçı 3-1 kazanmasını bildi ve özellikle ilk yarıdaki çok etkili oyununu taçlandırdı.

Maçın Hakkı

Twitter/ @Fenerbahce

Bu maçta Fenerbahçe’nin takım olarak iyi ya da kötü oynadığını belirtmem lazım. Bana kalırsa maçta çok öne çıkan bir oyuncu da olmadı. İlk yarıdaki pas trafiğine katılan herkes belirli bir standardın üstündeydi. Mert Hakan Yandaş’ı öne çıkarmaktaki nedenim kendisinin hem yoğun eforla ön alan baskısına katılması bunun yanı sıra pas trafiğinde de etkili olmasıydı. Kilidi açan şık gol de onun ayağından geldi. Dinamik orta saha oyunuyla takımının galibiyetinde önemli bir rol oynadı. Maçın Hakkı Mert Hakan Yandaş’ın.