Everton – Tottenham (16.04.2021)

Everton 2-2 Tottenham

Premier Lig’de haftanın açılış maçında Everton ile Tottenham karşıya geldi. Tottenham’ın taktiksel olarak sınıfta kaldığı, Everton’ın güzel bir futbol sergilediği mücadele 2-2 beraberlikle sonuçlandı.

İlk Yarı

Maç beklediğimizden daha yavaş başladı. İlk 10 dakika iki takım da birbirinin orta sahasını sindirmeye çalıştı. Bireysel hareketlerle geçen zaman diliminde taktikten çok fiziksel mücadele izledik.

İlerleyen dakikalarda maç biraz hızlandı. Everton merkezden kısa paslarla yüklenmeye çalışırken; Tottenham kanatlardan kısa ve uzun toplarla çıkmaya çalıştı. Everton’lı Richarlison‘un karşı karşıya kalıp kaçırdığı pozisyon hariç net bir pozisyon izlemedik.

Twitter/ @everton

Dakikalar 26’yı gösterirken Reguilon‘un ortasında Everton savunmasının hatası sonucu Harry Kane topu önünde buldu ve affetmedi. Durum 1-0 oldu. Golden sonra Everton beklenen reaksiyonu gösteremedi ancak James Rodriguez, Reguilon‘un acemice hatası sonucu takımına penaltı kazandırdı. Sigurðsson penaltıda topu ağlara yolladı ve skoru eşitleyerek 1-1’e getirdi.

Maçtaki iki gol de savunma hataları sebebiyle gelince menajerler kara kara düşünmeye başladı. Tottenham savunması dakikalar geçtikçe daha da panikledi ve hata yapmaya devam etti. Everton James Rodriguez‘in usta işi ara paslarıyla gol şansı aradı ancak başarılı olamadı.

Twitter/ @SpursOfficial

İlk yarıda son 10 dakikaya girilirken Everton kontrolü iyice eline aldı ve net gol fırsatları yakalamaya başladı. Akıllıca boş alanlara doğru topu yönlendirerek Tottenham’ı iyice sıkıştırdılar. Tottenham bu üstünlüğün üzerine moral bakımından iyice çöktü ve savunmada boşluklar bırakmaya başladı. İlerleyen dakikalarda önemli bir şey olmadı ve ilk yarı 1-1 sona erdi.

Maç çok yavaş başladı. Harry Kane‘in golü sonrası maç hızlandı ve Everton çok iyi reaksiyon gösterdi. Bu performansla maçı kontrolüne alan ekip, Tottenham’ı oyunsal olarak da psikolojik olarak da baskı altına aldı ve aradığı golü bulmanın sevinciyle soyunma odasına moralli gitti.

ikinci yarı

İkinci yarıya Tottenham uykudan uyanmış şekilde başladı. Deplasman ekibi, oyuna tekrardan ortak oldu ve atak geliştirmeye başladı. Everton ise ikinci yarıya hızlı ara paslardan uzak sabırla kısa pas yaparak başladı.

Tottenham tam maça odaklanıyordu ki Sigurðsson bombayı patlattı ve Everton’ı 2-1 öne geçirdi. Bu golün üzerine Tottenham’ın oyundan düşmesini bekliyorduk ancak öyle olmadı. Baskıyı ve atakları artıran ekip, bu istekli oyunun meyvesini golle yedi. Harry Kane yine boş durmadı ve kaleye füzeyi yollayarak durumu 2-2 yaptı.

Beraberlik golünden sonra Tottenham’ın morali iyice arttı ve Everton’ı kendi yarı sahasına hapsetti. Birkaç ofansif oyuncu değişikliğinden sonra kondisyon olarak da hücum hattını yenileyen ekip, merkezden hızlı kısa paslarla atak kurmaya çalıştı. Hızlı kısa pasların üstüne uzaktan şutlar da eklendi ve Tottenham gol için %100’ünü ortaya koymaya başladı.

Twitter/ @SpursOfficial

Her ne kadar Tottenham üstünlüğü eline almış olsa da oyunları çoğunlukla Harry Kane‘in bireysel çabasından ibaretti. Premier Lig gibi bir taktik arenasında bireysel performansla bir noktadan sonra tıkanırsınız. Tottenham’da da tam olarak aynı problemi gördük. Kane, Lamela ve Son gibi oyuncular bireysel olarak bir şeyler yapmaya çalışsalar da takım halinde bir sisteme bağlı kalarak oynanmadığı için sonuç alamadılar.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Tottenham bir sisteme bağlı kalarak oynamadığı için golden sonra etkisini sürdüremedi ve Everton kontrolü tekrardan eline aldı. Uzun toplarla savunma boşluklarına sızmaya çalışan ekip başarılı oldu ve çok pozisyon buldu ancak bu pozisyonlardan yararlanamadı. Maç sonu oynanmamış süre oynanırken Harry Kane bileğinde bir problem yaşayarak oyundan çıktı ve hem Tottenham’ı hem de biz futbolseverleri endişelendirdi. İlerleyen dakikalarda önemli bir pozisyon yaşanmadı ve maç 2-2 sona erdi.

Maçın özeti: Taktiksel ve savunma açısından sınıfta kalmış bir Tottenham’ı sırtlamaya çalışan Harry Kane başarılı olamazken; Everton, James Rodriguez ve Sigurðsson üzerinden güzel bir oyun oynadı ve başarılı bir sistem örneği sergiledi.

Maçın Hakkı

Twitter/ @everton

Her ne kadar Harry Kane güzel işler yapmış ve takımını sırtlamış olsa da ben Maçın Hakkı’nı James Rodriguez ve Sigurðsson‘a paylaştırmak istiyorum. Oyuna çok güzel yön verdiler ve Everton’ı hücum anlamında farklı kılan isimler oldular.