Göztepe – Galatasaray (17.04.2021)

Göztepe 1-3 Galatasaray

Ev Sahibi Göztepe’nin hızlı başladığı maçta Galatasaray, Kerem Aktürkoğlu’nun yaptığı Hat-trick ile 3 puana ulaşan takım oldu. Şampiyonluk mücadelesinde umutlarını koruyan Galatasaray önemli bir 3 puan alarak taraftarlarının yüzünü güldürdü.

İlk Yarı

Ünal Karaman’ın gelişiyle çıkışa geçen Göztepe, sıkıntılı haftalardan geçen Galatasaray’ı ağırladı. Galatasaray mutlak üç puan parolasıyla çıktığı maçta kazanıp. Şampiyonluk umutlarını devam ettirmek istiyordu. Hafta içi yönetim tarafından çıkan haberler açıkçası bu maçın öneminin önüne geçmesine rağmen Fatih Terim’in maç önü açıklamalarında takım olarak maça hazır oldukları yönündeydi.

Göztepe maça alışılmış on biri ile çıkarken, Galatasaray’da sakatlar ve eksiklerle beraber Halil Dervişoğlu ilk on birde şans buldu. Uzun bir aradan sonra da on bire dönen Taylan da orta sahada haftalardır eksik olan topa yön verme ve oyun kurulumunu tekrar Galatasaray’a kazandırmaya çalışacak gibiydi.

Twitter/ @Goztepe

Maç Galatasaray’ın kurduğu baskıyla kazandığı köşe vuruşları ile başladı. Göztepe’nin savunmadan hücuma geçişleri hızlı ve etkili olduğunu da düşünürsek futbol severler olarak bu dakikalarda gol beklentisi içine girmemiz anlaşılır demek yanlış olmaz. 9. Dakikada bu beklentilerimiz de karşılığını buldu. Diabate‘nin attığı nefis gol ile Göztepe maçta 1-0 öne geçen ekip oldu. Golün gelişimine bakarsak, Şener’in tarafından gelen Göztepe açıkçası rahat bir orta imkanı buldu. İçeride de boş kalan Diabate de estetik bir bitiriş ile Galatasaray’a cezayı kesti.

Twitter/ @Goztepe

Sezon boyu 1-0 geriden oynamakta oldukça başarısız olan Galatasaray için maç zora girdi. Özellikle Göztepe gibi kontralarda Halil Akbunar, Diabate gibi hızlı ve etkili isimlere karşı, topa sahip olma oyununu oynamak, savunma hattını ileri çıkarmak oldukça tehlikeli bir durum. Üzerine 3lü savunmasını kalabalık bir merkezle destekleyen Göztepe için şartlar tam da istediği gibiydi. Şartlar yüzünden Halil Dervişoğlu ve Kerem Aktürkoğlu ikilisiyle maça çıkan Galatasaray bu durumu kendi avantajına kullandı. Özellikle Halil’in hareketli oyunu, çoğunlukla derine gelerek orta sahada oyun kurulumuna destek olması, statik Göztepe savunmasının işini oldukça zora soktu. Dakika 19’da gelen Galatasaray’ın golü de tam da Halil’in bu özelliği sayesinde gelişti. Derinde buluştuğu topu harika bir ara pası ile Kerem’e aktarması kumaşının kalitesini gösterir nitelikteydi. Kaleci ile karşı karşıya kalan Kerem de topu ağlara göndererek skoru 1-1 e getirmiş oldu.

Twitter/ @GalatasaraySK

Geçtiğimiz haftalardan farklı olarak, orta saha ve ön hattın hareketli oyunu Galatasaray’ın daha rahat pozisyonlar bulmasının en büyük etkeniydi. Burada Göztepe’nin savunma ve orta sahasının birbirine uzak oynamasının da etkisi büyüktü. Bu geniş alanı Taylan ve Gedson Fernandes oldukça etkili kullandı. Bu ikili kurdukları şok baskılarla hücum sürekliliğini sağladılar. Galatasaray’ın hücum ağırlıkları kanatları özellikle sol kanadı da olsa en etkili pozisyonlar baskı sonucu kapılan topların merkezden değerlendirilmesi ile gerçekleşti. Galatasaray’ın Kerem’in ayağından bulduğu ikinci gol de tam da böyle bir organizasyondan geldi. Taylan’ın güzel ara pasında dar alandaki çabukluğunu konuşturan Kerem kendisinin ve takımının 2. Golünü atmış oldu. İlk yarının son anlarında Halil’e yapmış olduğu müdahale sonucunda kırmızı kart gören Berkan, pozisyonun ofsayt olmasından ötürü kartı iptal oldu ve oyuna devam etti. Özetle bol pozisyonlu 3 gollü, seyir zevki yüksek bir ilk yarı izledik.

İkinci yarı

İkinci Galatasaray için oldukça hızlı başladı. Emre Kılınç ve Gedson ile bulduğu pozisyonları değerlendirmese de ilk yarıdaki pozisyon zenginliğinin ikinci yarıda da devam edeceğinin sinyallerini verdi.

Biraz da Galatasaray’ın geçtiğimiz haftalara göre değişen bu oyununu Göztepe tarafından da yorumlamak gerekli. Öncelikle hücum savunmadan başlar anlayışıyla bakmak gerekli. Göztepe Galatasaray’ın rahat bir şekilde oyun kurmasına izin verdi. Etebo yerine Taylan’ın ilk on bire dönmesi zaten Galatasaray’ın bu konuda elini güçlendirirken Göztepe’nin Marcao ve Taylana baskıya gitmemesi Galatasaray’ın ekmeğine yağ sürdü. Top savunma hattından ön bölgeye sorunsuz bir şekilde geçince Galatasaray rahat bir şekilde hücum etme imkanı buldu.

Twitter/ @GalatasaraySK

Göztepe’nin deyim yerindeyse tank gibi stoperleri var. Güçlü fakat yavaş. Kerem ve Halil gibi hareketli oyuncuları merkezden Emre ve Gedson gibi merkez koşuları atan oyuncular da destekleyince tankın zırhındaki zayıflıklar ortaya çıkmış oldu. Göztepe ne tam anlamıyla kapalı bir savunma anlayışı sergileyebildi ne de önde baskılı bir oyun oynayabildi. Durum böyle olunca Galatasaray ön hattının arayıp bulamadığı bir ortam da oluşmuş oldu. Göztepe’nin her şeyden biraz ama bir şeyi tam yapamamış olması maçı ve skorun Galatasaray adına bu kadar rahat geçmesini sağladı. Tabi Galatasaray da oyun olarak üzerindeki ölü toprağı atmış olması, oluşan şartları değerlendirilebilmesindeki en büyük etken oldu.

Galatasaray adına bu maçtaki en büyük kazanç 3 puandan sonra Kerem Aktürkoğlu ve Halil Dervişoğlu oldu. Halilin kazandırdığı penaltıyı Kerem gole çevirerek kendinin ve takımının 3. Golüne imza atmış oldu. Bu golden sonra düşen tempo ile beraber topa sahip olan taraf Göztepe oldu. Kalan dakikalarda düşük tempoda rölantiye giren maçta deplasman da 3 golle 3 puanı alan taraf Galatasaray oldu.

Maçın Hakkı

Twitter/ @GalatasaraySK

Kerem Aktürkoğlu, attığı 3 gol ile maçın hakkını veren isim oldu. Kerem ilk on bir olarak çıktığı maçta Galatasaray’ın hücumunun bel kemiğiydi. Hücuma getirdiği hareketlilik ile takımının birçok pozisyon bulmasını sağlarken, dar alandaki çabukluğu ve oyun görüşü attığı ilk iki golde belli oldu. Genç oyuncu soğukkanlılıkla kullandığı penaltıyı gole çevirmesiyle Galatasaray’daki ilk Hat-trick’ine imza attı.