Trabzonspor – Hatayspor (17.04.2021)

Trabzonspor 1-1 Hatayspor

Son 3 haftada aldığı beraberliklerle ve oynadığı oyunla tatmin etmeyen Trabzonspor, ligin kalbur üstü takımlarından Hatayspor karşısına mutlak 3 puan parolasıyla çıktı.

İlk Yarı

Maça etkili başlayan taraf, lige çıktıkları günden beri oynadıkları oyunla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Hatayspor oldu. Ömer Erdoğan’ın öğrencileri, çizilmiş bir oyun planı ve önceden oluşturulmuş başarılı bir stratejiyle rakibine zor anlar yaşattı. Vitor Hugo’nun yokluğunu da hesaba katarak önde yaptıkları agresif baskıyla Trabzonspor’un oyun kurmasını engellemeye çalışan Akdeniz temsilcisi, bu düşüncesini ilk yarının büyük bölümünde hayata geçirdi. Bu noktada Uğurcan Çakır için bir küçük parantez açmak istiyorum. Uğurcan’ın ne denli büyük bir potansiyel taşıdığını görmemek imkansız. Buna rağmen genç file bekçisi Avrupa devlerini hedefliyorsa ayağını mutlak suretle geliştirmeli. Bu maçta da görüldü ki Trabzonspor’un savunmadan çıkamadığı anlarda Uğurcan Çakır güvenli bir pas istasyonu olmaktan uzak bir görüntü çizdi.

Trabzonspor’un oyun kurmakta zorluk çeken orta saha yapısına karşın, özellikle hücumda birbirlerine olabildiğince yakın oynayan Hatayspor ilk bölümde oyunun hakimi olurken, Katranis ve Popov ile bek desteğini de yeterince almayı başardı. Maçtaki ilk gol tehlikesini 9. Dakikada Diouf’un kafa vuruşunda yakalayan Hatayspor etkisini git gide daha da hissettirdi.

Twitter/ @Trabzonspor

İlk 20 dakikada oyun konuk ekibin istediği gibi oynanırken, Trabzonspor topa sahip olamadığı bölümde hızlı ataklarla rakibini gafil avlamayı düşündü. Ömer Erdoğan, çok oyuncuyla önde baskı direktifiyle arkada oluşabilecek boşlukları ve bundan doğacak riskleri göze almış olacak ki Hatayspor bu anlayışından vazgeçmedi. Ancak bu riskin cezası dakika 22’de kesildi. Kendi yarı sahasından ok gibi fırlayan Djaniny, tek başına sürdüğü topu dar açıdan tavana vurarak bir kez daha bireysel beceriye önlem alınamayacağını gösterdi ve oyunun gidişatı düşünüldüğünde takımına adeta bir hayat öpücüğü verdi.

Bu golden sonra Trabzonspor’un daha rahat oyun kurabildiğine şahit olurken, skor üstünlüğüyle kısa bir periyotta alışık olduğu oyun anlayışına dönen Karadeniz temsilcisi maça ortak oldu. Buna rağmen Trabzonspor orta sahasını geçmekte zorlanmayan konuk ekip, özellikle kenarlardan ceza alanına rahat top taşıydı. Sağ kanat ortalarında, soldan içeriye ikinci forvet gibi giren Boupendza ile Uğurcan’ı zorlamaya çalışan Hatayspor aradığı golü bir türlü bulamadı. Bunda Trabzonspor’un derinde kalabalık bekleyerek Hatayspor’a boş alan bırakmaması da etkili oldu.

İkinci Yarı

İkinci yarıda da baskılı oyununu sürdüren Hatayspor, 60. Dakikaya kadar rakip kalede pozisyon aramayı sürdürdü. Trabzonspor’un merkezi başarıyla kapatması sonucu tek çareyi kanat ortalarında bulan Hatayspor bu noktada da Edgar Ie’nin maç başından beri bilhassa hava toplarında ortaya koyduğu üstünlükle karşılaştı.

60. dakikadan sonra yavaş yavaş özellikle Boupendza’nın defansif zafiyetinden yararlanarak Yusuf Sarı’nın kanadını etkinleştirmek isteyen ev sahibi, bu isteğinde de görece başarıya ulaştı. Yusuf’un çabasıyla hızlı atak tehdidini rakibine iyiden iyiye hissettiren Trabzonspor, bu sayede Hatayspor’un üstünlüğünü kırdı.

Twitter/ @Hatayspor_FK

Maçın geri kalan bölümünde oyun anlamında bir denge söz konusuyken Trabzonspor kontra ataklarını olgunlaştırmayı başararak Hatayspor’a atak devamlılığı şansı vermedi. Son bölümde temposu zaman zaman artan oyunda, Hatayspor dakika 75’te Boupendza’nın şık çalımları sonrasına girdiği pozisyonu değerlendiremedi. Bu pozisyonun devamında belki de antrenmanlarda çizilen hücum planını mükemmel bir şekilde pratikte uygulayan konuk ekip Kamara’nın kötü vuruşunda bu şanstan da yararlanamadı.

Trabzonspor ise Yusuf Sarı’nın sağ kanattan çalımlarla sürüklediği hızlı atakta Munir’in son anda ayağıyla yaptığı müdahale ile golden oldu. Bu pozisyonun ardından da rakip kaledeki varlığını sürdürerek, risk almadan skoru korumayı düşünen Trabzonspor maçı bitirecek pozisyonları bulsa da topu ağlara yollayamadı. Son dakikalarda Trabzonspor için maçtaki en olumlu hadiselerden biri Abdulkadir Ömür‘ün 14 maç sonra oyuna girmesiydi.

Maç artık bu skorla bitecek derken, Serkan Asan tarafından maç boyunca etkisiz kılınan Boupendza yapacağını yaptı ve ceza sahasına kat ederek takımına 90+2’de penaltı kazandırdı. Penaltı vuruşunda bitiricilik anlamında gününde olmadığını kanıtlayan Diouf topu başına geçerken, Uğurcan Çakır kalesinde başarılıydı. Ancak bu kurtarış sonrasında VAR kontrolü sonrasında vuruşun tekrarlanmasına hükmedildi. Topun başına geçen isim Boupendza topu ağlara yollayarak Hatayspor’a puanı getirdi ve Trabzonspor beraberlik serisini 4 maça çıkardı.

Maçın Hakkı

Twitter/ @Trabzonspor

Maçın Hakkı’nı veren isim Serkan Asan oldu. Djaniny’nin golüne, Yusuf Sarı’nın ikinci yarıdaki başarılı oyununa rağmen rakibinin en önemli silahını oldukça başarılı bir şekilde savunan Serkan Asan, Edgar Ie ile birlikte bu payeyi hak eden isim oldu. Tebrikler Serkan!