Başakşehir – Fenerbahçe (18.04.2021)

Başakşehir 1-2 Fenerbahçe

Düşme hattından kurtulmak isteyen Başakşehir, yeni oyun anlayışıyla yükselişe geçen Fenerbahçe’yi ağırladı.

İlk Yarı

Topla daha fazla oynayan ve maça da daha etkili başlayan taraf ev sahibi ekip oldu. İlk 11 tercihi her ne kadar aynı olsa da Fenerbahçe’de geçen haftaki yoğun ön alan baskısını göremedik. Tabi bunda Başakşehir’in baskısının ve topu hızlıca rakip yarı sahaya taşıyarak rakibinin geriye yaslanmasını sağlamasının da etkisi vardı. Başakşehirli oyuncuların ilerde yaptığı baskı Fenerbahçe’nin pas yapmasını baltaladığı gibi kendileri adına ilk 10 dakikada birkaç pozisyon da yarattı. 

Rakibinin tam sahada uyguladığı presten çıkmakta çok zorlanan Fenerbahçe ne topu ayağında tutabildi ne de üst üste birkaç pası tamamlayabildi. Stoperlerin arasına girip oyun kurulumuna destek olmak isteyen Sosa da markajdan kurtulamayınca geçen haftadan eser olmayan bir Fenerbahçe izledik. Geçen hafta kendisinin Gaziantep’e karşı uyguladığı baskıyı bu sefer Başakşehir’den yiyen Fenerbahçe çözüm bulmakta zorlandı. Başakşehir’in daha fizikli oyuncuları, Fenerbahçe’nin taktik ağırlık futbolcularına üstünlük kurmuş gibi görünüyordu.

18. dakikada Sarı Lacivertlilerin en büyük zaafı yine ortaya çıktı ve bir korner dönüşü daha kontradan yenen golle sonuçlandı. Visca’nın Ömer Ali’ye güzel pasında Nazım topu ıskalayınca Ömer’e şut fırsatı doğdu ve o da mükemmel bir vuruşla Harun’u alt etmeyi başardı. Rakibine göre maça çok daha iyi başlayan Başakşehir böylece ilk kontrada golü buldu ve skoru 1-0’a getirdi.

Twitter/@ibfk2014

Geriye düştükten sonra da Sarı Lacivertlilerden net bir reaksiyon göremedik. Valencia’nın bireysel olarak Volkan Babacan’a yaptığı baskıdan kazandığı bir iki top dışında Fenerbahçe’nin baskısı gayet etkisizdi. Başakşehir ise sahayı çok daha iyi parsellediği gibi rakibine neredeyse hiç boşluk bırakmıyordu. Üstüne üstlük rakibinin baskı için önde tuttuğu orta saha hattının arkasına da çok rahat sarkıyorlardı. 

Gaziantep karşısında Fenerbahçe’nin övdüğümüz oyununun en etkili silahı belki de kenarlarda kurulan üçgenlerdi. Bu maçta bunları neredeyse hiç göremedik. Özellikle Nazım’ın Gökhan’a kıyasla bir hayli etkisiz olması Sarı Lacivertlilerin hücumu genişletmesini de zorlaştırdı.

Başakşehir’in yaptığı bir diğer iyi iş de rakibin stoperlerini sürekli baskı altında tutarak orta saha bloğuyla arasını açmasını ve haliyle rakibinin takım boyunu uzatmasıydı. Bu durum Fenerbahçe’nin hızlı pas yapmasının önüne geçti ve tempoyu tamamen Başakşehir’in ayarlamasına neden oldu.

Konuk ekibin aradığı baskıyı kurması ve rakibini ceza sahasına hapsetmesi ancak 35.dakikadan sonra vuku bulabildi. Başakşehir’in de skor avantajından sonra baskının dozunu azaltmasıyla etkinliğini arttıran Fenerbahçe, Enner Valencia’nın başını çektiği baskıya Pelkas ve İrfan’ın da destek vermesiyle arka arkaya pozisyonlar yakaladı. Mert Hakan ve Ozan’dan beklenilen desteği yine de almakta zorlanan Fenerbahçe, önde topu kazansa da ceza sahasında çoğalmakta güçlük çekti ve savunmayı sarssa da golü bulamadı.

Twitter/ @Fenerbahce

Derken 40. dakikada konuk ekibin en güçlü yanı olan duran toplar yine kendilerinin imdadına koştu. Soldan Caner’le kullanılan köşe vuruşunda yine güzel bir organizasyon izledik ve Ozan’ın kafasıyla arkaya sektirdiği topu Szalai filelerle buluşturdu. Kurduğu 7-8 dakikalık baskıdan golü çıkarmayı başaran Fenerbahçe böylece eşitliği ilk yarı bitmeden sağlamış oldu.

Maça çok daha etkili başlayan ve golü de bulan Başakşehir, öne geçtikten sonra oyunu elinde tutmakta zorlanınca Fenerbahçe’nin baskısı üstün geldi ve skor da eşitlendi. İlk 30 dakikada Başakşehir daha iyi görünse de 30’dan sonra oyun yavaş yavaş Fenerbahçe’ye döndü.

İKİNCİ YARI

İkinci devreye de topa hakim olarak başlayan taraf Başakşehir oldu. 10 dakika boyunca rakibini çıkartmayarak baskı altında tutmayı başaran ev sahibi, bu sekansta çok net bir fırsat bulamadı. Fenerbahçe ise rakibinin pas yapmasından çok da rahatsız değildi ve kazandığı toplarla organize bir şekilde ileri çıkıyordu. Rakibinin geriye dönmekte zorlanmasıyla da beraber ikinci devrede daha çok boşluk bulmaya başlayan Fenerbahçe, yoğun bir baskı uygulamamasına rağmen sabırlı oyunuyla ikinci gole yaklaşıyordu.

57.dakikada yine paslaşarak çıkılan bir karşı atakta maçın etkisiz isimlerinden Pelkas’ın ayağından golü buldu Fenerbahçe. Ceza sahasındaki pas trafiğinde ilk asistin de sahibi Ozan bu sefer topu Pelkas ile buluşturdu. Yunan isim topu sağına çekti ve uzak köşeye, Ömer Ali’ye nazire yaparcasına güzel bir ayak içi bıraktı. Böylece konuk ekip öne geçti.

Golden sonra da ısrarını sürdüren Fenerbahçe’de Mert Hakan ve Caner yerini Luiz Gustavo ve Filip Novak’a bıraktı. 60.dakikada Başakşehir’de Mahmut Tekdemir’in ikinci sarı karttan kırmızı kartla oyun dışı kalması da Sarı Lacivertlilerin baskısını şiddetlendirdi, şayet artık kişi üstünlüğüne de sahiplerdi.

Gustavo’nun dahliyle rakibinin eksik orta sahasına karşın direnci iyice arttıran Fenerbahçe, çoğu zaman rakibinin orta sahayı geçmesine dahi izin vermedi.

Sayısal üstünlüğe rağmen 65-70 arası yine Fenerbahçe’nin oyun üstünlüğünü rakibine kaptırdığını gördük. Giuliano yerine oyuna Mehmet Topal’ın dahil olmasıyla orta sahada biraz daha güçlenen Başakşehir, rakibini yine kısa bir süre de olsa kendi yarı sahasına hapsetmeyi başardı. Aleksic ve Visca’nın ceza sahası içine katlarıyla rakip savunmayı dağıtıp pozisyon bulmak isteyen ev sahibi ekip yeteri kadar çoğalamayınca etkili de olamadı. 

Yüksek eforlu oynadığı kısa sekanslarda istediği net pozisyonlar ve eşitlik golünü bulamayan Başakşehir, 70’ten sonra yavaş yavaş oyundan da düşmeye başladı. Rakip yarı sahaya daha rahat yerleşmeye başlayan Fenerbahçe, kontrollü oyununu sürdürdü. Gustavo’nun da dönen topları toplamasıyla hücumda sürekliliği de sağlamaya başlayan Sarı Lacivertliler pozisyonlar da buldular.

Oyunun sonlarına doğru iki takımın da yorgunluk belirtilerinin artmasıyla orta sahalar çok daha rahat geçilmeye başlandı. Özellikle Edin Visca’nın 85.dakikada attığı ara pas çok kritikti. Zira Gulbrandsen’e gelen topu tutmak isteyen Harun Tekin, ıskalayıp rakibine faul yapınca Başakşehir bir penaltı kazandı. Oyundan iyice düştüğü ve dakikaların da azaldığı bir anda kazanılan bu penaltı ev sahibi adına çok kritikti. Fakat penaltıyı yaptıran Harun, Edin Visca’nın sert şutunu çıkarmayı başardı ve son dakikalarda takımına hayat verdi.

Twitter/@Fenerbahce

Kaçan penaltıdan sonra uzatmalarla beraber oynanan 10 dakika heyecan fırtınasına sahne oldu. İki takım da çok rahat rakip kaleye gidebilmeye başlamışken Başakşehir’in aldığı riskler doğal olarak çok daha fazlaydı. Net pozisyonlarla 3.gole çok yaklaşsa da Fenerbahçe bunlardan yararlanamadı. 

Özellikle 1-2’den sonra rakibinin 10 kişi kalmış olmasına rağmen maçta net bir üstünlük kuramayan Fenerbahçe, tıpkı önceki maçlarda olduğu gibi yine kalesinde net fırsatlar gördü. Yedek kaleci Harun Tekin hem penaltıda hem de diğer birkaç net pozisyonda kalesinde başarılıydı. Öte yandan hücumda ise pozisyon bulmakta aslında zorlanmayan Fenerbahçe bitiricilikte yine eksik kaldı. Rakibine göre baskıyı oyun geneline yaymayı daha iyi başaran Fenerbahçe, bu zor deplasmanda üç puanı alarak şampiyonluk şansını sürdürdü.

Maçın Hakkı

Twitter/ @Fenerbahce

Yine bireysel bir performansın çok öne çıkmadığı bir Fenerbahçe maçı izledik. Enner Valencia’nın yoğun ön alan baskısı takımının etkisiz olduğu anlarda bile kendilerini maçta tuttu. Öte yandan Harun Tekin’in penaltı ve birkaç tane daha net kurtarışı Sarı Lacivertliler adına önemliydi. Fakat bence bu maçın en etkili ismi Jose Sosa oldu. Tecrübeli Tangocu, takımının hücumdaki organizatörlüğünü çok iyi yaptı. Mert Hakan ve Ozan’ın da çok gününde olmadığı bir akşamda attığı kritik paslarla konuk ekibin pozisyon üretmesinde başrolü oynadı. Savunmadaki kritik hamleleri de kendisinin yüksek konsantrasyonlu oyununun kanıtı gibiydi. Maçın Hakkı José Sosa’nın.