Biz Ne Yaşadık?

Futbol dünyası 2 gündür Avrupa Süper Ligi tartışmalarıyla çalkalanırken, gündem ışık hızıyla değişiyor. Her dakika taraflardan gelen yeni açıklamalarla gittikçe alevlenen tartışmaların kronolojisini Maçın Hakkı ekibi sizler için derledi. İşte Avrupa Süper Ligi gündeminde yaşananlar…

Kara Haber Tez Duyulur, Unutsun Beni Demişsin…

 • 18 Nisan 2021’in ilk saatlerinde, futbol dünyasında kulislere bomba etkisi yaratacak bir haber düştü: Avrupa’nın 12 üst düzey kulübü Avrupa Süper Ligi kurma konusunda anlaştı!

Bu haberin ardından ilk açıklama UEFA Başkanı Ceferin’den geldi:

Bu oluşum, Avrupa’da dayanışmayı önemsemeyenlerin düşüncesi. Kendilerinden başka hiçbir şeyi umursamıyorlar

Ceferin’in açıklamasının ardından söz sırasını alan UEFA ve FIFA ortak bir açıklama yaptı:

“Kulüplerin kurması gündemde olan “Avrupa Süper Ligi” olarak tabir edilen organizasyona katılacak olan tüm futbolcuları UEFA ve FIFA organizasyonlarından men edeceğiz”

Açıklamalar kervanına Premier League, Serie A ve La Liga yönetimleri de katıldı.

“Avrupa Süper Ligi’ne katılacak kulüpler, kendi yerel liglerinden de men edilecek”

 • 18 Nisan akşam 17:30 civarlarında Avrupa Süper Ligi’nin formatının şekillendiği haberleri servis edildi. Buna göre: Avrupa Süper Ligi’ne 20 takım katılacak. 15 takım sürekli olarak bulunacak. 5 takım ise her sezon değişecek. Takımlar iki grupta 10’ar takım şeklinde mücadele edecekler ve her grubun ilk 4’ü çeyrek final oynayacak.
  • Lige her sezon katılacak olan 15 takım, sezon başına yaklaşık 3.5 milyar€’yu bölüşecekler. ASL’yi en üstte bitiren 6 takımın gelirinin 350 milyon€ ‘yu bulması beklenirken Avrupa Süper Ligi’nin ilk aşamada hedefi ise en az 4 milyar€ gelir üretmek ve diğer 5 takıma da en az 100 milyon€’luk ödeme yapmak.
 • Gündem bu denli yoğunlaşmışken artık herkes iddiaların doğruluğundan neredeyse emindi. Ancak UEFA’nın Fransız ve Alman kulüplerine teşekkür etmesi, iddiaları kesinleştirdi.

“İmza atmayı reddeden Fransız ve Alman kulüplerine teşekkür ederiz. Savaşımızda bize katılmak isteyen futbol aşıklarına, taraftarlara ve politikacılara çağrı yapıyoruz. Azınlık bir grup, uzun süredir sadece kendini düşünmekte ısrar ediyor. Artık yeter!”


Avrupa Süper Ligi hakkında dünyanın çeşitli yerlerinden tepkiler ardı ardına gelirken, bunlar arasında en dikkat çekenleri Avrupa Süper Ligi içinde yer alan Manchester United’ın iki efsanesinden geldi:

“United ve Avrupa Süper Ligi projesine imza atan 5 İngiliz kulübü kendilerinden utanmalı.”

Garry Neville

“İşte paraya, açgözlülüğe geliyor. Bu açık bir açgözlülük.”

Roy Keane
 • Tüm bu gelişmelere paralel olarak bir açıklama da Avrupa Süper Ligi’nin fikir babalarından Juventus Başkanı Agnelli‘nin başkanlık görevini yürüttüğü Avrupa Kulüpler Birliği’nden geldi:

“UEFA ile 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere mevcut turnuvaları geliştirme üzerine görüşüyoruz ve medyada gündeme gelen ‘Kapalı Süper Lig’ modeline şiddetle karşıyız.”

 • Tabii dünya futbolu bu şekilde çalkalanıyorken, bizim Kulüpler Birliğimiz de boş durmadı ve bir açıklama da onlardan geldi:

İlk Kurşun: Avrupa Süper Ligi Resmi Olarak AçıklaNdı!

Geçmişten Bugüne Avrupa Süper Ligi Projesi

19 Nisan 2021 tarihi yıllar sonrasında şöyle okunacak: O gün futbol değişti, sonsuza kadar… Maçın Hakkı ekibi, Avrupa Süper Ligi’nin kuruluşuna, geçmişten getirdikleriyle geleceğe ışık tutarak bakıyor. Bu yazı başka yerde yok!

 • 19 Nisan’ın ilk saatlerinde beklenen açıklama Avrupa Süper Ligi kulüplerinin resmi hesaplarından geldi. Arsenal, Chelsea, Manchester United, Manchester City, Liverpool, Tottenham, Milan, Inter, Juventus, Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid’den oluşan 12 kulüp hafta arası oynanacak yeni bir turnuva için anlaşmaya vardıklarını resmen açıkladı. Buna göre Avrupa Süper Ligi Başkanı olarak Florentino Perez seçilirken, yardımcılıklarına ise Andrea Agnelli ve John Glazer seçildi.

Resmi açıklamanın hemen ardından Avrupa Süper Ligi Yönetim Kurulu’ndan da açıklamalar geldi:

“Avrupa Süper Ligi projesiyle birlikte futbola her seviyede yardımcı olacağız ve futbolu dünyada doğru noktaya getireceğiz.”

Florentino PEREZ

“Avrupa Süper Ligi, dünyanın en iyi takımlarını ve oyuncularını bir araya getirerek, Avrupa futbolu için yeni bir sayfa açacak ve futbol piramidine daha geniş bir finansal destek sağlayacak.”

jOHN gLAZER

 • Yeni düzenin ciddiyeti Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Agnelli‘nin görevinden istifa etmesiyle daha da belirginleşti. Bu istifanın akabinde Juventus kulübü de Avrupa Kulüpler Birliği’nden ayrıldığını açıkladı.
 • Tüm bu gelişmelerin ışığında FIFA, Avrupa Süper Ligi oluşumuna karşı olduğunu bir kez daha yeniledi:

“Uluslararası takvime ve değerlere karşı olan Avrupa’da kopuk ve kapalı bir lig düşüncesine karşıyız. FIFA, her zaman dünya futbolunda birliktelikten yanadır.”

 • Dünya ne olduğunu idrak etmeye çalışırken, fırsattan yararlanıp bu 12 kulübün yanında yer almak için zaman kaybetmeyenler de vardı…
 • Avrupa Süper Ligi’nin logosu bu dakikalarda görücüye çıktı.
 • Taraftarların her hafta dev ekiplerin mücadelesini izleyecek olmaktan dolayı büyük bir heyecan duyacakları beklenirken, beklentilerin aksine Manchester United ve Manchester City taraftar grupları Avrupa Süper Ligi’ne karşı olduklarını bir bildiri yayınladı.

Onları Portekiz Ligleri Başkanı Pedro Proença izledi:

“Avrupa Süper Ligi tam anlamıyla manyaklık, futbolda şu ana kadar geliştirdiğimiz her şeyi ve tüm değerleri silmek demek.”

FIFA ve UEFA’nın yaptırım ihtimallerine karşı Florentino Perez‘in yaptığı açıklama tartışmanın boyutunu bambaşka yerlere çekti:

“Eğer bu turnuvaya katılan oyuncuların 2022 Dünya Kupası’na katılmasına izin verilmezse, kendi Dünya Kupası turnuvamızı yaratırız, büyütecek bir şey yok.”

Avrupa Süper Ligi’nin futbolda geleneği ve yerel rekabeti öldüreceğini savunanlara en büyük desteklerden biri de efsanevi menajer Alex Ferguson’dan geldi:

“Manchester United, Avrupa Süper Ligi projesinin içerisinde olmamalı. Bu fikre karşıyım. Manchester United’daki tüm kariyerim boyunca en özel gecelerim, Şampiyonlar Ligi finalleri olmuştur. Avrupa Süper Ligi 70 yıllık Avrupa kulüp futbolundan uzaklaşmak demek. 60’lı yıllarda ilçe takımı Dundermline ile bir oyuncu, 70’lerde Aberdeen’de Kupa Galipleri Kupası’nı kazanan bir teknik direktör olarak Avrupa’da mücadele etmek Everest’e tırmanmak gibiydi.

Ancak şüphe yok ki en radikal tepkiyi veren isim Sir Alex Ferguson’un eski öğrencisi oldu:

“Ben bir Manchester United taraftarıyım. Kendimi 40 senedir böyle tanımlıyorum. Ancak, iğreniyorum! En çok da Manchester United ve Liverpool’dan iğreniyorum. Liverpool, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ diye şarkı söylüyor. Halkın kulübü öyle mi? Man United, 100 yıldan fazla bir süre önce işçilerin kurduğu bir kulüptü. Artık öyle mi? Gücü bu kulüplerden acilen geri almalıyız. Üstelik bu kulüplerden biri de benim kulübüm. Bunların tek bir duygusu var, aç gözlülük. Bunlar sahtekar, düzenbaz, üç kağıtçı! Bu kulüplerin sahipleri, Liverpool’un sahibi, Chelsea’nin sahibi, Manchester United’ın City’nin sahipleri, futbol için hiçbir şey yapmamış adamlar. Buna katılan kulüplerin tüm puanlarını sileceksin. Şampiyonluklarını ellerinden alacaksın. Damgalayacaksın! Ligden düşüreceksin. Para ödüllerini alacaksın. Acımasızca cezalandıracaksın. Sonra sahipleri birkaç hafta saklanır ve çıkıp ‘Alakamız yok’ derler. MANU, 10 senedir küçük kulüp kafasıyla yönetiliyor. Bunların adı ‘büyük kulüp’. Zihinleri küçük. Arsenal de öyle. Büyük kulüp olmak mentaliteyle ilgilidir. Bayern Münih, her zaman büyük bir kulüp olmuştur. MANU ve Liverpool ise bu kararlarıyla ‘büyük’ değillerdir.”

Gary Neville
 • UEFA Yönetim Kurulu, ‘acil’ koduyla Montreux’de toplanma kararı aldı. UEFA, FIFA, Premier Lig, Serie A yönetimleri, 12 kulübü Şampiyonlar Ligi’nden, UEFA Avrupa Ligi’nden ve yerel liglerden men etme kararını görüşeceklerini belirtti.

Gary Neville’ın sert açıklamalarına bir destek de eski takım arkadaşından geldi:

“Avrupa Süper Ligi, futbolun ilgili olduğu her şeye aykırı bir oluşum. Bu bir rezalet, bu utanç verici bir durum. Bu ayrılıkçı 12 kulüp, futbola savaş açtı. Utanç vericiler. Bu kodamanlar, kapalı bir dükkan açmak ve her şeyi tamamen para üstüne kurmak istiyorlar. Zenginler zenginleşecek ama diğerleri ölecek öyle mi!”

Rio FERDİNAND
 • Avrupa Süper Ligi’nde maç yönetecek hakemler, UEFA ve FIFA organizasyonlarında maç yönetemeyecekleri belirtildi. Buna karşın Florentino Perez ise en iyi hakemleri getirebilecek maddi güçlerinin hali hazırda olduğunu söyledi.

Twente Üniversitesi Profesörü Tsjalle van der Burg konuya bambaşka bir noktadan yaklaşarak hukuki düzenlemelerin altını çizdi:

“Avrupa Birliği Antlaşması 101. maddesine göre rekabeti kısıtlayan tüm eylemler yasaklanmıştır. Rekabet hukukuna aykırı, sınırlı bir organizasyon olan Avrupa Süper Ligi’ni Avrupa Birliği yasaklar.”

 • Avrupa’daki çeşitli medya kuruluşları, Bayern Münih, Paris Saint Germain ve Dortmund’un da ilerleyen süreçte Avrupa Süper Ligi’ne katılacaklarını iddia etti.

Bu iddialar üzerine Borussia Dortmund CEO’su Hans-Joachim Watzke, Borussia Dortmund’un Avrupa Süper Ligi’ne katılmayacağını açıkladı.

“Bayern Münih ile birlikte Süper Lig’e katılım çağrısını reddettik. Sonuna kadar planlanan Şampiyonlar Ligi reformuna sadık kalacağız!”

 • Avrupa Süper Lig Yönetimi, FIFA Başkanı Gianni Infantino ve UEFA Başkanı Ceferin’e birlikte çalışma mektubu yazdı ve UEFA’ya 434 milyon euro hibe parası vermeyi teklif etti. Mektupta ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Rekabetin futbol ekosistemine nasıl dahil edilebileceği konusunda işbirliğinizi ve desteğinizi istiyoruz. Bu hedefe ulaşmak için bizimle birlikte çalışmanızı arzu ediyoruz”
 • UEFA Yönetim Kurulu, 2024-2025 sezonundan itibaren başlayacak olan 36 takımlı ve lig formatında oynanacak Şampiyonlar Ligi’ni oy birliğiyle kabul etti.
 • Tüm bunlar olurken Mourinho’nun Tottenham’dan ayrıldığı haberi gündemde su buharı gibi anında kayboldu.

Bir ret açıklaması da Porto Başkanı Pinto Da Costa’dan geldi:

“Avrupa Süper Ligi’ne katılım teklifini yaptılar. Dikkate bile almadık. Kabul etmedik. Şampiyonlar Ligi’ndeyiz ve önümüzdeki yıllarda da Şampiyonlar Ligi’nde olacağız.”

La Liga, Avrupa Süper Ligi oluşumuna tepkisini dile getirdi:

“Yakın zamanda yayınlanan ve hem yerli hem Avrupa futbol piramidinin kalbinde yer alan açık rekabet ve spor liyakat ilkelerine saldıran ayrılıkçı, elitist bir Avrupa turnuvası girişimini şiddetle reddediyoruz. 12 Avrupa kulübü tarafından önerilen konsept, Avrupa futbolunun zirvesine açılan kapıyı kapatarak tüm kulüplerin zirveye çıkma rüyasını yok ediyor ve sadece birkaç elitin kazanabileceği bir lig istiyor. Yeni önerilen bu Avrupa Ligi, zaten süper zengin olan kulüpleri daha da zenginleştirmek için tasarlanmış bencil, egoist bir tekliften başka bir şey değildir. Oyunun tüm çekiciliğini öldürecektir.”

 • Olay futbolun ötesinde siyasi bir hareket olarak da değerlendirildi ve Avrupa Birliği Parlamentosu Spor Komisyonu, Avrupa Süper Ligi’ni kınadığını ve bu ligin spor değerlerini ihlal edeceğini açıkladı.
 • Oyuncularının Süper Lig’de mücadele etmesi durumunda onları milli takımlarına almayacağını resmen açıklayan ilk federasyon Norveç Futbol Federasyonu oldu.

Ferguson’un ardından bir başka efsane menajer daha Avrupa Süper Ligi’ne karşıtlığını dile getirdi. Arsene Wenger:

“Avrupa Süper Ligi’nin kötü bir fikir olduğunu söyleyebilirim. Futbol birlik içinde kalmalı, bu en önemli şey. Sportif liyakate ve Avrupa futbolundan inşa edilen tarihe saygı göstermeliyiz. Şahsen, bu fikrin çok ileri gitmeyeceğine inanıyorum.”

Açıklamalar kervanına Portekizli efsane futbolcu Luis Figo da katıldı.

“Sözde ‘Süper’ Lig’in sadece adı süper! Bu aç gözlü ve duygusuz hareket köklerimiz, kadın futbolu ve geniş futbol dünyası için felakettir. Taraftarlara bakmayı uzun süre önce bırakanların liyakati yok eden sistemidir. Sadece kulüp sahiplerine hizmet eder. Trajik!”

 • Dünyadaki lisanslı futbolcuları temsil eden Dünya Futbolcular Birliği (FIFPRO), Avrupa Süper Ligi’nin, temsil ettiği 60.000 oyuncu için kabul edilemez olduğunu belirterek futbolcular tarafının da bu organizasyona karşı durduğunu gösterdi.
 • Hiçbir Alman kulübünün Avrupa Süper Ligi’nde yer almayacak olmasından gurur duyduklarını belirten Mönchengladbach kulübü, katılan kulüplerin diğer tüm turnuvalardan ihracını isteyeceklerini duyurdu.
 • Tüm bu karşıt görüşlere rağmen Avrupa Süper Ligi’ni destekleyenler de vardı. Avrupa Süper Ligi katılımcılarından Chelsea’nin Alman teknik adamı Thomas Tuchel o isimlerden biriydi:

“Dün geceye kadar Avrupa Süper Lig hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Ama Avrupa’nın en iyi liglerinde yarışmak için buradayım. Ben bu kulübün bir parçasıyım ve bu turnuvada oynamak istiyorum. Kulüp yönetiminin kararlarına güveniyorum”

 • Türkiye Futbol Federasyonu, Avrupa Süper Lig oluşumuna karşı Ceferin, UEFA ve FIFA’nın yanında olduklarını belirten bir mesaj yayınladı.
 • Avrupa Süper Ligi kulüplerinin 23 yıllık bir taahhütname imzaladıkları iddia edildi.
 • UEFA tarafından bu kez sertlik dozu yüksek bir açıklama geldi:

“Yakınımızda yılanların çalıştığını bilmiyorduk, ama şimdi çok iyi biliyoruz. Bize ihanet ettiler. Hayatımda birçok şeyi gördüm, birçok insanla tanıştım ancak Woodward ve Agnelli gibisini görmedim. Perşembe ve Cumartesi günü ikisiyle de konuştum ve bizim reformlarımızı desteklediklerini söylediler. Andrea Agnelli benim için en büyük hayal kırıklığı. Agnelli kadar ısrarla yalan söyleyen birini hiç görmemiştim. İnanılır gibi değil, aklım almıyor. Beni sırtımdan vurdular”

Alexander Ceferin

İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina:

“Bu 12 kulüp, kendilerini FIFA bağlamından çıkarıyorlar. Bu girişimleri kabul edilemez. Futbol elitlerin değil herkesin sporudur!”

Liverpool CEO’su Billy Hogan, Liverpool taraftarlarının aksine turnuvaya destek verdiğini belirtti:

“Avrupa Süper Ligi’nin oyun içinde ve başka yerlerde güçlü duygular uyandırdığını biliyoruz, ancak bu kararın Liverpool Futbol Kulübü’nün uzun vadeli çıkarlarına uygun olduğuna inanıyoruz. Büyüme ve kupalar kazanmaya devam etme hırsıyla sürdürülebilir bir kulüp olma yolculuğumuza devam etmek istiyorsak, kesinlikle Avrupa Süper Ligi’nin bir parçası olmalı ve o grubun dışında değil masada oturmalıyız”

Arsenal’in sahibi ve başkanı Stan Kroenke de Billy Hogan’ı takip etti:

“Tüm bu yaygaranın neden çıktığını anlayamıyorum. Avrupa Süper Ligi başladığında, dünyadaki tüm futbolseverler bir araya gelecek ve bu harika lig için bize teşekkür edecek.”

Florentino Perez, tıpkı Kroenke ve Hogan gibi fikir babalarından olduğu Avrupa Süper Ligi’ni savunmayı sürdürdü:

“Futbol dünyada 4 milyardan fazla takipçisi olan tek spordur ve büyük kulüpler içindeki sorumluluğumuz taraftarların isteklerini karşılamaktır. Biz bu istekleri karşılayacağız”

Liverpool’un bu oluşumun içinde kurucu olarak yer almasına en büyük tepkilerden biri de Jamie Carragher’dan geldi:

“Liverpool yönetiminden utanıyorum. Liverpool, İngiltere 2. Ligi’nden çıkıp birçok kupa ve Şampiyonlar Ligi kazanmasına idealleri sayesinde ulaşmıştır. Süper Lig kararı, Liverpool’un tarihine, mirasına ihanettir. Bu fikir tamamen işi paraya çevirmektir. Arsenal, Man City, Chelsea ve Tottenham; Liverpool ve Man United’ın arkasına saklanarak her zaman mutlu olma peşindedir. Kendi fikirleri yerine onların peşinden giderler, pastadan faydalanmaya çalışırlar. Onlar adına da utanç duyuyorum. Liverpool ve bu turnuvanın liderleri, boş tribünler önünde oynamayı benimsemeli. Çünkü yaptıkları sadece insanları futboldan soğutmak olacak ve insanların greve gitmelerine yol açacak”

 • Avrupa Süper Lig kulüpleri, FIFA 22’den başlayarak FIFA video oyunu serisinden çıkacağını açıkladı.
 • Polonya Futbol Federasyonu Başkanı Zbigniew Boniek: “Salı günü UEFA Yönetim Komitesi toplantısı var. Şimdiden hazır olun. 3. Dünya Savaşı bu kez futbolda çıkacak. Atom bombası attılar ve patladı. Her türlü karara hazır olun.”
 • Alexander Ceferin “Avrupa Süper Ligi fikri, futbolseverlerin yüzüne tükürmek gibidir. Bu 12 kulübün futbolu bizden almasına izin vermeyeceğiz”

Avrupa Süper Ligi’ne katılmış olması halinde en büyük payı alacak kulüplerden biri olan Bayern Münih’in başındaki isim Karl-Heinz Rummenigge, buna rağmen bu yapının içinde olmayacaklarını net olarak ifade etti:

“Şampiyonlar Ligi güvenilir bir temele sahip. Bayern Münih olarak Şampiyonlar Ligi reformlarından memnunuz. Avrupa futbolunun gelişmesi için Süper Lig’e ihtiyaç yok.”

 • Norveç Milli Takım Teknik Direktörü Stale Solbakken: “Juventus ne istiyor? Şampiyonlar Ligi’nde son yıllarda Lyon, Ajax ve Porto’ya elendiler. O zaman neden ‘Süper Lig’e katılacaklar? Arsenal ve Tottenham muhtemelen şu an Avrupa’nın en iyi 20 takımı arasında bile değil.”
 • Danimarka Futbol Federasyonu Başkanı Jesper Muller; “Manchester City, Chelsea ve Real Madrid bu sezon Şampiyonlar Ligi’nden men edilmelidir. Cuma günü bu kararın alınmasını bekliyorum.”
 • Leeds United, Premier Lig’deki Liverpool karşılaşması öncesinde Avrupa Süper Ligi ve Liverpool’u protesto ederek futbolun taraftarlar için olduğunu bir kez daha hatırlattı.
Twitter / @RobinKoch25

Tartışmaların gölgesinde maça çıkan Jürgen Klopp, süreçten duyduğu rahatsızlığı açıkça dile getirdi:

“Süper Lig konusunda fikrim değişmedi. İnsanlar mutsuz, bunu anlıyorum. Ben ve futbolcular sürece dahil değiliz. Süper Lig olayı sadece para! Sadece para, başka bir şey değil. Keşke insanlar bizim hakkımızda konuşmasa. Keşke Gary Neville en çok paranın olduğu yerde olmasa! Daha önce en çok paranın olduğu Manchester United’daydı şimdi ise en çok paranın olduğu Sky’da! Takım biziz ama birileri dünya futbolunun sahipleriyle nedenini tam bilmediğimiz bir karar verdi. Süper Lig bence iyi bir fikir değil, hayır. Kulüp sahipleriyle sık konuşurum, ben bu kararın alındığı sürece dahil değilim. Neler olacağını kimse bilmiyor”

 • Leeds maçı sonrasında konuşan James Milner görüşlerini açıkça belirtti:

“Süper Lig fikri saçma. Umarım gerçek olmaz. Biz de Süper Lig konusunu futbolcular olarak dün gece öğrendik. Çok fazla soru var. Biz işimizi yapmaya çalışıyoruz. Umarım bu proje olmaz. Konuyla ilgili futbolcuların hiç söz hakkı yok!””

 • Meslektaşının söylediklerine katılan Leedsli oyuncu Patrick Bamford ise fikirlerini şu şekilde ifade etti:

“Twitter’da gördüklerime göre, bu Süper Lig oluşumundan memnun olan bir futbol taraftarı görmedim. Futbol taraftarlar içindir. Taraftarlar olmasaydı futbol kulüpleri bir hiç olurdu”

Maçın ardından tartışmalara son noktayı ise filozof teknik adam Marcelo Bielsa koydu:

“Futbolu ayakta tutan şey zayıfın güçlenme umududur, en güçlünün daha da güçlenmesi değil. Süper Lig’e şaşırmıyorum çünkü dünyada güçlü olanın daha zengin olması ve geri kalanının daha fakir olması gibi bir düşünce var.”

 • Avrupa Süper Ligi’nin sonradan eklenecek 5 kulübünden biri olmasına kesin gözüyle bakılan Sevilla FC:

“Yönetim Kurulumuz, yalnızca ekonomik parametrelere dayalı ve UEFA’nın kapsamı dışında kalan bir turnuvayı açıkça reddetmektedir. Süper Lig futbola ve kulüplere zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Davetle çağırıldınız yer bir spor organizasyonu değildir, olamaz!”

 • Edwin van der Sar: “Ajax Kulübü olarak Süper Lig projesine tamamen şaşırdık ve hayal kırıklığına uğradık. UEFA tarafından önerilen yeni düzeni destekliyoruz. Şampiyonlar Ligi’nde devam ediyoruz.”
 • Torino Başkanı Urbano Cairo: “Bu bir ihanet. Birliğin sağlığına yapılan bir saldırıdır. O (Andrea Agnelli) ve Marotta hain. Utanmalılar “
 • Daniel Alves: “Futbol hayatları değiştiren bir spor ve her zaman öyle olacaktır. Üst düzey yöneticilerin, büyük olmayı hayal eden küçüklerin bu hayallerine yok etmesine izin vermeyiz”
 • Premier League’in Sky Sports ile ortak yayıncısı olan BT Sport kanalı, Avrupa Süper Ligi’nin kurulmasını kınadı.
 • Avrupa Süper Ligi’nde maaş sınırı olacağı açıklandı. Kulüplerin, gelirlerinin sadece %55’ini maaşlara harcayabilecekleri belirtilirken ligdeki hakemlerin, tüm kararlarını taraftarlara yüksek sesle açıklamak için bir vücut mikrofonu ile donatılacakları ifade edildi.

Rusya Futbolcular ve Antrenörler Sendikası Genel Sekreteri Nikolai Grammatikov’dan ligimizi ve kulüplerimizi ilgilendiren bir teklif geldi:

“Doğu ve Güney Avrupa takımları, Rus takımları ve Türk takımları olarak yeni bir lig kurabiliriz. Vakit geç olmadan harekete geçelim.”

 • Avrupa Süper Ligi Genel Sekreteri Anas Laghari: “Organizasyon 5 ay içinde başlayabilir. Herkesin görmek istediği bir yarışma yaratmak istiyoruz, gençlerin futbolu daha fazla sevmeleri için çok önemli projelerimiz var” açıklamasıyla sürecin hızlı ilerleyeceğini belirtti.
 • Süper Lig’e katılacak Milan, Inter, Juventus; İtalya Ligi Serie A’dan ayrılmak istemediklerini kulüplere ve federasyona bildirdi.

Avrupa Süper Ligi’ne ilişkin en geniş kapsamlı açıklamayı ise ekran başına geçen Avrupa Süper Ligi ve Real Madrid Başkanı Florentino Perez yaptı:

“İngiltere, İtalya ve İspanya’nın en büyük kulüpleri yaşadıkları büyük kayıplar nedeniyle zor durumda. Sadece Real Madrid, salgın döneminden beri 400 milyon euro kaybetti. Bir şeyler yapmak zorundaydık. Tek yol rekabeti arttıran maçlardı”

“Şampiyonlar Ligi yerine Süper Lig’i inşa ederek çözüm bulmak zorundaydık. TV gelirlerinden başka gelir olmayınca dünyanın en büyük kulüpleri arasındaki maçları insanlara izletme niyetimiz oldu. Böylelikle daha büyük gelirler elde edilebilir”

“Şu anki Şampiyonlar Ligi çekici değil, sadece Mart ayında çekici hale geliyor, insanlar mütevazı takımlara karşı maç izlemek istemiyor. Büyük kulüplerin maç yapmasını görmek isteyen 4 milyar potansiyel taraftar var.”

“Biz şu anda 15 takımız. Aramıza katılacak 5 takım daha olacak. 5 takım her sezon bu ligde değişmeli olarak oynayacak. Bu lig kendi içinde kapalı bir lig olmayacak.”

“Ben yeni Şampiyonlar Ligi formatından hiç bir şey anlamadım! Bundan para çıkaramayız. Biz önümüzdeki 20 yılı kurtarmak için bir şeyler yapmalıyız. Durumumuz trajik seviyelerde”

“Bizi bu sezon Şampiyonlar Ligi’nden men edemezler. Yerel liglerden bizleri men edemezler. Futbolcuların milli takımlara alınmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bunları net şekilde söylüyorum.”

“UEFA, 2024 için Şampiyonlar Ligi’nde değişikliğe gitmeyi kararlaştırdı! 2024’e kadar biz ölürüz! Ekonomik olarak çıkmazdayız. Gelirler azaldı, gençler futbolla ilgilenmiyor. Futbolu ayağa kaldırmak için bunu yapmak zorundaydık. UEFA’nın kuklası değiliz.”

“PSG’yi ve Alman kulüplerini, Süper Lig’e davet etmedik.”

“Yerel liglerin biteceğini söylüyorlar! Böyle bir şey olamaz. Real Madrid olarak Valencia deplasmanına as kadroyla gitmeyecek miyiz? Bu olabilir mi? EuroLeague’de böyle bir şey oluyor mu?”

“UEFA Başkanı Ceferin, Juventus Başkanı Agnelli’ye hakaret ediyor! Böyle bir şey olabilir mi? Böyle saldırgan bir UEFA başkanı istemiyoruz, başkan değişmeli.”

“Süper Lig zenginlerin oynadığı bir lig değil! Futbolu kurtarmak için büyük, mütevazı ve güçlü dayanışma rekabeti olan bir lig.”

“Boris Johnson, Süper Lig’i iptal etmek için her şeyi yapacağını söyledi çünkü ona Premier Lig’in ortadan kalkacağını söylediler. Bu yanlış, doğru değil. Her şey normale dönecek…”

“15 takım sabit olacak. Roma, Napoli gibi takımlar da bu ligde yer alma şansına zaman zaman sahip olabilirler. Şampiyonlar Ligi’ni kazanırsanız, UEFA’dan 120-130 milyon € alıyorsunuz, ancak Süper Lig’de çok daha fazla kazanacağız.”

“Süper Lig’de VAR sistemi, hakemler ve daha birçok konu daha gelişmiş şekilde olacak. En iyileri olacak. Kovulana kadar bu lige başkanlık yapacağım. Futbol taraftarları ve kulüpler kazanacak. Emin olun.”

“Süper Lig, Barcelona’ya da ekonomik olarak yardımcı olacak. Laporta’yı ikna etmekte bu yüzden pek zorlanmadım.”

“Süper Lig yeni sezonda başlıyor. Cumartesi günü 12 kulüp başkanı resmi sözleşmeleri imzaladı. Kimse ayrılamaz! Birlikte harika bir proje gerçekleştireceğiz.”

“Küçük kulüpler para kazanıyor ama Barcelona ve Real Madrid batıyor! Böyle bir şey olabilir mi? Yayın gelirlerinden %20 alıyoruz! Böyle devam edemeyiz. Süper Lig küçük kulüplere de yarayacak. Biz para kazanacağız ve onların oyuncularını daha pahalıya alacağız.”

“LeBron James’in ne kadar kazandığını biliyorum ama UEFA Başkanı’nın ne kadar kazandığını bilmiyorum! Çünkü UEFA’da şeffaflık yok.”

“Süper Lig’den başka bir lig daha olabilir. Orada diğer takımlar da olabilir. Ancak önce Süper Lig’e başlamalıyız. UEFA ile anlaşırsak hemen başlayacağız, anlaşamazsak 1 yıl daha bekleyebiliriz.”

“Herkesin birbirini anlaması için en uygun ürün modeli EuroLeague’dir. Real Madrid ile hem La Liga’ya katılıyoruz hem de EuroLeague’e. Ürünün rekabet gücüne odaklanmalıyız: sevdiğiniz bir şeyin maliyeti daha fazladır ve daha fazla gelir sağlar”

“Bu bir piramit. Gelir üretiyoruz ve onu daha da aşağıya yeniden dağıtıyoruz. Sonra daha fazla paramız olursa diğer kulüplerin oyuncularını satın alabiliriz. Yani satış yapan kulüpler para kazanacak. Bu piramit sisteminde herkes kazanacak”

“Avrupa Süper Ligi’nde para üreten 15 kurucu üye olacak ve bunlar dünyanın en iyi şovunu yaratanlardır. Hangi takımın geleceğini söyleyemem, müzakere ediyoruz”

“Gençleri analiz ediyoruz. Özellikle 16-24 yaş arasını. Yüzde 40’ı futbolla ilgilenmiyor. Neden? Maçların çok uzun olduğunu söylüyorlar. 90 dakika uzun. Gençler maçın tamamını izlemiyorsa o zaman maçı kısaltırız. İlgi çekici yaparız”

 • PSG Başkanı Nasser El-Khelaifi, Juventus Başkanı Andrea Agnelli’nin istifa ettiği Avrupa Kulüpler Birliği Başkanlık teklifini reddetti.
 • Lucescu: “Süper Lig’in temelinde ABD’de yaptıklarını Avrupa’da yapmak isteyen Amerikalılar var. Kazanılan para belli ki hissedarlara dağıtılacak. Tüm futbol endüstrisine bu paraların aktarılacağını hiç sanmıyorum. Bunun bir spor olduğunu unutuyorlar. Bu oyun İngiltere’de işçilerin sporu olarak başladı ve her geçen gün büyüdü. Futbolun güzelliği küçük takımların büyük takımlarla oynamasıydı. Bu diğer ülkelerin evrimini tamamen engelleyecek bir çalışma. Bu futbol ruhuna tamamen ters”
 • Nihat Özdemir: “Herhangi bir Türk takımı, Avrupa Süper Ligi’ne katılmayacak! Eğer bir takımımız Avrupa Süper Ligi’ne katılırsa biz de UEFA’nın o takıma yönelik yaptırımını uygularız.”
 • FIFA Başkanı Gianni Infantino: “Mevcut kurumlardan kopan, kapalı bir lig olan bir Süper Lig’i desteklemiyoruz. FIFA, böyle bir oluşumu desteklemiyor ve bu süreçte UEFA’ya tam destek vermeye devam edeceğiz”
 • Everton: “Kendi kendini ‘süper’ ilan eden bu 6 takım, sevdiğimiz oyunun temelini tehdit ediyorlar. Futbolu, futbolu sevenlerden almaya çalışıyorlar.”

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin tüm bu gelişmeler üzerine yapılan UEFA toplantısı ardından kameralar karşısına geçti ve Avrupa Süper Ligi oluşumuna karşı net duruşlarını yineledi:

“UEFA organizasyonlarının Atalanta, Celtic, Rangers, Dinamo Zagreb ve Galatasaray’a ihtiyacı var. Herkesin bir şansı olduğunu bilmesi gerekiyor. Hayalleri canlı tutmamız gerekiyor.”

“PSG Başkanı Nasser Al-Khelaifi’ye yürekten teşekkür ederim. Büyük bir adam olduğunu ve futbola, değerlerine saygı duyduğunu gösterdi”

“İngiliz kulüpleri bir an önce kendilerine gelmeli. Futbola olan sevginizi unutmayın. Sahiplerinin futbolu sevdiğini düşünmüyorum gerçi. Kulüpleriyle sevinen, kulüpleriyle üzülen insanlara saygı duyun. Futbola saygı duyun.”

“Birkaç egoist, harika bir spor olan futbolu öldürmek için ellerinden geleni yapıyor. Neden? Daha fazla para istiyorlar, daha çok zengin olmak istiyorlar ve kendilerinden başka hiç kimseyi düşünmüyorlar”

“Zengin, yenilmez, dokunulmaz olduğunu düşünen kulüpler nereden geldiklerini hatırlasınlar! UEFA olmasaydı, nerede ve nasıl olacağınızı çok iyi biliyorsunuz.. Beyler büyük bir hata yaptınız ve Fikrinizi değiştirmek için hala zamanınız var”

 • Art arda gelen açıklamaların ardından İngiltere’nin devlet kanadı da olaya dahil olarak lige katılan 6 takıma gözdağı verdi.

Ülke takımlarının söz konusu lige katılmalarını engelleyerek bir yasa çıkaracaklarını belirten İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada:

“Hükümetimiz, Avrupa Süper Lig projesini bitirecek. Bu konuda kararlıyız ve bu kararlığımızı herkes görecek” dedi.

İngiltere Spor Bakanı Oliver Dowden da Johnson’un açıklamlarına paralel olarak şunları söyledi:

“6 İngiliz kulübünün Avrupa Süper Ligi’ne katılımlarını engellemek için her şeyi yapacağız”

 • İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı da olan Cambridge Dükü Veliaht Prens William: “Taraftarların, önerilen Süper Lig ile ilgili endişelerini ve sevdiğimiz oyuna vereceği zararı paylaşıyorum. Futbol topluluğunu, rekabeti ve adaleti her zamankinden daha fazla korumalıyız.” diyerek bu konuda Kraliyet Ailesi’nin görüşünü ortaya koydu.
 • İngiliz hükümet sözcüsü Max Blain ise: “Avrupa Süper Ligi’ni durdurmak için herkesle konuşmaya istekliyiz. İspanya ve İtalya’daki mevkidaşlarımızla görüşmek istiyoruz. Bu ligi istemiyoruz ve bunda çok netiz. İngiliz kulüplerini kararlarından geri atmalarını memnuniyetle karşılarız” dedi.
 • Zidane: “Avrupa Süper Ligi? Bu başkan Perez’in meselesi, benim değil. Şampiyonlar Ligi’nde olası bir yaptırımdan bahsetmedik. Bu konuda konuşmuyoruz”
 • Unai Emery: “Büyükbabam 1920’lerin başında Real Union ile kupa şampiyonuydu. Bu duygularımı devam ettirmek istiyorum”
 • The Guardian, Chelsea ve Manchester City’nin, Avrupa Süper Ligi’nden çekilmeye hazırlandıklarını duyurdu. Habere göre iki İngiliz kulübü, UEFA ile görüşmelere başladı.

O sıralarda belki de fikri en çok merak edilen isimlerden biri olan Manchester City teknik direktörü ve Barcelona efsanesi Pep Guardiola da Avrupa Süper Ligi’ne karşı olduğunu açıkladı:

“Çaba ve başarı arasında bir ilişki olmadığında spor değil, spor değildir. Kaybetmen önemli değilse spor değildir. Birçok kez mümkün olduğunca iyi bir yarışma istediğimi söyledim. Takımların zirvede mücadele edip elemelere katılamaması adil değil”

“Kulübümü destekliyorum ve bu kulübün bir parçası olmayı seviyorum. Ama benim de fikrim var ve ben, yöneticiler için rahatsız edici de olsa fikirlerimi söylemekten çekinmem”

“Bu dünya çapında bir konu ve bu takımların neden Süper Lig’de olduğunu ve diğerlerinin neden olmadığını herkese anlatmalılar. 4-5 Şampiyonlar Ligi kupası kazanan Ajax neden bu ligde yok? Çıkıp bunu anlatsınlar”

 • UEFA: “55 üye ülkenin tamamı Avrupa Süper Ligi dedikleri şeyi kınayan bildirinin altına imza attı”

Lige katılıp katılmayacağı konusunda üzerinde en çok tartışılan iki kulüpten biri olan PSG’nin Başkanı Nasser Al-Khelaifi sessizliğini bozdu:

“PSG, futbolun herkes için bir spor olduğuna inanıyor. En başından beri bu noktada tutarlı davrandık. Unutmasınlar ki, bir futbol kulübünün kalbi taraftarlarıdır!”

Futbol dünyasının aktörlerinden sırasıyla Avrupa Süper Ligi’ne karşıt görüşler gelirken Juventus teknik direktörü Andrea Pirlo lige desteğini açıklayarak Avrupa Süper Ligi’ne destek veren ilk antrenör oldu:

“Başkan Agnelli bu sabah bizimle konuştu. Mutluyuz, bu yeni projenin öncülerinden biri bizim başkanımız. Yıllar boyunca Avrupa’da çok değişiklik oldu, olacak. Bu konuda en iyi açıklamayı yapacak kişi ben değilim. Başkan, 1-2 gün içerisinde bir konuşacak.”

 • Premier League Yönetimi: “Premier League’deki 14 kulüp Avrupa Süper Lig planını oybirliği ile reddetti. Bu organizasyona katılan tüm İngiliz kulüpler hakkında gerekli yasal aksiyonlar alınacaktır”
 • Claudio Ranieri: “Süper Lig sayesinde artık tüm peri masallarının, güzel hikayelerin sonunu getireceğiz. Avrupa Süper Lig fikri, herkesin bu harika oyundan uzaklaştıracak”
 • Leicester City Menajeri Brendan Rodgers: “Ayrılıkçı altı kulübü tanımlayan şey para! Herkesin yapması gereken liyakati, oyunu ve rekabeti korumaktır. Bu girişim, insanların kulüplerine saldırı! Herkes de kulüplerini korumak için savaşacak”
 • Bayern Münih Başkanı Hainer: “Üyelerimiz ve taraftarlarımız Avrupa Süper Ligi’ni reddediyor. Bayern’deki hedefimiz; Avrupa kulüplerinin, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde bu harika ve duygusal rekabeti yaşayarak birlikte geliştirmesidir”
 • Amazon’dan açıklama: “Süper Lig’in yayıncılığıyla ilgili herhangi bir görüşme içinde bulunmadık. Kullanıcılarımıza gerçekten değer verdikleri futbolu sunmaktan gururluyuz.”
 • Barcelona Kulübü Genel Kurul Üyeleri, Süper Lig projesine karşı olduklarını açıkladı; “Süper Zenginler Ligi’ne girişimiz kabul edilemez.”
 • Madrid’de mahkeme, UEFA ve FIFA’nın Süper Lig’e katılan takımlara, oyunculara ve teknik direktörlere yaptırım uygulamasının yasal olmadığı yönünde karar verdi.
 • Aston Villa Menajeri Dean Smith: “1971’de doğdum. 50 yıl önce o dönemde Aston Villa 3. Lig’deydi. 11 yıl sonra Avrupa Kupası kaldırdılar. İnsanların elinden bu hayali çalamazsınız.”
 • AS Roma: “Bölücü bir Süper Lig’e asla katılmayacağız. Kapalı bir sistem, hepimizin sevdiği bu oyunla çelişiyor. Para her şey değildir! İtalyan futbolcuna ve herkes açık Avrupa kupaları organizasyonuna sonuna kadar bağlıyız.”
 • Milan CEO’su Ivan Gazidis: “Avrupa Süper Ligi, tüm futbol piramidine destek olacak ve büyük bir finansal kaynak sağlayacak. Bütün taraftarlar heyecan duymalı.”
 • Brighton maçı öncesinde Chelsea taraftarları sokakları doldurarak Avrupa Süper Ligi’ni ve kulüplerini protesto etti.
 • Protestoların da etkisiyle Chelsea’nin, Avrupa Süper Ligi’nden çekilmek için gerekli belgeleri hazırladığı haberi basın organlarında yer aldı.

Barcelona Başkanı Laporta da artan tepkilere karşın geri adım atacaklarının sinyalini verdi:

“Barcelona, genel kurul üyelerinin onayı olmadan Avrupa Süper Ligi’ne girmeyecek. Kulüp onların, karar onların.”

 • 20 Nisan saat 21:15 sularında TalkSport, Avrupa Süper Ligi’nin kurucu 12 kulübü, ilerleyen saatlerde “ligi dağıtma” konusunu görüşeceğini takipçilerine aktardı.
 • Juventus Başkanı Andrea Agnelli ve Manchester United Yönetim Kurulu Başkanı Ed Woodward, görevlerinden ayrılma kararı aldı.
 • Manchester United’ın sahibi olan ABD’li Glazer ailesinin, Süper lig projesinin gerçekleşmemesinin ardından kulübü satmayı düşündüğü aktarıldı.
 • Liverpool’da oyuncular bildiri yayınladı; “Bu fikri sevmedik, gerçekleşmesini istemiyoruz. Bizim duruşumuz budur. Bu futbol kulübüne ve taraftarlarına koşulsuz ve şartsız bağlıyız.”
Twitter / @OzanKabak
 • İngiltere Kültür ve Spor Bakanı Oliver Dowden, Chelsea ve Manchester City’nin ligden ayrılmak istediklerini doğruladı.
 • UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yardımcı: “Aldığımız bilgiye göre Manchester City ve Chelsea çekilmiş, Atletico Madrid de muhtemelen çekilecekmiş. Çözülme bekliyorduk zaten. Öyle bir özelleşme, böyle bir darbe dünya futbolu için kabul edilemezdi.”
 • Manchester United, Yönetim Kurulu Başkanı Ed Woodward‘ın 2021 sonunda görevinden ayrılacağını açıkladı.
 • TSİ 23:25’te Manchester City, Avrupa Süper Ligi’nden ayrılma kararı aldıklarını resmen açıkladı.
 • UEFA Başkanı Ceferin: “Manchester City’yi tekrar Avrupa futbol ailesinde gördüğüm için çok mutluyum.”
 • Arsene Wenger: “Aslında Süper Lig’in uzun sürmemesine şaşırmadım. Bu organizasyon tam olarak spor ruhuna aykırıydı. Bu ruhu umursamaz ve yerel ligleri ölüme terk ederseniz, taraftarlar kabul etmez.”
 • Liverpool, Arsenal ve Tottenham, Avrupa Süper Ligi’nden ayrıldıklarını resmen açıkladı.
 • Her şey çözüme kavuşup ligin dağılacağı anlaşıldıktan sonra Gerard Pique de duruşunu cesurca açıkladı: “Futbol taraftarlara aittir. Bugün her zamankinden daha fazla…”
 • Sky Italia’nin TSİ 01:26’da geçtiği habere göre Avrupa Süper Ligi projesi askıya alındı.
 • Tottenham Başkanı Daniel Levy: “Avrupa Süper Ligi projesi sonrasındaki mutsuzluk ve endişe nedeniyle pişmanlık yaşıyoruz. Kulübümüz için önemli olduğunu düşünmüştük.”

Avrupa Süper Ligi’nden açıklama: “Projeyi yeniden şekillendirmek için adımlarımızı gözden geçiriyoruz. Yeni bir organizasyon öneriyoruz çünkü var olan artık işe yaramıyor. İngiliz kulüpleri, dış baskılar nedeniyle ayrılmaya zorlandı.”

BONUS