Chelsea – Brighton (20.04.2021)

Chelsea 0-0 Brighton

Premier Lig’de 32. haftanın kritik maçlarından biri bu akşam saat 22.15’te Stamford Bridge’de oynandı. Yavaş ve temposuz geçen karşılaşma 0-0 sonuçlandı. Ekibimiz maçı sizler için analiz etti.

İlk Yarı

Evet, futbol dünyası olarak değişik günler yaşıyoruz. Bir anda kurulan bir lig, ertesi gün dağılması ve istifa haberleri… Ligin kurucu takımlardan biri olan Chelsea’de bu akşam taraftar tarafından stattan içeri sokulmadı. Taraftar Avrupa Süper Ligi’ne tepkisini ortaya koydu ve Stamford Bridge’in önünde olaylar çıkardı. Stadyuma Chelsea’nin geç girmesi sebebiyle mücadele 15 dakika gecikmeli olarak başladı.

Maça Brighton daha iyi başladı. Chelsea’nin sağ tarafındaki boşluğu kullanarak kanat organizasyonları yapmaya çalışan ekip, ilk dakikalarda başarılı olamadı. Chelsea ise sabırla paslaşarak merkezden ceza sahasına girmeye çalıştı.

Twitter/ @ChelseaFC

İlerleyen dakikalarda Chelsea, Brighton’ı geri püskürtmeyi başardı ve kontrolü eline aldı. Sabırla paslaşmaya devam ederken birkaç pozisyon buldular ancak yararlanamadılar. Rüdiger zaman zaman ileri çıkarak oyun kurmaya çalıştı. Brighton birkaç dakikalığına Chelsea’yi baskı altına almıştı ancak Chelsea hızlı oyunlarla bu baskıyı kırmayı başardı.

30’dan itibaren oyun yavaşladı ve Chelsea’nin atak olgunlaştırma çabalarını izlemeye başladık. Ev sahibi, kısa pas oyunlarının üzerine uzun topları da ekleyerek Jorginho ve Rüdiger’in pas tekniğinden yararlanmaya çalıştı. Brighton ise geride direnmeye devam etti.

İlerleyen dakikalarda Brighton maça ortak olmaya çalışsa da sonuç çıkmadı ve ilk yarı 0-0 sona erdi. Özet olarak: Zevksiz ve yavaş bir ilk yarı seyrettik. Rüdiger üzerinden atak kurmaya çalışan Chelsea’ye karşı ceza sahası dışı ortaları kullanan bir Brighton vardı ancak iki takım da başarılı olamadı. Bu zevksiz futbolun sonucu olarak ilk yarı 0-0 sonuçlandı.

ikinci yarı

İkinci yarı Chelsea’nin yavaş, sabırlı paslaşmalarıyla başladı. Brighton ise geride savunma yapmaya devam etti. Sıkıcı oyun devam ederken tüm futbolseverlerin uykusunun geldiğinden eminiz.

Menajerlerin de uykusu gelmiş olmalı ki: 60. dakikadan sonra ilk değişiklik geldi. Brighton’da Adam Lallana; Chelsea’de Hudson-Odoi ile Werner oyuna girdi ancak değişen bir şey olmadı. İki takım da kendi aralarında yavaş paslaşmalara devam ediyordu.

Twitter/ @ ChelseaFC

70’ten itibaren oyun sonunda beklediğimiz hıza kavuştu. Chelsea zirve yarışını bırakmamak için; Brighton ise düşme hattından uzaklaşmak için 3 puanı alarak bu kritik virajı geçme isteğini uygulamaya koydu. Chelsea kanatlardan, Brighton ise savunma arkasına uzun toplarla yüklenmeye başladı.

80. dakikada büyük tecrübe Danny Welbeck beklenmedik iki şut çıkararak Brighton’ı gole yaklaştırdı. Bu pozisyonlar sonucu Brighton moral ve cesaret bularak baskıyı artırdı. Chelsea ise daha dikkatli savunma yapmaya başladı.

İlerleyen dakikalarda birkaç şut girişimi hariç futbol adına hiçbir şey olmadı ve mücadele (ne kadar mücadele denebilirse) 0-0 sona erdi. Çok temposuz ve sıkıcı maç biterken tüm futbolseverlerin derin bir oh çektiklerini hissettik. Gece adına güzel olan tek şey Chelsea’nin Rüdiger‘i oyun kurucu sol stoper olarak kullanması oldu. Okuduğunuz için teşekkürler.

Maçın Hakkı

Twitter/ @ToniRuediger

Maçın Hakkı’nı veren futbolcu Chelsea’den Rüdiger oldu. Kendisine verilen rolü hatasız bir şekilde oynadı, takımını hücuma çıkarmaya çalıştı ve savunmada hata yapmadı. Sonuç beraberlik olsa da sol stoperin oyun kurucu olarak kullanılması hoşumuza gitti.