Galatasaray – Trabzonspor (21.04.2021)

Galatasaray 1-1 Trabzonspor

Galatasaray evinde Trabzonspor sporu ağırladı. 1-1 biten maçta Emre Akbaba 90+5’te attığı gol ile Galatasaray adına hasarı azaltırken. Fatih Terim’in ilk on bir tercihi oldukça sorgulandı.

İlk Yarı

Bitime haftalar kala, haftanın en kritik maçında Galatasaray sahasında Trabzonspor’u konuk etti. Trabzonspor sahaya ideal onbiri ile çıkarken, Galatasaray flaş forvetlerinden bu hafta da yoksun olarak sahaya çıktı. Geçen haftanın yıldızlarından olan Halil, yerini Babel’e bıraktı. Fatih hocadan bu sene özellikle Emre Akbaba özelinde gördüğümüz bu tercih düşündürtse de sarı kırmızılı taraftarları bu sene özelinde pek de şaşırtmadı.

İki tarafında kontrollü başladığı maçta ilk tehlike daha 1. dakikada konuk ekip Trabzonspor’dan geldi. Düşük tempoda ilerleyen maçta iki takım da topa sahip olup pas oyunu ile rakip kaleye gitme niyetindeydi. Özellikle ilerleyen dakikalarda Galatasaray, geçen hafta oynanan tempolu ve dinamik oyunu mumla aratan görüntü bir görüntü çizdi. Trabzonspor orta sahasının kurduğu fiziksel üstünlük Gedson ve Emre Kılınç‘ın oyununu oldukça düşürdü. Burada Baker ve Berat’ın payı çok çok fazla. Trabzonspor’un merkez ikilisi toplu ve topsuz oyunda açık bir şekilde Galatasaray’ın merkez ikilisine büyük bir üstünlük kurdu.

Twitter/ @GalatasaraySK

İlk yarı ilerlerken Uğurcan yürekleri ağına getirdi. Altay’ın da sakatlığının üzerine Uğurcan‘ın da sıkıntı yaşaması, takım fark etmeksiniz tüm futbol severleri endişelendirse de başarılı kaleci oyuna devam etti. Sıklıkla sakatlıklardan duran oyun, iki takımın da tempoyu artırmamasıyla oldukça durağan ve sıkıcı bir hal almaya başladı. Özellikle 15-35 arası topa daha fazla sahip olan taraf konuk ekip Trabzonspor oldu. Galatasaray’ın yapmaya çalıştığı kalitesiz ön alan baskısını başarıyla kıran Karadeniz temsilcisi, bulduğu pozisyonlarda ise Muslera’yı geçmeyi başaramadı.

Galatasaray’ın ilk yarıdaki bu sönük görüntüsünü irdelemek gerekirse ön plana 2 isim çıkıyor. Babel ve Şener iyi niyetleriyle oynamaya çalışan bu iki isim de tempo olarak düşük kalmalarıyla Trabzonspor’un adeta ekmeğine yağ sürdüler. Babel statik oyunu ile Ie ve Vitor Hugo’ya tehdit yaratamazken. Uygulanmaya çalışılan ön alan baskısındaki zayıf halka oldu. Durum böyle olunca ön alanda destek göremeyen orta saha fizik olarak daha güçlü olan Trabzonspor orta sahası karşısında bir varlık gösteremedi. İkinci isim olan Şener savunma anlamında takıma direnç katsa da hücumda Galatasaray’ın aksamasına sebep oldu. Bekinden destek alamayan Feghouli hem kendi oyununu hem de sarı kırmızılıların oyununu düşürdü.

İkinci yarı

İkinci yarıya değişiklik ile başlayan taraf Galatasaray oldu. Geçen haftanın başarılı ismi Halil oyuna dahil olurken çıkan isim ise Feghouliydi. Halil’in oyuna girmesiyle Babel sol kanada geçmiş oldu. Bu değişiklik sarı kırmızılıların hücumda daha etkili görünmesini sağladı. Hücumda hareketliliğin artmasıyla beraber de Galatasaray adına pozisyonlar gelmeye başladı.

Twitter/ @Trabzonspor

55. Dakikada gecenin formsuz gözüken ismi Gedson Fernandes sakatlanarak oyundan çıkarken yerine Emre Akbaba dahil oldu. Planlarda bulunmayan bu değişiklik Galatasaray orta sahasına can suyu oldu. Fernandes’in sönük görüntüsü Galatasaray’ı özellikle ilk yarı aşağıya çekerken, yerine giren Emre Akbaba çabası ve isteği ile fark yarattı. 55 – 75 arası Trabzonspor çıkmakta zorlanırken ilk yarı Bakasetas ve Djanini’nin kurduğu ön alan baskısı yerine topu kendi yarı sahasında kabullendi. Ta ki Edgar Ie’nin füzesi gelene kadar. Ie çoğu forveti kıskandıracak güzellikte bir vuruş ile topu gelişine ağlara yollamayı başardı.

Twitter/ @GalatasaraySK

Golün ardından Galatasaray’ın gardı yerle bir oldu. Reaksiyon vermekte zorlanan ev sahibi ekip 83. dakikada oyuna Arda Turan ve Ömer Bayram‘ın girmesi ile tekrar kendine geldi. Trabzonspor, son dakikalarda skoru koruma güdüsü ile oyunu kendi alanında kabul ederken Galatasaray’ın artan baskısı meyvesini geç de olsa 90+5te bir serbest vuruş organizasyonunda Emre Akbaba‘nın ayağından geldi. Gol ile beraber 1-1 biten maçta Galatasaray şampiyonluk yolunda 2 puanı bırakmış oldu.

Bu sonuçta bence fatura Fatih Terim‘e çıkar. İlk on bir tercihi nedeniyle çöpe atılan bir 45 dakika seyrettik. Oyuna girdiği andan 90+5deki serbest vuruşa kadar etkili olan hücuma hareket getiren Halil’in yerine Babel tercih edilmesi, formsuz olan Feghouli’de ısrar edilmesi adeta kör göze parmak dedirtti. Bu zorlu haftalarda 1 golün bile hesabı yapılırken yanlış tercihler sanırım ligin kaderini etkileyecek

Maçın Hakkı

Maçın hakkını veren isim Halil Dervişoğlu oldu. 2. yarı oyuna giren genç forvet Galatasaray’ın hücumundaki tıkalı damarları açarken, 90+5 gelen golün de mimarlarındandı. Derine gelip orta sahaya yardım etmesi ve oynadığı hareketli oyunun Galatasaray için tecrübeden daha değerli olduğunu, yokluğundaki ilk 45 dakikada herkese gösterdi.