Antalyaspor – Galatasaray (24.04.2021)

Antalyaspor 0-1 Galatasaray

Galatasaray, Antalyaspor deplasmanında Mostafa Mohamed’in golü ile 1-0 kazanırken, altın değerinde bir 3 puanı hanesine yazdırdı. Boffin ise yediği gole rağmen gecenin yıldızıydı.

İlk Yarı

Süper Ligin 34. Haftasında Antalyaspor evinde Galatasaray’ı konuk etti. 2 takım için de kritik önem taşıyan maçta düşme riskinden kurtulmak isteyen Antalyaspor ile şampiyonluk yarışında olan Galatasaray karşı karşıya geldi. Maç öncesinde Galatasaray’da Fatih Terim’in Etebo tercihi son haftalarda olduğu gibi çok konuşuldu.

Twitter/ @GalatasaraySK

Tecrübeli teknik adam bu eleştirilere cevabını Taylan’ın sakatlık durumundan bahsederek verdi. İlk düdük ile beraber topun hakimi Galatasaray olurken, Antalyaspor Ersun Yanal’ın gelişiyle beraber yükselişe geçtiği oyun anlayışı olan 6-3-1 ile konuk ekip Galatasaray’ı karşılamaya başladı. İdeal beklerinden yoksun olan Galatasaray, merkezini kalabalık bir şekilde kapatan Antalyaspor savunmasını açma konusunda problem yaşayacağını daha ilk dakikalarda izleyenlere hissettirdi. Kanat forvetlerinde Kerem Aktürkoğlu ve Emre Akbaba‘nın ters ayaklarıyla görev yapması da merkezdeki kalabalığı daha arttırmış oldu.

10. ve 20. Dakikalar arasında merkezden kısa paslarla ile Antalyaspor savunmasını geçmeyi çalışan Galatasaray’da stoperler Donk ve Marcao da ev sahibinin yarı sahasında pas organizasyonlarına katıldı. Genel olarak maç temposunun düşüklüğü Antalyaspor’un savunmada boşluk vermemesinin en büyük nedeniydi. Galatasaray ise bulduğu pozisyonları ön hattının seri paslaşmaları sonucunda elde etti. Fakat ilk yarının kırılma anı diyebileceğimiz pozisyon Emre Kılınç‘ın yaklaşık 30 metreden çektiği şutun direkten dönmesi oldu. Sarı Kırmızılılar uzatma dakikalarında rakip kalede tehlikeli olsa da kaleci Boffin‘i geçemedi. Futbol adına izleyenleri tatmin etmeyen düşük tempolu geçen ilk yarının özeti, kapanan Antalyaspor’u açamayan bir Galatasaray demek çok doğru olur.

İkinci Yarı

İkinci yarı başlarken iki takımın hocası da oyuncu değişikliğine gitmezken maç oyun olarak ilk yarıda kaldığı yerden devam etti. Galatasaray ne kadar ev sahibi ekibin kalesine yüklense de etkili çoğunluğu oluşturamadı. Kaba tabir ile konuk ekip, kuru kalabalık ve temposuz paslaşmalar ile pozisyon sıkıntısını ikinci yarıda da yaşadı. Maçın kader anı ise 60. dakikada Lukas Podolski’nin ikinci sarı karttan oyundan ihraç edilmesi oldu. 10 kişi kalan Antalyaspor skoru koruma isteği ile daha da kapanırken, Fatih Terim oyuna Emre Akbaba ve Emre Kılınç yerine Mostafa Mohamed ile Arda Turan‘ı dahil etti.

Twitter/ @GalatasaraySK

Açıkçası kırmızı kart ve oyuncu değişikliklerinin ardından aynı oyun daha farklı bir senaryo üzerinden gelişmeye başladı. Özellikle Halil ve Mohamed’in uyumu ile Arda’nın oyun bilgisi birleşince Galatasaray kendi sol kanadından etkili olmaya başladı. Sabırla çizgiye inmeye çalışan sarı kırmızılılar 67. dakikada sol dip çizgide Arda’nın içeri çevirdiği topla buluşan Mostafa bekletmeden kaleye gönderdiği top bir kez daha direkte patladı.

Arda’nın oyuna girmesi hücumların etkisini gözle görülür bir şekilde arttırdı. Tecrübeli isim oyun bilgisini net bir şekilde hücumların şekillenmesinde kullandı. Rakibini adeta boğan Galatasaray bu baskının meyvesini 77. dakikada Şener’in ortasında Mostafa‘nın golü ile buldu. Lige fırtına gibi başlayan Mısırlı forvet suskunluğunu Antalya’da bozmuş oldu. Geceye damgasını vuran Boffin bu gole engel olamazken, yediği gole rağmen o dakikaya kadar kesinlikle gecenin yıldızıydı. Antalyaspor 10 kişi kalmasına rağmen başarılı bir şekilde yaptığı kapalı savunma anlayışı ve Boffin’in performansı skorun 1-0 olmasındaki en büyük etkendi. Galatasaray, oyunu rakip sahada oynasa da bunu isteyen tarafın Galatasaray’dan ziyade Antalyaspor olduğunu, bu isteğin onların oyun anlayışından kaynaklandığını söylemek lazım. Sarı Kırmızılılar’da son haftalarda kendini gösteren hücum sürekliliği sıkıntısı bu maçta da devam etti. Bu maç yoğunluğunda yüksek tempo eksikliğinden bahsetmek doğru olmaz. Fakat önemli olan bu kritik haftalarda alınan 3 puan diyebiliriz.

Maçın Hakkı

Twitter/ @Antalyaspor

Maçın Hakkını veren isim yediği gole rağmen Boffin oldu. Takımını 77 dakika boyunca skorda tutan tecrübeli isim. Galatasaray akınlarını bir dalgakıran gibi engellemeyi bildi. Gole engel olmasa da kesinlikle kariyer maçlarından birini oynadı.