West Ham United 0 – 1 Chelsea (24.04.2021)

West Ham United 0 – 1 Chelsea

Şampiyonlar Ligi bileti adına düğümü çözebilecek maçta, Chelsea West Ham United’a konuk oldu. Özellikle ilk 45 dakikası çok keyifli geçen maçta kazanan taraf Maviler oldu.

İlk Yarı

Maça iki taraf da istekli başladı. İlk 10 dakikada biraz daha rakibinin üstüne giden taraf Maviler de olsa, West Ham United, Lingard ve Bowen’ın hızlı çıkışları ile kontra ataklar bulmaya çalıştı. Bu kontra ataklarda iyi kapanan Tuchel’in öğrencileri, bu 10 dakikada West Ham’a şut şansı tanımadı. Chelsea’nin ataklarında ise öne çıkan isim Mason Mount oldu. West Ham’ın ceza yayı çevresinde oldukça hareketli izlediğimiz Mount, ilk bölümde ilk şutu çeken isim olmayı da başardı. Maçı, bu kadar az şuta rağmen hareketli kılan ise orta alanın hızlı geçilmesiydi.

Twitter/ @ChelseaFC

10.dakikadan sonra biraz daha Chelsea baskısının arttığı bir bölüm izledik. Wes Ham ceza alanı önünde çok rahat pas yapan Chelsea, içeriye giremese bile çevresinden denedikleri şutlarla etkili olmaya çalıştılar. Bu bölümde biraz daha kendi alanında bekleyen West Ham’da hücum anlamında etkili olmaya çalışan tek isim Lingard’tı.

35’ten sonra ise roller değişti. İlk yarının son bölümüne, Lingard ve Bowen’ın kanatlara açıldığı ve buradan Chelsea’yi zorlamaya çalıştığı bir sekansla girmiş olduk. Rakibini kendi yarı alanında karşılaması, Chelsea’ye yaradı ve golü kontra atakla buldular. Kazandıkları topla çok hızlı West Ham ceza alanında çoğalan Maviler, Chilwell’in asistinde bu sezon beklentilerin çok gerisinde kalan Timo Werner ile öne geçmiş oldu.

Twitter/ @WestHam

Bu skor ile biten çok keyifli bir ilk yarı izledik. Pozisyon ve şut anlamında kısır da olsa iki takımın da Şampiyonlar Ligi için verdiği mücadele ve istek sahaya yansıdı ve hareketli bir 45 dakika oldu.

İkinci Yarı

İkinci yarı, skordan da kaynaklı olarak beklenildiği gibi West Ham baskısı ile başladı. Rakibini kendi yarı sahasında karşılayan Maviler, orta alanı kapatmayı başardılar. Bu da West Ham’ı yine kanatlardan yüklenmeye zorladı. ilk 5-6 dakikada çok yoğun baskı ile karşılaşan Chelsea oyuncuları, bunu ancak 51-52 gibi kırmayı başardılar. Bu bölümde ise Timo Werner, yine %100’lük bir pozisyonu kaçırdı ve maçı koparma şansını eliyle itmiş oldu.

Twitter/ @ChelseaFC

Bu sekanstan sonra yine ilk yarıdaki gibi hareketli ama az pozisyonlu bir bölüm izlemeye başladık. İki takım de orta alanı hızlı geçseler de başarılı defanslara takıldılar ve rakip kalecileri pek fazla zorlayamadılar. Bu da ilerleyen dakikalarda oyun temposunun da yavaş yavaş düşmesine sebep oldu.

Düşük tempoda oynanan sekansta top daha çok West Ham’ın ayağındaydı. Chelsea defansını geçemeyen West Ham, oyunu açamadı ve kaleyi dahi bulamadı. Oyun temposu tam da istemedikleri gibi giderken, Balbuena’nın Chilwell’e yaptığı çok sert müdahale ile bir de 10 kişi kaldılar. Bu pozisyondan önce ise Tuchel, ileride topu tutamayan ve kalesinde sürekli tehdit hisseden takımına, bunu değiştirmek adına Pulisic yerine Hakim Ziyeh’i dahil etti.

Oyunun son bölümünde gelen kırmızı kart, Maviler’i çok rahatlattı. Biraz daha zamanı tüketmeye oynayan Chelsea’de yine Mount ile zaman zaman ataklar da izledik. Kırmızı kart ile iyice maçta etkisini kaybeden Moyes’un öğrencileri ise 5 dakika uzatmaya rağmen pek de etkili olamadılar.

Twitter/ @ChelseaFC

Bu skorla beraber Chelsea, 4.lük adına 6 puan değerinde bir maçı kazandı ve alttaki yarıştan biraz kopmuş ve rakibini koparmış oldu. Her ne kadar ikinci yarıda Tuchel’in Chelsea’sinden biraz uzak bir görüntü sergileseler de zorlu Real Madrid maçı öncesi önemli bir moral depolamış oldular.

Maçın Hakkı

Twitter/ @BenChilwell

Bugün nasıl takımın sağ kanadına hareketlendiren isim Mount olduysa, sol kanadın da en etkili ismi Chilwell oldu. İlk yarıdaki yoğun baskılı bölümde takımı ileriye taşıyan bu ikiliden Chilwell, kontra atakta bir de golün asistini yapan isimdi. Şampiyonlar Ligi yolundaki bu kritik 3 puanda yaptığı asist ve takım savunmasındaki etkisiyle maçın hakkını veren oyuncu Ben Chilwell oldu.