Fenerbahçe – Kasımpaşa (25.04.2021)

Fenerbahçe 3-2 Kasımpaşa

Galibiyet serisini sürdürüp, şampiyonluğu sonuna kadar kovalamak isteyen Fenerbahçe, evinde Kasımpaşa’yı ağırladı.

İlk Yarı

Fenerbahçe geçtiğimiz birkaç haftadan da alıştığımız üzere ön alanda baskıyla maça başladı. Çok oyuncuyla yapılan bu baskı doğal olarak rakibin top kayıplarında Sarı Lacivertlilere pozisyon yarattı. 

Kasımpaşa’nın baskıya karşılığı ise onu pas yaparak kırmak ve kanatlardan süratli bir biçimde rakip kaleye gitmek oldu. İlk 10 dakikada bu yolla bir iki tane pozisyon da buldular.

Fenerbahçe’deki farklılıklardan biri, savunmadan top çıkartırken Serdar Aziz’in de Szalai’ye eşlik etmesiydi. Normalde Macar stoper gerek driplingle gerekse de uzun toplarla takımının oyun kurulumuna yardımcı oluyordu. Fakat bu mücadelenin başlangıcından itibaren Serdar’ın da özellikle uzun hava toplarıyla partnerine yardımcı olduğunu gördük.

Twitter/ @kasimpasa

Hücum organizasyonları olarak da Sarı Lacivertliler ilk 10 dakikada dahi bir hayli yaratıcıydı. Ceza sahası içinde Valencia’nın sırtı dönük oyununa Pelkas, Ozan ve Mert Hakan gibi isimlerin desteği rakip oyuncuları eksiltmekte etkili oldu. İki üç oyuncuyla hızlı kurulan üçgenler ve yapılan verkaçlar Kasımpaşa savunmasını açtı ve hem Ozan hem Pelkas maçın hemen başında yüzde yüzlük pozisyonlar yakaladı. Caner’in soldan İrfan’ın sağdan Sosa’nın da merkezden daha statik fakat daha adrese teslim pasları da ev sahibi ekibin yaratıcılığını arttırdı. 

15.dakikada üst üste pozisyonların meyvesini aldı Fenerbahçe. Bir duran top sonrası sağ kanatta kalan Caner Erkin, açtığı ortada Valencia’yı buldu ve Ekvatorlu golcü de kafasıyla takımını 1-0 öne geçirdi. Onlarca hücumdaki yeniliğe ve yaratıcılığa rağmen yine Fenerbahçe golü Caner’in ortasıyla buldu. 

Golden sonra da oyuna hükmetmeye ve rahatça pas yapmaya devam eden Fenerbahçe rakibinin artan baskısını da hissediyordu. Alan daraltmaya çalışan ve rakibinin geriden oyun kurmasını engellemek isteyen Kasımpaşa da ev sahibinin hatalarını kolluyordu. Derken bu hata yedek kaleci Harun Tekin’den geldi. Stoperlerle hazırlık pası yaparken yavaş kalan topu fırsatçılığı ile kazanan isim Hajradinovic oldu ve takımı adına eşitliği sağlayan golü kaydetti. Böylece Fenerbahçe gayet etkili oynadığı ve daha fazla gol de bulabileceği bir 20 dakikayı kendi hatasından dolayı 1-1’lik skorla kapattı.

Twitter/ @kasimpasa

Skor eşitlendikten sonra da baskısını sürdüren Fenerbahçe, rakip yarı sahaya daha rahat yayılmaya başladı. Sarı Lacivertliler hızlı kaleye gitmek yerine pasla yayıldıklarında İrfan Can ve Sosa gibi oyuncuların da etkinliği arttı. Savunmada önemli hamleler yaptığı gibi göbekten attığı ara paslarla Jose Sosa ilk yarının en iyilerindendi. Ceza sahası içine çok kritik paslar göndermesine rağmen bunlar gole dönmedi. Aynı şekilde İrfan’ın da solda içeri kat edip attığı ara paslar bütün savunmayı oyundan düşüren cinstendi. 

Bu etkili paslar ceza sahası içinde hep Pelkas ile buluştu. Yunan oyuncu ise tabiri caizse 5-6 birbirinden net pozisyonu cömertçe harcadı ve skor tabelasını değiştiremedi. 

Özellikle 30’dan sonra tamamen kendi yarı sahasına hapsolan ve hücuma hiç çıkamayan Kasımpaşa pasla baskıyı da kıramadı çünkü pas yapamadı. Nazım’ın da bu dakikalarda takımının presine çok olumlu katkı yaptığını söylememiz lazım.

1-1’den sonraki 20 dakika boyunca, Ertuğrul’un da iyi performansıyla beraber dünyaları kaçıran Fenerbahçe ikinci golü yine bir ortadan buldu. Yine bir duran top sonrası bu sefer soldan Mert Hakan kesti ve Attila Szalai kafasıyla takımını öne geçirdi. Kaçan onca fırsata ve daha kaliteli organizasyonlara rağmen iki golü de Fenerbahçe’nin ortalardan bulması kaderin bir cilvesi olsa gerek. 

Son 5 dakikada da baskısını sürdürüp rakibini çıkartmadı Fenerbahçe. İlk yarının belki de en etkili ismi Enner Valencia uzatma dakikalarında yine sahneye çıktı. İrfan Can Kahveci ile yaptığı verkaç sonucu takımına bir penaltı kazandıran Ekvatorlu golcü topun başına geçip golü de kaydetti ve takımlar 3-1 soyunma odalarına gitti.

Enner Valencia ve Sosa’nın iyi performanslarıyla üç gol bulduğu bir yarıyı oynadı Fenerbahçe. Bol pozisyonlu etkili oyununa rağmen beraberlikten sonra Kasımpaşa oyunu dengeledi. 2. Gol erken gelmese Sarı Lacivertliler üstünlüğü de rakibine kaptırabilirdi ki Szalai sahneye çıktı.

İKİNCİ YARI

Sarı Lacivertliler ikinci devreye de kaldığı yerden devam etti. Merkezde Sosa’nın olduğu düzende bol bol pas yaparak rakip yarı sahaya yerleşen ve rakibinin boşluklarını arayan ev sahibi, yatay olarak topu yeteri kadar hızlı çevirmese de rahat bir oyun sürdürdü.

Kasımpaşa ise ilk yarıda olduğu gibi baskıyı kırmakta zorlanıyordu. Bistrovic-Tarkan ve Anıl-Koomson değişiklikleri konuk ekip adına orta sahada direnci arttırsa da pas trafiğine büyük bir etkisi olmadı. 

55.dakikada Thelin’in savunma arkasına sarkıp kaydettiği güzel gol VAR’dan dönene kadar 5 dakika geçince oyunun temposu da bir hayli düştü. 

Bu kısa aradan sonra Fenerbahçe yine rahat paslaşmasına devam ederken Kasımpaşa’nın kontraları daha tehlikeli hale geldi. 

Twitter/ @kasimpasa

Aslında ikinci yarıda konuk ekip adına savunma yönünden olumlu geliştirmeler vardı. Savunma çizgisinin ilk yarıya kıyasla daha geri çekilmesi ve ceza sahası içindeki daha kalabalık duruş Fenerbahçe’nin etkinliğini de sınırladı. Pasla çıkmak yerine kontranın öncüllenmesi de Kasımpaşa’nın tehlikesini arttırdı. Zira rakip yarı sahaya pas yapmak için yerleşen Sarı Lacivertlilerin savunma çizgisi bir hayli öndeydi ve arkada boşluklar vardı.

Fenerbahçe’nin yorgunluk belirtileri ve Kasımpaşa’nın daha katı savunması sonrası konuk ekibin etkinliği artıyordu. 72.dakikada ev sahibi ekipte değişiklikler oldu Ozan ve Mert’in yerine Gustavo ve Sinan girerken Valencia da yerini Thiam’a bıraktı. Böylece oyunun merkezi daha da geri gelirken hücumdaki pas trafiği de sekteye uğradı. 

Kasımpaşa’nın savunma arkasına top denemeleri 81’de meyvesini verdi. Atılan topta Harun zamanlama hatası sonucu penaltıya sebep oldu. Bu sefer Kasımpaşa penaltıdan Hadergjonaj ile yararlandı ve daha etkili oynadığı ikinci yarıda farkı bire indirdi.

Twitter/ @kasimpasa

Skor 3-2’ye geldikten sonra Kasımpaşa puan için saldırmaya devam etti. Riskleri de arttırıp daha kalabalık biçimde hücuma çıkmaya başlayan konuk ekip bu sefer kendisi arkada boşluklar bıraktı. Sinan Gümüş golden hemen sonra bu boşluklardan yararlanan isim olurken arka arkaya kurtarışlarıyla Ertuğrul yine takımını maçta tuttu.

9 dakikalık uzatmayla beraber maçın son anları iki takım açısından da çok heyecanlı geçti. İkinci yarının genelinde, özellikle de değişikliklerden sonra hücum etkinliğini kaybeden pozisyon bulmakta zorlanan ve oyun üstünlüğünü de rakibe kaptıran Fenerbahçe savunmada zor anlar yaşadı. Baskısı ortadan kalkınca orta sahada da direnci sağlayamayan Sarı Lacivertliler kalesinde pozisyonlar da görmeye başladı. Özellikle uzatma dakikalarında tamamen kendi sahasına gömülen ev sahibi zorlansa da kazanmasını bildi.

Maçın Hakkı

Twitter/ @EnnerValencia14

Takımının ilk yarıdaki çok etkili hücum performansının belki de en önemli ismiydi. Orta sahadaki partnerleriyle ceza sahası içinde yaptığı verkaçlar rakip savunmanın dengesini bozarak sayısız pozisyon oluşturdu. Ön alanda savunmaya yaptığı baskı rakibin oyun kurmasını tamamen baltalarken, attığı iki gol de galibiyeti getirdi. Sosa ve Szalai’nin de çok etkili performanslarına rağmen Maçın Hakkı Enner Valencia’nın.