Galatasaray – Konyaspor Taktik Analiz (28.04.2021)

Galatasaray 1-0 Konyaspor

Bitime 5 hafta kala şampiyonluk yarışına tutunan Galatasaray, evinde Konyaspor’u konuk etti. Kısır geçen maçta Emre Akbaba’nın son anlarda attığı gol ile 3 puanı yakalayan taraf Galatasaray olurken. Fatih Terim’in yaptığı oyuncu değişiklikleri bu hafta oldukça fazla konuşulacağa benziyor.

İlk Yarı

Bitime 5 hafta kala şampiyonluk yarışına tutunan Galatasaray, evinde Konyaspor’u konuk etti. Sezonun ilk yarısında Konyaspor’un 4-3 kazandığı nefes kesen mücadelede hala futbol severlerin aklındadır. İlk on birler açıklandığında son haftaların Galatasaray’da en formda isim olan Halil Dervişoğlu’nun ilk on birde başlaması hiç de sürpriz olmadı.

Twitter/ @GalatasaraySK

Maça konuk ekip Konyaspor başladı. İlk dakikalarda Galatasaray taktik diziliş olarak 4-3-3 gibi başlasa da özellikle hücumdan savunmaya geçişlerde maça sağ kanatta başlayan Halil Dervişoğlu, Mustafa Mohammed’in yanına geçerek forvet hattını ikiledi. Genç ve hareketli ikili Galatasaray’ın ilk 15 dakikada oluşturduğu ön alan baskısındaki başrollerdi. Hücum anlayışında da 4-4-2 ye dönen Galatasaray merkezde yaratıcılık anlamında ilk 20 dakikada oldukça sıkıntı yaşadı. Merkez ikilisini Etebo ve Gedson ikilisinden oluşturan Galatasaray, oyunu Konyaspor yarı alanına yıktıktan sonra kaybedilen topları hızlıca geri kazanmasını merkez ikilisi sayesinde sağladı. Sarı kırmızılılar hücum sürekliliği yakalasa da ilk yarım saat itibari ile Konyaspor kalesine isabetli şut gönderemedi.

Twitter/ @konyaspor

Konyaspor’dan bahsedecek olursak, savunmada sağlam durarak orta hattı ve savunma arasını oldukça daraltan konuk ekip, özellikle Shengelia Kravetz ve Sekidika 3lüsüne gönderdiği uzun toplar ile etkili olmaya çalıştı. Fakat konuk ekibin aklında rakip kaleden ziyade kendi kalesi olduğu bir gerçekti. Savunma anlayışından taviz vermeyen Konyaspor, orta sahasını savunmasına yaklaştırmasıyla Galatasaray’ın hareketli ileri hattını adeta dar sokaklara soktu. Son haftalarda Halil, Kerem ve Mostafa‘nın mobil oyunu ile sorun çözen Galatasaray, ilk yarıda Konya’nın dar sokaklarında hareket etmekte epey zorlandı. İlk yarısı düşük tempoda geçen maçta İlk isabetli şut 44. dakikada Gedson’un ayağından çıktı.

İkimci yarı

İkinci yarıya Fatih Terim 3 değişiklik birden yaparak başladı. Taylan – Emre Akbaba – Babel dahil olurken oyundan çıkan isimler ise Etebo – Emre Kılınç ve Mustafa Mohammed oldu. Değişiklikler oldukça radikaldi biraz irdeleyecek olursak. İlk yarıda kendini sağ kanatta bulan Emre Kılınç, merkezdeki etkinliğini kanatta yakalayamadı oyundan çıkmasını anlayabiliriz. Merkezden üretim sıkıntı yaşayan sarı kırmızılılarda Fatih Hoca çareyi Taylan’ı oyuna sürmekte buldu. En çok konuşulacak olan hamle ise Mustafa Mohammed’in oyundan çıkması oldu. Pozisyon üretmekte zorlanan sarı kırmızılılar bu duruma Babel uzaktan çektiği sert ve isabetli şutlarla çare olmaya çalıştı.

Fatih hoca sanki sezonu kafasında haftalar önce bitirmiş gibi. Mostafa’nın oyundan çıkmasından sonra yerine tam 3 isim forvette yerini doldurmaya çalıştı. Zaman zaman Babel, 76da oyuna giren Falcao, ve hocanın joker hamlesi olan forvet Donk… Peki pozisyon sorununun sebebi forvet hattındaysa ve sorun Mostfa ise yerini doldurmaya çalışan bu 3 isim de çözüm olamadı.

Twitter/ @GalatasaraySK

Galatasaray’ın bu sene iyi futbol ile kazandığı tüm maçların başrolünde merkez orta sahaları baş roldeydi. Bu sezon Galatasaray özetle çift forvet ile başladığı tüm maçlarda sınıfta kaldı. Üretimini hareketli ön hattı ve dinamik merkezi ile yakalayan Galatasaray’da bu gece kilidi açan isim ise Babel oldu. Babelin kaleciden dönen sert şutunu tamamlayan Emre Akbaba Trabzonspor maçında olduğu gibi sarı kırmızılılara şampiyonluk yolundaki umutlarına can suyu oldu ve maç skoru 1-0 olarak tayin etti. Durağan, düşük tempoda geçen maçta pozisyon kıtlığı yaşanırken. Gedson Fernandes ise bu çöldeki bir vaha gibiydi.

Maçın Hakkı

Twitter/ @GalatasaraySK

Maç yazısında da dediğim gibi. Bu kısır ve kurak maçta onu izlemek çölde vaha bulmak gibiydi. Maçın her anında oyunun içinde olan Portekizli yıldız, ceza sahasına attığı öldürücü paslar yetmezmiş gibi yaptığı baskı ile kaptığı toplar, takıma getirdiği enerji ile de Galatasaray’ın zor da olsa kazandığı maçta fark yaratan isim oldu. Modern bir merkez orta sahanın nasıl olması gerektiğini tüm izleyenlere gösterdi.