Alanyaspor – Fenerbahçe Taktik Analiz (29.04.2021)

Alanyaspor 0-0 Fenerbahçe

Bir tarafta küllerinden doğan, “Şampiyonluk yarışında ben de varım!” diyen Fenerbahçe; diğer tarafta çalkantılı günler geçiren ancak futboluyla her zaman rakibini korkutan Alanyaspor. Süper Lig’in 38. haftasında merakla beklenen haftanın maçını sizler için analiz ettik.

İlk Yarı

Maça Fenerbahçe top hakimiyeti bakımından daha üstün başladı. Mert Hakan Yandaş-Ozan Tufan ikilisinin paslarıyla oyun kurmaya çalışan ekip, galibiyeti istediğinin sinyallerini ilk dakikalarda verdi. Alanyaspor ise baskılı ancak daha geride başladı. Ev sahibinde orta saha-forvet hatları önde basarken savunma hattı Fenerbahçe orta sahalarının tehlikeli paslar atma ihtimaline karşın geride bekledi.

Hızlı başlayan mücadele ilerleyen dakikalarda biraz yavaşladı. Daha çok fizik gücünün ön plana çıkmasıyla beraber maç faul düdükleriyle sık sık durdu. Alanyaspor geride kalıp Davidson-Efecan-Salih Uçan üçlüsünün paslaşmalarıyla kontrataklara çıkmaya çalışırken, Fenerbahçe kanatlardan paslı oyununa Caner Erkin‘in ortaları ve Mesut Özil‘in savunma arkasına ara paslarını da ekleyince çok sayıda tehlike yarattı.

Twitter/ @Alanyaspor

25’e kadar karşılıklı yavaş paslaşmalarla geçen maç, bu dakikadan sonra Fenerbahçe’nin şölenine dönüştü. Orta alandan ileriye doğru üçgenler oluşturarak giden takım, bu istekli ve şık paslaşmaların meyvesini penaltıyla aldı ancak ofsayt gerekçesiyle penaltı iptal edildi.

Alanyaspor topa hakim olduğu anlarda hızlı kısa paslarla Fenerbahçe’nin sol tarafından yüklenmeye çalıştı ancak ataklar sınırlı sayıda ve başarısız oldu. Dakika 43’te Davidson‘un kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda Gökhan Gönül arkadan amatörce bir müdahalede bulundu ve kırmızı kartla oyundan atıldı. Fenerbahçe ilk yarı bitmeden çok büyük bir darbe yemiş oldu. Belki de bu olay çok istedikleri galibiyete mâl olacaktı. Birkaç dakika yavaş pas yapıldıktan sonra hakem düdüğü çaldı ve ilk yarı 0-0 sona erdi.

İkinci yarı

İkinci yarıya 10 kişi başlayan Fenerbahçe’de Mert Hakan Yandaş yerini Luiz Gustavo‘ya bıraktı. Fenerbahçe’nin sabırlı ve dikkatli oynamaya çalıştığı da gözlerden kaçmadı. Alanyaspor ise ikinci yarıya Fenerbahçe’nin 10 kişi kalmasının avantajını kullanmak için baskı şiddetini arttırmış bir şekilde başladı.

55’e kadar uzun toplarla çıkmayı deneyen Fenerbahçe en sonunda pes etti ve geriye çekilerek sahneyi Alanyaspor’a bıraktı. Alanyaspor hızlı kısa paslarla kanatlardan yüklendi.

Alanyaspor 60’tan sonra top hakimiyetini tamamen eline aldı ve gol için bastırmaya devam etti. Sık sık net fırsatlar bulmalarına rağmen hücum oyuncularının bitiricilik konusunda sınıfta kalması sonucu gol gelmedi.

Dakikalar geçtikçe Alanyaspor’un top hakimiyeti daha da arttı. Hızlı kısa paslar ve ara paslarıyla yüklenen ekip, uzaktan şutlarla da Fenerbahçe kalesini yoklamaya başladı. Ancak şans Alanyaspor’un yanında değildi. Şutların hepsi direkte patladı ve gol gelmedi.

Fenerbahçe tüm riskleri alarak oynamaya başladı. Osayi-Samuel ve Sinan Gümüş değişiklikleriyle hücum hattını yenileyen Emre Belözoğlu, takımına ileri çıkmalarını ve risk almalarını işaret etti.

Fenerbahçe hücum organizasyonlarına başlayarak oyuna ortak oldu. Birkaç net pozisyon bulan takım, ev sahibi Alanyaspor’un savunmasına takıldı ve gol fırsatlarını harcadı. Alanyaspor son dakikalarda 4 değişiklik birden yaparak galibiyet için tüm hatlarıyla yüklenmeye başladı.

Twitter/ @ Alanyaspor

Alanyaspor’un değişikliklerine karşı Fenerbahçe’de Tisserand ve Novak oyuna girdi. Bu değişikliklerle birlikte Fenerbahçe maça artık: “Zorlu Alanyaspor deplasmanından 1 puan almak kârdır.” gözüyle bakıyordu.

Son dakikalarda önemli bir pozisyon yaşanmadı ve maç 0-0 sona erdi. Maçı şu cümlelerle özetleyebiliriz: Konsantre bir şekilde şampiyon adayı olarak başlayan Fenerbahçe, Gökhan Gönül‘ün atılmasından sonra zorunlu bir şekilde defansif plana geçti ve sahneyi Alanyaspor’a bıraktı. Alanyaspor ise şutlarında şanssız bir şekilde direğe takıldı ve golü bulamadı. İlk yarı kısmında yazdığımız cümle gerçeğe dönüştü. Gökhan Gönül‘ün atılması maçın kırılma anı oldu.

Maçın Hakkı

Twitter/ @Alanyaspor

Maçın Hakkı’nı veren oyuncu Alanyaspor’dan Davidson oldu. Savunma arkasına ısrarla koşular yaparak takımına dinamizm kattı ve oyunu ileri alana yıkmayı başardı.