Beşiktaş – Hatayspor Taktik Analiz (01.05.2021)

Beşiktaş 7-0 Hatayspor

Şampiyonluk yolunda adımlarını gümbür gümbür atan Beşiktaş, öncesinde zorlu geçmesi beklenen maçı festivale çevirerek adeta gövde gösterisi yaptı.

İlk Yarı

Maçın ilk bölümüne baktığımızda 15 dakika içinde 3 gol bulmuş bir Beşiktaş gördük. Oyuncular neredeyse efor sarf etmeden 3 gol buldu. Bunun sebebi ise oyuncuların oluşmuş ve oturmuş sisteme sadık kalmalarıydı. Atiba-Ljajic-Nkoudou üçlüsü sol kanattan üçgenler oluşturarak Hatayspor savunmasının boşluklarını kullandı ve takımı hücuma taşımada büyük rol oynadı.

Hatayspor’da ise anladığımız kadarıyla plan şuydu: Eksikleri ve yoğun maç takvimi sebebiyle Hatayspor’a karşı dikkatli ve sabırlı bir oyun oynaması beklenen Beşiktaş’a karşı ofansif ve baskılı bir oyun oynamak. Ancak planlar beklendiği gibi gitmedi. Beşiktaş oyuncularındaki hırs ve kondisyon Beşiktaş’ı öne çıkaran unsur oldu. Hatayspor’un beklediğinin aksine hızlı paslaşmalar yapan ve direkt olarak sonuca giden bir Beşiktaş vardı sahada. Bu da Hatayspor’un tüm planlarını yıkmış oldu.

Twitter/ @Besiktas

Sadece sol kanatta değil sağ kanatta da varlığını gösteren bir Beşiktaş izledik. Atiba‘yı sağ kanat organizasyonlarında da Rosier ve Ghezzal ile koordineli bir şekilde kullanan takım, hem Rosier‘le ceza sahası dışı ortaları kullandı hem de Ghezzal‘le uzaktan şut ve Hatayspor savunmasının sağındaki boşluğa pas opsiyonunu kullandı. Gollere de baktığımız zaman bu konunun büyük bir önem teşkil ettiği aşikâr.

Hatayspor gollere rağmen baskılı ve hızlı oyunundan vazgeçmedi. Kanatlarda Boupendza ve Akintola‘nın hız özelliğini kullanarak Vida ve Wellinton‘u hataya zorlamaya çalışan ekip Josef De Souza‘ya takıldı. Josef De Souza oyunun içinde aktif olarak gözükmese de Beşiktaş’ın 1. bölgesini savunma anlamında toparladı ve 2. bölge bağlantılarını hatasız bir şekilde gerçekleştirdi. Bu da Beşiktaş’ın ataklarında önemli bir rol üstlendi.

Daha ilk yarı bitmeden N’koudou‘yu talihsiz bir sakatlığa kurban veren Beşiktaş, bir kez daha sistem takımı olduğunu kanıtladı ve N’koudou‘nun yerine oyuna giren Rıdvan‘la beşinci golü buldu. İlk yarısı 5-0 biten mücadelede Beşiktaş tarihi bir fark için; Hatayspor tarihi bir geri dönüş için soyunma odasının yolunu tuttu.

İkinci yarı

İkinci yarının ilk 10 dakikasında Hatayspor maçta ilk kez üstünlük kurmayı başardı. Pas oyununun dışına çıkarak ceza sahası dışından ortalarla gol arayan ekipte savunmanın büyük hatası sonucu bu üstünlük fazla sürmedi ve Larin Hatayspor’un 10 dakikalık rüyasını yeniden kâbusa çevirdi. Durum 6-0 oldu. Bu golden sonra Hatayspor dağıldı ve paniklemiş şekilde uzun top yapmaya başladı.

6-0’ın verdiği rahatlıkla Beşiktaş yavaşladı. Orta alanda paslaşarak vakit geçirmeye başlayan takım Hatayspor’un kanatlarda boşluk bıraktığı zamanlar arkaya sarkmaya çalıştı ve başarılı da oldu. Rosier sağ kanattan yine muhteşem sarktı, enfes bir top yolladı ve Larin‘e sadece dokunmak kaldı. Böylelikle skor 7-0 oldu ve Beşiktaş Hatayspor’u resmen sahaya gömdü.

Twitter/ @Besiktas

İlk yarı 1-2. bölge bağlantılarını Josef üzerinden yapan Sergen Yalçın bu yarı bağlantıları Dorukhan ile yaptı ve Dorukhan sağ kanada sık sık top çıkardı. İlk yarıda Larin‘i merkezden ara paslar atarak sık sık topla buluşturan Ljajic ikinci yarı oyundan düştü ve yedek kulübesinin yolunu tuttu. Ljajic-Necip değişikliğiyle takımı uyku moduna alan ancak her ihtimale karşı Mensah-Ghezzal değişikliğiyle dinamizmi bozmayan Sergen Yalçın bu tür değişiklikleri saçma bulanlara şu mesajı verdi: Takımın yoğun maç takvimine karşı bu kadar kondisyonlu olmasının sebebi bu değişikliklerdi.

Twitter/ @Besiktas

Uyku moduna geçmiş Beşiktaş’a karşı rastgele paslaşmalardan farklı bir senaryo üretemeyen Hatayspor, bu ağır mağlubiyeti kabullendi ve Beşiktaş’a teslim oldu. 7-0 tamamlanan maçın ardına bir cümle not düşelim: Sistemi olan ve analiz yapabilen zeki menajerlere sahip olan takımlar her zaman kazanır.

Maçın Hakkı

Twitter/ @Besiktas

Maçın Hakkı’nı veren Beşiktaş’tan Cyle Larin oldu. Vincent Aboubakar‘ın yokluğunu hissettirmeyen golcü bu maç kendini aştı ve 4 gol atarak takımını galibiyete taşıyan en büyük etken oldu.