Lille 2 – 0 Nice Taktik Analiz (01.05.2021)

Lille 2 – 0 Nice

Temsilcilerimizin çok önemli katkılarıyla şampiyonluk yolunda iddialı olan Lille, sahasında çok da iyi bir sezon geçirmeyen Nice’i konuk etti. Burak ve Zeki’nin çok şık iki golü ile kazanan Lille, böylelikle PSG’ye bu sezon değil diyebilmek adına çok önemli 3 puanı hanesine yazdırmış oldu.

İlk Yarı

Lille, maça ön alana baskısıyla başlasa da biraz daha kontrolü ve rakibini tartan bir oyun anlayışını benimsediler. Nice ile oyunu kendi alanında kabul etse de güçlü rakibini ceza alanına sokmamak asına topu rakibine pek vermedi. Bu yüzden biraz daha düşük tempolu bir 10 dakika izledik.

13’te bu durağan oyunu bozan ise temsilcimiz Burak Yılmaz oldu. David‘in ceza alanında topla buluşturduğu temsilcimiz, sağ köşeye çok düzgün bir vuruş yaptı ve bu sezon boyunca olduğu gibi yine takımını taşıyan isim oldu. Bu golden sonra da skora tepki vermeye çalışan bir Nice izlemedik. Topun hakimi olmaya devam eden taraf daha çok Lille oldu.

Twitter/ @losclive

Oyun ilk yarının büyük bir bölümünde 2. bölgede oynanmaya devam etti. Oyunun kontrolünü elinde bulunduran Lille, top kayıplarında daha çok alan baskısı yerine 3, 4 kişiyle topa baskıyı tercih etmesi, zaman zaman 1.bölgelerinde, özellikle de kanatlarda boşluklar bırakmalarına neden oldu. Yine de bu nadir buldukları boşlukları da değerlendiremeyen bir Nice vardı sahada. Lille’in ataklarında ise etkin olan ve takımını hücuma taşıyan isim Araujo oldu.

Oyunun son bölümünde topa hakim olmaya başlayan taraf Nice’ti. Bu da Lille için kontra atak şansı anlamına geldi. David, özellikle bu tarz bir kontra atakla takımını rahatlatma şansını yakalasa da bunu değerlendiremedi.

Twitter/ @losclive

İlk yarı boyunca, oyunun temposunu istediği gibi ayarlayan, çok kontrollü ve sakin bir Lille izledik. Rakibinin 2.bölgeden öteye geçmesine engel olan Lille’de takımını öne geçiren Burak, ön alan baskısının David ile birlikte en önemli isimlerinden biriydi.

İkinci Yarı

Oyunun kontrolü, ilk yarıda olduğu gibi ikinci yarıda da Lille’in elindeydi. Rakibini orta alanda top çevirmeye zorlayan Lille, kendi 1.bölgesi çok iyi kapatmayı başardı. Bu da Nice’in 2.bölgeden 3.bölgeye geçerken kritik top kayıpları yapmasına neden oldu. Bu tarz bir top kaybında gelişen Lille atağı, Lotomba tarafından sert bir şekilde durduruldu ve Nice henüz ikinci yarının başında 10 kişi kaldı.

Twitter/ @ogcnice

İlk yarıdaki gibi, yine Nice defanstan çıkarken yine yoğun bir şekilde Burak ve David baskısı ile karşılaştı. Bu baskıyı aşamayan Nice, topu orta alanda Lille’e bırakmak zorunda kaldı. Bu top kayıpları ile pozisyonlar bulan Lille’de bir diğer temsilcimiz Zeki Çelik de yine ceza alanı dışından çok şık bir vuruş yaptı ve takımını rahatlattı. Böylelikle Zeki, 100.kez Lille forması giydiği maça da önemli bir anı bırakmış oldu.

Golden sonra oyun anlayışı iyice dağılan Nice, defans arkasında çok büyük boşluklar verirken, Lille ise Lotomba’nın atılmasından dolayı biraz daha Bamba ile sol kanattan pozisyonlar aramaya başladı. İstediği skoru elde eden Lille, tempoyu biraz daha düşürmeyi tercih etti. Nice’in yarı alanında pas yapan Lille, rakibine de top yüzü göstermedi.

Oyunun son bölümünde de skoru kabullenmiş iki takımı izledik. Lille, genelde Nice’in ceza alanı önünde hazırlık pasları yaparken, Nice ise 10 kişi kalmanın da dezavantajı ile skoru artırmamak adına bir baskıda bulunmadı.

Twitter/ @Ligue1UberEats

Lille, başından sonuna üstün oynadığı maçı çok zorlanmadan kazanmasını bildi. Temsilcilerimizin yıldızlaştığı maçta Lille, adeta Nice’e top göstermezken, ikinci yarının bu kadar rahat oynanmasında henüz 48’de gelen kırmızı kartın da etkisi büyüktü. Bu skorla Lille, son 3 maça güçlü rakibinin 1 puan önünde girmiş oldu.

Maçın Hakkı

Twitter/ @ losclive

Maçın Hakkı’nı veren isim, 100. maçında takımının yüzünü güldüren Zeki Çelik oldu. Temsilcimiz attığı harika gol dışında da ilk yarının sonunda ve ikinci yarıda, kontra ataklarda takımını hücuma taşıyan isimlerdendi. Çoğu kez ancak faul ile durdurulan Zeki, defansta da başarılı isimlerden biriydi. Bu performansı ile de maçın yıldızı oldu.