Fenerbahçe – Erzurumspor Taktik Analiz (03.05.2021)

Fenerbahçe 3-1 Erzurumspor

Süper Lig’de haftanın bitiminde ligin altını ve üstünü de ilgilendiren önemli bir karşılaşma oynandı. Fenerbahçe 3 golle şampiyonluk yarışına tam gaz devam ederken; Erzurumspor lige yavaş yavaş veda ettiğini gösterdi.

İlk Yarı

Maçın ilk bölümüne baktığımızda alev alev yanan, şampiyonluk için kendini yırtan bir Fenerbahçe takımı gördük desek yanlış olmaz. Merkezden ara paslarıyla ataklar oluşturan, Erzurumspor’un boşluklarını çok iyi değerlendiren ve istekli oynayan ev sahibi sadece 15 dakikada 3 gol buldu. Erzurumspor’un ise ne oynadığını futbolcuların kendilerinin bile bildiğini sanmıyoruz. Aldığı topları rastgele uzaklaştıran, rastgele uzun toplar ve şutlar atan, genel olarak bir oyun şablonu olmayan bir takım izledik.

Fenerbahçe’nin genel oyun şablonunu şöyle özetleyebiliriz: Savunma hattı kontratak tehlikesine karşı geride bekletilmiş, hücum Sosa-Mesut-İrfan Can üçlüsünün rakip savunma arkasına attığı uzun ara paslarının üzerine kurulmuştu. 1. bölgeden direkt olarak 3. bölgeye geçen takım, birkaç pozisyonda bireysel hatalar sebebiyle başarılı olamadı ancak genel olarak hatasız hücumlar gerçekleştirdi.

Twitter/ @Fenerbahce

Sosa-Mesut-İrfan Can üçlüsüyle organize edilen ataklar, Dimitris Pelkas ve Mert Hakan Yandaş‘ın kanatların iç tarafında gösterdiği varlıkla tamamlanıyor ve top orta saha-kanat-santrafor yolu izliyordu. Kanatları içerde orta sahayla koordineli bir şekilde oynatan Emre Belözoğlu‘nun talimatları Fenerbahçe’ye 3 gol getirdi. Ozan Tufan bu maç eksiklerden dolayı sağ bek oynamasaydı belki de Fenerbahçe tarihi bir skora gidebilirdi.

Rakip Erzurumspor’da ise oyunculara verilen talimatın sadece şut atmak olduğunu ve Erzurumspor’un çağ dışı bir futbolla Fenerbahçe’ye karşı varlık gösteremediğini söylesek yanlış olmaz.

ikinci yarı

İkinci yarı ilk yarıya göre yavaşlayan bir oyun izledik. 3-0’ın verdiği rahatlıkla geri çekilen Fenerbahçe, Erzurumspor’un yenilgiyi kabullenmesiyle oyunu istediği gibi yönlendirdi. Ev sahibi, uzun toplar üzerinden Valencia‘yla atak oluşturmaya çalıştı ve skor sebebiyle oyuncuların kapıldığı rehavetle disiplini bozdu ve rastgele paslaşmalara başladı.

Bu rehavet savunmada büyük boşlukların oluşmasına yol açtı ve Erzurumspor kötü bir futbol oynasa bile maça ortak olmayı başardı. Ceza sahası dışından ortalarla yüklenen ekip, çoğu zaman rahatlıkla savunmayı aştı ve gol de buldu.

Twitter/ @ Erzurumspor

İkinci yarının son bölümlerinde Osayi-Samuel, Samatta hamleleriyle oyundan düşmüş hücum hattını yenileyen Emre Belözoğlu, Gustavo ile de skoru korumak için orta sahayı güçlendirdi. İlk yarıdaki ve ikinci yarıdaki Fenerbahçe’yi karşılaştırdığımız zaman çözülmesi gereken büyük bir rehavet sorununun da olduğunu söylesek yanlış olmaz.

İleri üçlünün paslaşmalarıyla birkaç defa gole yaklaşan ev sahibi, bu pozisyonlardan yararlanamadı ve bitiricilik konusunda da kötü bir grafik çizdi. Gelecek sezon için transfer zorunluluğu kafalarda yavaş yavaş yer etmeye başladı. Özellikle orta saha-hücum arasındaki köprüyü sağlamakta ve hücumda bitiricilik konusunda göze çarpan büyük sorunlar var ve Emre Belözoğlu‘nun transfer isteyeceğine artık kesin gözle bakabiliriz.

Günün sonuna gelinirken 3 puanı 3 golle almış ve şampiyonluk yarışına tam gaz devam eden bir Fenerbahçe; lige artık yavaş yavaş veda etmeye hazırlanan bir Erzurumspor olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda da anlattığımız gibi: Fenerbahçe’de bazı noktalar sıkıntılı ve bunların yeni sezondan önce çözülmesi şart. Okuduğunuz için teşekkürler.

Maçın Hakkı

Twitter/ @ennervalencia14

Maçın Hakkı’nı veren oyuncu Fenerbahçe’den Enner Valencia oldu. İstekli ve azimli oyununu bir de golle süsleyen Valencia, Fenerbahçe’nin santrafordaki en iyi alternatifi olduğunu bizlere kanıtladı.