Chelsea – Real Madrid Taktik Analiz (05.05.2021)

Chelsea 2-0 Real Madrid

İstanbul yolundaki son randevuda Madrid’de 1-1 biten maçın rövanşında Chelsea, Londra’da Real Madrid’i konuk etti. Thomas Tuchel’in takımı finale 2-0’la giderken. Kanté yine tüm sahaya hükmetmeyi bildi.

İlk Yarı

İstanbul yolundaki son randevuda Madrid’de 1-1 biten maçın rövanşında Chelsea, Londra’da Real Madrid’i konuk etti. İlk on birler açıklandığında Eden Hazard’ın yıllar sonra Stamford Bridge’e ayak basması kendisi için maçın önemini daha da artıracak bir detaydı. Maça geçecek olursak Real Madrid alıştığımız dizilişi ile sahadaydı. Chelsea ise Thomas Thucel’in takımın başına geldikten sonra yükselişe geçtiği 3-4-3 dizilişi işe maça başladı.

Twitter/ @ChelseaFC

İlk düdük ile beraber Real Madrid’in merkez ikilisi Modric ve Kross Chelsea merkez ikilisi Kanté ve Jorginho’yu adam adama savunarak Chelsea’yi uzun toplarla çıkmaya mahküm bıraktı. Havertz’in uzun boyuna rağmen Casemiro ve Ramos’a hava topu üstünlüğü sağlayamaması hiç de anormal bi durum değildi dolayısıyla maviler hücuma geçişlerde kendi sol kanadını kullanmayı tercih etti.

İlk 10 dakikada oyunun direksiyonuna geçen taraf Real Madrid oldu. Özellikle orta saha üçlüsünün hızlı paslaşmalarıyla oyunu Chelsea yarı sahasına yıkmaları, savunma hattını orta çizgiye yaklaştırmasıyla Chelsea üzerinde kurduğu ön alan baskısı etkili olsa da özellikle Kante’nin orta alandan dikine taşıdığı toplar Real Madrid cephesinde bu ön alan baskısının kırıldığı taktirde başlarına dert açacağını 17. Dakikada Werner’in ofsayt nedeniyle iptal olan golünde kendini gösterdi. Oyunun kontrolü Real Madrid’de olsa da aslında Thucel’in planının tıkır tıkır işlediğine dakikalar geçtikçe şahit olduk. Chelsea’nin 3’lü savunması daha doğrusu baskıyla beraber 5’liye dönen savunma hattının yüksek baskıyı kırmada ne denli işe yaradığını bu maç gördük. Artan pas opsiyonlarının yanı sıra Jorginho gibi bir pasöre ve Kanté gibi bir oyuncuya sahip olan Chelsea, Madrid’in savunma boşluklarını hızlıca değerlendirmesindeki en önemli etkendi.

Twitter/ @ChelseaFC

Zaten 27. dakikada gelen gol adeta 17. dakikada iptal olan golün taktik olarak karbon kopyası gibiydi. Dün Man. City – PSG maçında da şahit olduğumuz gibi geçiş oyunun modern futbolda doğru uygulandığında sonuca gitmedeki en etkili silah olduğunu bugün de görmüş olduk. Tuchel’in kafasındaki maç planı da tamı tamına bu olsa gerek. Gol, Havertz’in şık vuruşu, Werner’in takipçiliği ile gelse de Real Madrid baskısını dripling ile kıran Kanté harika bir duvar pasıyla bana göre golün mimarı oldu. Golden sonra savunmaya daha sağlam yerleşen Chelsea, merkezini mükemmel bir şekilde kapayarak kendi ceza sahasını adeta girilmesi yasak bölge ilan etti. Tempolu geçen ilk yarıda Hazard ve Vinicus Chelsea savunması içinde eriyen isimler olurken. Madrid için en önemli şans bir kez daha Benzema’nın ceza sahası dışından çektiği şut ile geldi. Aslında bahsettiğim bu pozisyonlar ilk yarının özeti niteliğindeydi.

İkinci Yarı

Finale giden yolda normal şartlarda son 45 dakikaya girilirken iki hoca da oyuncu değişikliğine gitmedi. İlk yarının aksine oyunu kendi sahasına kabul eden bir Chelsea yerine zaman zaman ileri 3lüsü ile ön alan baskısı uygulayan maviler, Real Madrid gibi yetenekli ve tecrübeli bir ekibe karşı son 45 dakika topyekûn geri çekilmeyi haklı olarak uygulamadı. İlk yarı da yokları oynayan Hazard ve Vinicus ikinci yarı merkeze kat eden oyunları yerine topla daha çok çizgide buluşmayı tercih ettiler. Özellikle Hazard tarafına Kanté ve Mount’un da destek vermesiyle Hazard, 4 mavili arasında kayboldu gitti.

Twitter/ @realmadrid

Chelsea 45-60 arasında kaptıkları iki topla ilk yarıdaki başarılı geçiş oyunlarını sahaya koydu. Werner ve Kante‘nin yararlanamadığı bire bir pozisyonlarda Real Madrid kalecisi Courtois yaptığı başarılı kurtarışlarla takımını skorda tutmasını bildi. Bu iki pozisyon ise Madrid’in geniş alanda yüksek tempoda oynan maçta yorgunluğun ve konsantrasyon kaybının emareleriydi. Yanıt Zidane tarafından hiç gecikmeden Valverde ve Assensio hamlesi ile geldi. Oyundan çıkan isimler Vinicus ve Mendy oldu. Sağ kanadını yenileyen Madrid oyunun temposunu artırmasını beklerken Chelsea adeta eli görüp beti yükseltti. Özellikle Kanté insan üstü bir çaba ile sahanın her yerinde varlığını hissettirerek Zidane’ın hamlesini adeta boşa çıkardı.

Twitter/ @ChelseaFC

75ten sonra taktik disiplinden kopan Real Madrid azalan konsantrasyonu ve düşen temposu Chelsea’nin öldürücü darbesini getirdi. Oyuna 67. dakikada giren Pulisic, Mount‘a yaptığı asist ile ilk maçta olduğu gibi bu maçta da skor katkısında bulundu. Fakat ilk golde olduğu gibi aslan payı yine kaptığı top ve driblingi ile Kante’nindi. Maç 65 dakika sürdü diyebiliriz. İkinci yarının ortasında Real Madrid psikolojik olarak maçta koptu ve düşük konsantrasyon ile oynadı. Bu kadar deneyimli bir takımı bu ruh haline sokan Chelsea çok büyük bir alkışı hal ediyor. Taktik olarak üstünlüğünden ziyade Real Madrid gibi bu turnuvanın ejderhası olan bir takımı bu kadar çaresiz göstermek ayrı bir meziyet. Özetle ilk yarısı taktik, ikinci yarısı mental bir mücadele izlediğimiz dolu dolu bir maç oldu.

Maçın Hakkı

Twitter/ @ChelseaFC

N’golo “Android” Kanté maçın hakkını veren isim oldu. Adeta tek başına sahaya hükmetti. Pozisyon bilgisinin yanında dripling yeteneğiyle de gözlerimizin pasını silen Fransız orta saha Real Madrid 3’lüsüne sahayı dar etti. Chelsea’nin attığı gollerde de imzası vardı. Ortaya koyduğu tempo ile de bıraksalar İstanbul’a kadar koşacak gibiydi.