Galatasaray – Beşiktaş Taktik Analiz (08.05.2021)

Galatasaray 3-1 Beşiktaş

Süper Lig’de şampiyonluk yarışındaki en kritik virajda Galatasaray, sahasında Beşiktaş’ı ağırladı. Fatih Terim, Sergen Yalçın karşısında üstün gelirken Galatasaray’ın aldığı galibiyet şampiyonluk yolundaki takımların hesaplarını tekrar gözden geçirmesine yol açtı.

İlk Yarı

Fatih Terim’in maç öncesindeki “tecrübe” vurgusuna paralel olarak Galatasaray, son haftalardaki başlangıç kadrolarının aksine daha tecrübeli bir 11 ile sahaya çıktı. Buna karşılık Sergen Yalçın ise bütün sezon ezbere saydığımız kadrosunda zorunlu haller dışında değişikliğe gitmedi.

Maçın hemen başında duran topta attığı gol ofsayta takılan Beşiktaş, ilk yarı boyunca kullandığı neredeyse tüm duran toplarda rakip kalede etkili oldu. Galatasaray ise duran top savunması haricinde sahada istediklerini sonuna kadar yapan taraf olarak öne çıktı. Beşiktaş’ın boş alanlar bulduğunda ne kadar tehlikeli bir takım olduğunun bilincinde olan Terim, öğrencilerine ondan alışık olduğumuz önde baskı oyunundansa pozisyon savunması yaptırdı. Sarı Kırmızılıların bu anlayışı karşısında, sezon boyunca kontrol oyununda zaman zaman sıkıntılar yaşayan Beşiktaş hücumu bu maçta da aksadı.

Öte yandan Galatasaray’ın da kendisine önde baskı yapan rakiplere karşı yaşadığı sıkıntıları iyi analiz eden Sergen Yalçın, önde baskıyla ev sahibini çıkartmamaya çalıştı. Bunu yaparken takımın kompakt yapısını korumak adına savunmanın orta saha çizgisine kadar çıkması ise onlar adına geride geniş alanlar bıraktı. Beşiktaş’ın bıraktığı bu alanları beklenenin aksine Onyekuru yerine Babel ile değerlendiren Sarı Kırmızılılar dakika 10’da 1-0 öne geçtiler. Goldeki aslan payı ise, ilk yarının tartışmasız en iyisi olan Gedson’nun oldu.

Twitter/ @Besiktas

Golden sonra maç planına sadık kalarak topu Beşiktaş’a verip, alan ve pozisyon savunmasına devam eden Galatasaray, temponun rakibi lehine olacağını da göz önünde bulundurarak tempoyu yükseltmedi. Buna ek olarak Beşiktaş’ın en etkili bölgesi olan sağ kanadı da iyi kapatan Sarı Kırmızılılar’da Ghezzal’a top kullandırmamak üzerine bir konumlanma gördük. Taylan, Marcao ve Saracchi ile Ghezzal’ın kullanabileceği alanları daraltan Terim’in öğrencileri bir anlamda Beşiktaş’ın işleyen kanadını işlevsiz hale getirdi.

Twitter/ @GalatasaraySK

Maç tam anlamıyla Galatasaray kontrolünde geçerken Beşiktaş’ın üretememe sorununa çare penaltı oldu. Kazanılan penaltıyı gole çeviren Ghezzal takımını beraberliğe taşırken gol sevinci çok kısa sürdü. 41’deki Beşiktaş penaltısına 46. Dakikada kazandığı penaltıyla cevap veren Galatasaray’ı tekrar öne geçiren golü ise Falcao attı. Her iki penaltıda da Atiba’nın başrolde olması ise ilginç bir anekdot olarak akıllarda kaldı.

İkinci Yarı

İkinci yarı iki takım da sakinliklerini koruyarak maça başladı. Devrenin ilk bölümünde özellikle kaptırdıkları toparla birbirlerine pozisyon şansı veren iki takım bunun dışında belirgin bir dominasyon kuramadı.

Bu süreçte hücum şablonunu Galatasaray’ın kaptırdığı toplarda rakibini gafil avlamak üzerine kurmaya başlayan Sergen Yalçın, ilk yarıdakinin aksine bu kez geçiş oyunu oynamak isteyen taraftaydı. Ghezzal’ı bir türlü oyuna sokamayınca set oyunu işlevsiz hale gelen Beşiktaş için, geçiş oyunundan medet ummak zaruri hale geldi.

Oyuna ilk hamlesini 60. Dakika geçilirken Dorukhan Toköz ile yapan Sergen Hoca, orta sahada Galatasaray’ın hakimiyet kurmaya başladığı bölümde biraz olsun direnç koymak istedi. Eski öğrencisinin bu hamlesine karşın oyuna Mostafa ve Kerem’i alarak, Beşiktaş’ın üzerine geleceği dakikalarda arkadaki boşlukları daha iyi değerlendirmeyi düşünen Fatih Terim, bu değişikliklerle birlikte rakibe önde baskı yapmaya başladı.

Twitter/ @Besiktas

Bu anlayışla birlikte Beşiktaş, maç boyunca aradığı fırsatları da nihayet bulmuş oldu. Zaman zaman savunmadaki baskıdan çıkmakta zorlansa da, orta sahayı geçebildikleri bölümde etkili olan Beşiktaşlılar beraberlik golü için fırsatlar da yakaladı. Özellikle Galatasaray’ın kronikleşen sorunu olan bek arkasına uzun topları denediği pozisyonlarda etkili olan Beşiktaş, alıştığı oyunu yavaş yavaş oynamaya başladı.

Beşiktaş’ın oyunu ele almasının ardından oyuna Arda Turan ve Emre Kılınç’ı süren Fatih Terim, bu değişiklikleriyle bir anlamda ilk yarıda oynadığı proaktif oyundan vazgeçtiğini de ilan etmiş oldu. Galatasaray bu değişikliklerle birlikte, rakibe göre oyun anlayışından sıyrılarak kendi bildiği oyun anlayışını rakibe kabul ettirmeye çalıştı.

İki takımın oyunlarındaki değişkenlikle birlikte orta sahalar hızlı geçilmeye başlarken, maçın son bölümünde senaryoyu değiştirebilecek gol Arda Turan’dan geldi. Rakibine averaj üstünlüğü sağlayabilmek adına 3 farklı kazanması gereken Galatasaray böylece farkı ikiye çıkararak son bölüme iştahlı girdi.

Ancak geride kalan bölümde başka gol sesi çıkmadı ve Galatasaray ile Beşiktaş arasındaki mücadele genel averaja kaldı. Öte yandan Fenerbahçe’nin son dakikalarda bulduğu golle galibiyeti almasıyla şampiyonluk yarışı iyice kızıştı.

Maçın Hakkı

Twitter/ @Galatasaray

Maçın Hakkı’nı veren isim bilhassa ilk yarıdaki oyunuyla Gedson Fernandes oldu. Orta sahadaki tüm gedikleri kapatan ve takımını atağa çıkarma konusunda maharetlerini sergileyen Gedson, ilk goldeki pasıyla da alkış topladı. Tebrikler Gedson!