Beşiktaş – Fatih Karagümrük Taktik Analiz (11.05.2021)

Beşiktaş 1-2 Fatih Karagümrük

Geçen haftaki derbi mağlubiyetinden sonra şampiyonluk yarışında işini çabuk bitirmek için sahasında Karagümrük’ü ağırlayan Beşiktaş, şok bir mağlubiyet alarak ligin bitimine 1 hafta kala puan avantajını kaybetti.

İlk Yarı

Eksiklikler nedeniyle ilk 11 tercihinde elinde çok da fazla seçenek olmayan Sergen Yalçın’ın eli, Nkoudou’nun dönüşüyle en azından hücum anlamında az da olsa rahatlamıştı. Ancak özellikle Atiba’nın yokluğunun sahaya nasıl yansıyacağı ise merak ediliyordu.

Maçın ilk düdüğüyle birlikte kararlı bir başlangıç yapan Beşiktaş, orta saha çizgisine yakın kurduğu savunması ve agresif ön alan baskısıyla bu maçı ne kadar istediğini gösterdi. Buna karşın özellikle Farioli geldikten sonra defanstan pasla çıkmak konusunda asla taviz vermeyen Karagümrük, bu anlayışını agresif baskıya rağmen aynen sürdürdü. Bu noktada Jimmy Durmaz’ın ekstra oyuncu olarak defanstan top çıkarmaya gelmesi ve Biglia’nın oradaki varlığıyla göstereceği performans maçın genel senaryosu için kritik öneme sahipti.

Twitter/ @Besiktas

İlk 10 dakika süresince rakip alana yerleşerek rakip savunmanın boşluklarını kollayan ev sahibi istediği fırsatları bulamasa da özellikle Karagümrük’ün çıkarken kaptırdığı toplarda bu fırsatı er geç bulacağının sinyallerini de verdi. Rakibinin pasla çıkma konusundaki ısrarını ve bu noktada top kaptırdığını gördükçe baskının şiddetini arttıran Beşiktaş, defansını orta çizgide tutarak geriye bile koşmadı. Hücumda ise ana plan, hücumun ana yaratıcısı Ghezzal’ı “doğru yerde” topla buluşturmaktı. Bunun için hücuma çıkışlarda genellikle Nkoudou kanadını kullanan Beşiktaş, asıl darbeyi vuracağı sağ kanadını demarke bırakmaya çalıştı. Özellikle Ljajic’in top kullanma adına serbestçe rakip yarı alanda dolaşması, Siyah Beyazlıların hücuma hareketlilik katmak istediğinin bir göstergesiydi.

Rakibinin bu planı karşısında bloklar arası mesafeyi daraltıp, Beşiktaş’a hızlı çıkış için şans vermemeye çalışan Karagümrük ise defanstan çıkışlarda yaşadığı sıkıntıyı ilk andan beri hissetti. Geliştirdiği nadir ataklarda ise hızlıca rakip alana geçmeyi ve burada yerleşmeyi planlayan Farioli, bu esnada defansını da öne çıkararak kompakt bir yapı sergilemeye çalıştı. Aldıkları topları Jimmy Durmaz ile kullanan konuk ekip, bu pozisyonlarda Ndao  ve Borini’yi istasyon olarak kullanıp topa sahip olmaya çalıştı.

Maçta ilk 20 dakika pozisyon anlamında kısır geçse de mücadele takdire şayandı. Özellikle Beşiktaş dakika 22’de Nkoudou’nun şutunda gole yaklaşsa da bu pozisyondan gol sesi çıkmadı. Dakikalar geçtikçe Beşiktaş’ın takım halinde rakip ceza sahası çevresinde konumlanması, Karagümrük’ün ise hücuma çıkarken kalabalık gitmekten çekinmemesi maçı gole daha da açık hale getirdi. İki takım da birbirinin üstüne çekinmeden giderken, geçiş hücumlarında rakibin eksik yakalayan Beşiktaş’ta Ljajic’in final paslarındaki tercihleri ve Ghezzal’ın ilk 35 dakika bir türlü oyuna girememesi ev sahibinin hücum aksiyonlarındaki etkinliği hayli azalttı.

Twitter/ @karagumruk_sk

Hal böyleyken bir de Ljajic’in sakatlanmasıyla hücumdaki ana pas dağıtıcısını kaybeden Beşiktaş, hücumdaki üretkenlik için Ghezzal’ın oyun kurucu özelliklerini ortaya çıkarmaya mecbur kaldı. Sergen Yalçın, Ljajic’in sakatlığından sonra oyuna nasıl hamle yapacağını düşünürken Bertolacci’nin golüyse adeta soğuk duş etkisi yarattı. Dakika 39’da gelen bu golle maçta 0-1 geriye düşen Kara Kartal için, ilerleyen dakikalarda sorumluluk alacak oyuncunun bir an evvel bulunması gerektiğini gösterdi.

Golden sonra sallanan Beşiktaş’ı kendine getirebilecek gol ise 45+2’de gelebilirdi. Rosier’in şahane ortasında Larin’in kafa vuruşunu çizgiden çıkaran Viviano belki de ligin kaderine yön verdi.

İkinci Yarı

İkinci yarıya diğer maçların mevcut sonuçları da göze alındığında mutlak gol bulmak zorunluluğunda çıkan Beşiktaş, bir başka ifadeyle şampiyonluk devresini oynayacaktı. Ancak devrenin başlama düdüğüyle göründü ki bu hiç de kolay olmayacak gibiydi zira Karagümrük, bütün tartışmalardan uzakta kendi futbolunu oynamayı sürdüreceğinin sinyalini önde yapılan baskıyla verdi.

Bu süreçte Beşiktaş’ın tek düşüncesi erken bir gol bulup hem mağlubiyet ihtimalinin getirdiği stresten kurtulmak hem de galibiyet için yüklenmekti. Bunun için tıpkı ilk yarıda olduğu gibi Nkoudou merkezli yüklenen Beşiktaş, geçen dakikaların kendilerinin aleyhine olduğunun da bilincindeydi. Bu esnada kalesinde pozisyonlar da veren Beşiktaş işin açıkçası önceki haftalarda fark yaratan oyun aklını kaybetmiş gibiydi.

İkinci yarı tam da bu psikolojide devam ederken sahneye, Beşiktaş’ın 54 dakikadır beklediği isim çıktı. Nkoudou’nun sağdan getirdiği topta uzak köşede demarke durumdaki Ghezzal belki de sezonun en kritik golünü attı ve takımına rahat bir nefes aldırdı. Beşiktaş, golün etkisiyle morallenirken kalan dakikalar da galibiyet için umutlarını arttırdı.

Akınlarını Nkoudou’nun kanadından sürdüren Beşiktaş, 60 dakika geride kalırken rakibini tamamen pasifize etmeye başladı. Bu bölümdeki yüksek tempo ve iştahından gol çıkaramayan Beşiktaş, Rosier kanadını da oyuna dahil etmeye başladı. İlerleyen dakikalarda Larin’in de kendini sol kanada atmaya başlamasıyla merkeze daha çok girmeye başlayan Ghezzal, rakip alanda boşluk aradı. Beşiktaş’ın bu iştahı karşısında olabildiğinde sakin oynamaya çalışan Karagümrük ise 77’de 10 kişi kalarak çok dezavantajlı bir duruma düştü.

Rakibin 10 kişi kalması karşısında dahi kulübesinde bunu avantaja çevirebilecek hamle şansı bulunmayan Sergen Yalçın, kalan dakikalarda eldeki oyuncularla galibiyet golünü aradı. Bu süreçte ilginç olan ise, Karagümrük’ün eksik kalmasına rağmen savunmadan pasla çıkmaktan vazgeçmemesiydi. Mevcut oyunundan asla taviz vermeyen Farioli’nin öğrencileri bunun karşılığını ise kimsenin beklemediği bir şekilde farkı ikiye çıkararak aldı ve adeta Dolmabahçe’yi sessizliğe gömdü.

Yenilen golün ardından, belki de şampiyonluk maçında oyuna hamle olarak defansif iki oyuncu Rıdvan ve Dorukhan’ın girmesi aslında Sergen Yalçın’ın bu sene ne şartlar altında şampiyonluk mücadelesi verdiğinin kanıtıydı.

Maçın Hakkı

Twitter/ @france_fario

Maçın Hakkı’nı veren isim Franceso Farioli oldu. Ligimizde görev yaptığı günden beri ortaya koyduğu taktik anlayışıyla takdir toplayan İtalyan hoca böylesine stresli bir maçta da oyun anlayışından taviz vermeyerek ligin kaderini değiştirdi.