Denizlispor – Galatasaray Taktik Analiz (11.05.2021)

Denizlispor 1-4 Galatasaray

Hafta sonu derbide lider Beşiktaş’ı 3-1’le geçen Galatasaray bu akşam küme düşen Denizlispor’la şampiyonluk için karşı karşıya geldi. Şampiyonluk yolunda önemli bir adım atan Galatasaray kritik deplasmanı 4-1’le geçti.

İlk Yarı

Maça hakim olarak başlayan taraf beklediğimiz şekilde Galatasaray’dı. Galatasaraylı oyuncular şampiyonluk için sahaya çıktıklarını hırs ve azimli mücadeleleriyle belli ettiler. Denizlispor ise tükenmişliğin çaresizliğiyle 11 kişi savunma yaptı.

Twitter/ @GalatasaraySK

Galatasaray maçın ilk yarısında çok yönlü bir hücum anlayışı ortaya koydu. Hem kanatları hem de merkezi kullanan sarı-kırmızılılar; Taylan-Gedson ikilisinin savunma arkası boşluklarına gönderdiği paslar ve Saracchi-Yedlin ikilisinin kanat ortalarıyla fırsat aradı.

Birinci bölgede top tutmamaya çalışan Galatasaray, topu genelde ikinci bölgede tuttu ve sabırlı bir şekilde paslaştı. Babel ve Arda‘nın da savunma arkasına sık sık koşu yaptığı ilk yarıda savunma oyunu oynayan Denizlispor kontratakla birkaç defa geldi ancak gol bulamadı.

Maçın ilk yarısı 2-0 tamamlandı ve Galatasaray şampiyonluk için önemli bir adım atmış oldu. Oyuncular soyunma odasında ikinci yarıda farkı açma düşünceleriyle gittiler. Acaba ikinci yarı şampiyonluk düğümü çözülecek miydi? Cevabı aşağıda.

ikinci yarı

İkinci yarı ilk yarıya göre temposu düşük başladı. Yavaş bir Galatasaray’a karşı açılmış, gol arayan bir Denizlispor vardı. Belirli bir oyun şablonuna sahip olmayan takım; rastgele uzun toplarla çıkmaya çalıştı ve golü de buldu.

Değişiklikler gelmesine rağmen Galatasaray bu yarıda yavaş ve isteksiz bir oyun ortaya koydu. Sadece hücum hattıyla pres yapan takım, isteksiz oyunun üstüne bireysel hatalar da eklenince aradığı golü bulamadı.

Tüm umutlar kesilmişken penaltıdan golü bulan Galatasaray, golün moraliyle bir gol daha buldu ve skoru 4-1 yaptı. Golden sonra ileri açılan ve takım halinde basan ekip oyun hakimiyetini sağladı ve gol için bastırmaya devam etti.

Twitter/ @GalatasaraySK

Sonuna 6 dakika eklenen maçın son dakikalarında Denizlispor iyice geriye çekildi ve tamamen savunmaya döndü. Galatasaray ise takım halinde kanatlardan yüklenmeye devam etti. Sarı-kırmızılılar ilerleyen dakikalarda zorlasa da gol bulamadı ve maç 4-1 tamamlandı.

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın mağlup olmasının üzerine bu galibiyeti alan Galatasaray şampiyonluğa göz kırptı. Şampiyonluk düğümü hafta sonu çözülecek. Tüm maçlar analizleriyle beraber yine Maçın Hakkı’nda olacak. Bizi takip etmeye devam edin.

Maçın Hakkı

Twitter/ @

Maçın Hakkı’nı veren isim galibiyeti Galatasaray’ın almasına rağmen Denizlispor kalecisi Abdülkadir oldu. İki penaltı kurtaran kaleci birkaç önemli pozisyonu da kurtararak farkın açılmasına engel oldu.