Göztepe – Beşiktaş Taktik Analiz (15.05.2021)

Göztepe 1-2 Beşiktaş

Şampiyonluk maçında Göztepe karşısına çıkan Sergen Yalçın ve öğrencileri, istedikleri sonucu alarak 2020-2021 Süper Lig sezonunu şampiyonu oldu. İşte şampiyonluğu getiren maçın analizi.

İlk Yarı

Beşiktaş’ta Sergen Yalçın maça başlarken elindeki tüm kozları ilk 11’de sahaya sürdü. Gökhan Töre’nin merkezde yer aldığı bir yapıda maça başlayan Beşiktaş ilk dakikalarda şampiyonluk motivasyonuyla oyun hakimiyetini eline alıp erken golle rahatlamak istiyordu. Karşılarında hayli dirençli bir Göztepe bulan Siyah Beyazlılar, Göztepe savunmasının dirençli ve temaslı oyunu karşısında oyun kurmakta hayli zorlandı.

Bu bölümde Karagümrük maçından çıkarılan dersler neticesinde rakibine atak yaparken savunma güvenliğini de elden bırakmayan Sergen Yalçın’ın ekibi, savunmada çıkardığı derslerin aksine yine Ghezzal’ı bir türlü oyuna sokamamanın sıkıntısını yaşadı.

Ancak erken gelen gol bu sıkıntıları en azından maç başlangıcı anlamında halının altına süpürdü. Kara Kartal, korner organizasyonlarının aranan ismi Vida ile öne geçti. Golün ardından bir müddet coşkuyla rakibini sindirmeye çalışan Beşiktaş, coşkuyu oyun aklıyla birleştiremeyince ilk yarının devamında maçın kontrolünü Göztepe’ye bırakmak zorunda kaldı. Bu noktada Nwobodo’nun Atiba’ya uyguladığı baskı onların kontrolü almasında kritik role sahipti.

Twitter/ @ Besiktas

Göztepe özellikle Halil Akbunar’ın hareketli oyunuyla maçın kontrolünü alarak Beşiktaş savunmasını kendi ceza alanı çevresine kadar itti. Atak yönü olarak Rosier’in hücuma katkısını düşünüp sol kanadı kullanan ev sahibi buradan etkili olmaya başladı. Bu sezon 1-0 oyunlarında hep kötü sinyaller veren Beşiktaş ise rakibine oyun anlamında karşılık veremedi.

Tüm bunların sonucunda geliyorum sinyallerini veren gol 24. Dakikada yine bir duran toptan geldi. Alpaslan’ın takipçiliğiyle attığı gol sonrası beraberliği yakalayan Göztepe, etkili oyununu ilk yarının bitimine kadar sürdürdü.

Twitter/ @Besiktas

Bu golle birlikte morali bozulan ve Fatih Karagümrük maçındaki görüntüsüne dönen Beşiktaş’ın rakibine böylesine önemli bir maçta karşılık verememesi ise irdelenmesi gereken bir durumdu. Bunda hücumda başrol hücum oyuncusunun bir türlü maça girememesi büyük etkendi. Lakin bu oyuncudan çok teknik ekibin düşünmesi gereken bir şey bana kalırsa. Çünkü Beşiktaş aynı sorunu Karagümrük maçında da yaşamış ve rakiplerini yarışın içine sokmuştu. Bu sorunun ana kaynağı ise elbette santrafor eksikliği. Aboubakar’ın varlığında onun mükemmel şekilde Ghezzal’a alan boşaltması ve rakip savunmanın dikkatini dağıtması Cezayirli’yi kariyerinde hiç olmadığı kadar oyunun içine sokmuş ve skora katkı yapmasını sağlamıştı. Şimdi onun yokluğunda santrafor olarak yetersiz olan Larin ile hem Ghezzal kaybedildi hem de Larin’in sol forvet olarak işlevselliğinden olundu.

Beşiktaş’ın ilk yarının sonunda Ghezzal boşa çıktığında bulabildiği pozisyonlar, ikinci yarıda bu sorunun çözülmesi gerektiğinin adeta kanıtıydı.

İKİNCİ YARI

İkinci yarıya ilk yarının aksine topun hakimiyetini rakibine vermeden başlayan Beşiktaş buna karşın üretememeye devam etti. Bütün sezon Beşiktaş hücumlarının kilit oyuncuları olan beklerinden yararlanmayan Siyah Beyazlılar daha çok merkezden yüklenmeyi denedi. Bu noktada da kalabalık Göztepe savunması arasından çıkamayan Sergen Yalçın’ın öğrencileri için oyun kilitlendi. Topa sahip olup, rakip defansı ceza alanına kadar gömen Beşiktaş atak devamlılığı için savunmasını da öne çıkararak risk aldı. Fakat Göztepe, bu açıktan neredeyse hiç faydalanamadı.

Oyun bu şekilde kilitlenmişken kilidi açmak sezonun çilingiri Ghezzal’a düştü. Beraberlik golünün kahramanı Alpaslan’ın yaptırdığı penaltıda topu ağlara yollayan Ghezzal, kartalı şampiyonluğa uçurdu.

Kalan dakikalarda Nkoudou – Necip değişikliğiyle orta sahasına direnç katan Sergen Yalçın, buna karşın savunmaya çekilmek yerine rakibi baskılayarak aktif savunma yapmayı tercih etti ve şahsi kanaatim bu kararla takımının şampiyonluğunu garantiledi.

Twitter/ @ Besiktas

Son düdükle birlikte bütün sezonun yorgunluğu buharlaşıp giderken Sergen Yalçın, Beşiktaş’ın başındaki ilk sezonunda şampiyonluğa ulaştı.

Ben de bütün sezon boyunca oynadıkları oyun ve mücadelelerinden dolayı Beşiktaş takımını ve siyah beyaz renklere gönül veren bütün futbolseverleri kutluyorum. Tebrikler Şampiyon Beşiktaş!

Maçın Hakkı

Twitter/ @goztepe

Maçın hakkını Göztepe’den Halil Akbunar ve Nwobodo‘ya vermek istiyorum. İki oyuncu da hafta içi konuşulan bütün çirkin ithamlara karşı maçın hakkını vererek bütün güçleriyle mücadele etti. Özellikle ilk yarıdaki Göztepe üstünlüğünde onların büyük payı vardı. Tebrikler Halil ve Nwobodo!