Kayserispor -Fenerbahçe Taktik Analiz (15.05.2021)

Kayserispor 1-2 Fenerbahçe

Bitime bir hafta kala Sivas yenilgisi sonrası yarışa havlu atan Fenerbahçe, ligde kalmak için mutlak puana ihtiyaç duyan Kayserispor’a konuk oldu.

İlk Yarı

İrfan Can, Mesut ve Mert Hakan gibi orta sahanın kritik isimlerinden yoksun başladığı maçta Fenerbahçe yine de mücadele başlar başlamaz yoğun ön alan baskısını kurmayı başardı. Samuel ve Ferdi gibi daha dinamik isimlerin ilk 11 başladığı deplasmanda pas kalitesi azalmış olsa da ilerde kazanılan toplar ceza sahası içinde tehlikeye yaratmaya yakındı.

Kayserispor’un beşli savunması rakibine boş alan vermemekte ilk 15 dakika itibariyle başarılı göründü. Son birkaç haftadır Fenerbahçe’nin en tehlikeli silahı olarak görünen merkezden atılan ara topları engellemeyi başardı ev sahibi ekip. Sarı Lacivertliler oyunu genişletmek için kanatlara açtığında da kalabalık bir şekilde baskı uygulayan Kayserispor, sağlam bir savunma anlayışıyla maçı götürüyordu.

Ev sahibinin kolladığı hata 18.dakikada Sosa’dan geldi. Tecrübeli ismin orta sahada yaptığı pas hatası sonucu topu kapan Kayserispor, hızlı çıkmak yerine ayağa tek toplarla daha organize bir kontraya çıktı ve soldan İlhan’ın kestiği topta Pedro Henrique güzel bir kafa vuruşuyla takımını öne geçirdi. Maçtaki ilk isabetli şut gole dönüşürken Yalçın Koşukavak’ın maç planı ilk yarının başı itibariyle tıkır tıkır işliyordu.

Twitter/ @KayserisporFK

Golden sonra 30. Dakikaya kadar sıkça duran maçta top Fenerbahçe’nin ayağında olmasına rağmen Sarı Lacivertliler rakip savunmayı aşmakta oldukça zorlandı. Özellikle Sosa ve Pelkas’ın üçüncü bölgede sürekli markaj altında olması, kaleye yüzlerini dönememeleri ve haliyle yardıma gelen oyuncuların da orta sahaya kadar çekilmek zorunda olması Fenerbahçe’nin hücum organizasyonlarını bir hayli sekteye uğrattı.

Dakikalar ilerledikçe rakibini iyice kendi ceza sahasına hapseden Fenerbahçe, Ferdi ve Samuel’in kanat değiştirmesi sonrası daha çok pozisyon bulmaya başladı. Ters ayaklı kanat oyuncularıyla hücumu sürdüren konuk ekip daha rahat çizgiye inmeye başladı ve savunmacıların çizgiye inen Ferdi ve Samuel’i takip etmesiyle içerde boşluklar oluşmaya başladı. Bu boşluklara sızan Pelkas ve Valencia ceza sahası içinde etkili olmaya çalıştılar. Ozan’ın ve beklerin hücuma beklenen katkıyı verememesi takımlarının golü bulmasını da zorlaştırdı.

Öne geçtikten sonra kontra fırsatı da yakalayamayan Kayserispor ilk yarının neredeyse 30 dakikalık bölümünü kendi ceza sahası içinde oynadı. Rakibine mümkün olduğunca boşluk bırakmaya çalışan ve oyun kurucularını markaj altında tutan Sarı Kırmızılı ekip hızlı paslaşmalara cevap üretmekte zorlansa da rakibinin genellikle hantal kalması sonucu ilk yarıyı 1-0 önde kapattı. 

İKİNCİ YARI

İkinci devreye Ferdi-Cisse değişikliği ile başlayan Fenerbahçe tıpkı ilk yarıdaki gibi rakip yarı sahada pas yapmaya devam etti. Aranan boşluklar yine bulunamazken bu sefer Kayserispor çok daha rahat kontra fırsatları bulmaya başladı.

İkinci yarının ilk 10 dakikası içinde üç tane çok net hızlı atak şansı yakalayan ev sahibi ekibin farkı arttırması işten bile değildi. Bu pozisyonların birinde İlhan ile karşı karşıya kalan Altay geri döndüğünü hatırlatırcasına bir kurtarışla takımını maçta tuttu.

Rakibinin arka arkaya net fırsatları sonrası reaksiyon vermekte güçlük çeken Fenerbahçe 58.dakikada duran top sonucu kazandığı penaltıyla umutlandı. Sosa’nın topun başına geçtiği vuruşta bu sefer de bir diğer genç kaleci Doğan kalesinde devleşti. Tecrübeli Arjantinlinin penaltısını çıkartmayı başaran genç eldiven takımının ligde kalma umutlarını sürdürdü.

Twitter/ @KayserisporFK

Konuk ekipte son haftaların en etkili ismi Enner Valencia özellikle Attamah’ın markajından kendini bir türlü kurtaramazken Ozan Tufan’ın da çok etkisiz kalması Fenerbahçe’nin işini iyice zorlaştırdı. 

Dakikalar ilerledikçe daha da kalabalıklaşan Kayseri savunması, Fenerbahçe’nin artık çizgiye bile inememesiyle beraber iyice geçilmez bir duvara dönüştü. Neredeyse yedili bir hatla geride rakibini karşılayan ev sahibi ekip, Fenerbahçe’yi tamamen hava topuna zorladı. Ne paslaşarak ne de bireysel yetenekle boşluk yaratamayan Fenerbahçe’de İrfan Can ya da Mesut Özil’in yokluğu fazlasıyla hissedildi. Savunmada birkaç kişiyi eksiltebilecek nitelikteki ara paslar belki de bu maçta Fenerbahçe’nin en çok ihtiyacı olan pas türüyken bunları hiç göremedik.

73’te Pelkas, Sosa ve Nazım yerlerini Samatta, Gustavo ve Mert Hakan’a bırakırken Emre Belözoğlu riskleri arttırdı. Sosa ve Pelkas’ın da kenara gelmesiyle pas kalitesi iyice düşen Fenerbahçe’de oyun yine Caner’in ortalarına kaldı. Maç boyu gerek yan toplarda gerek de duran toplarda kusursuza yakın oynayan Doğan ve Attamah özelinde Kayserispor savunması hava sahasını rakibine kapatmasını bildi. 

Değişikliklerden sonra tamamen doldur boşalta dönen Fenerbahçe adeta bütün umutlarını duran toplara bağlamış durumdaydı. Bu toplarda da istediklerini bulamadılar. Kontrayı da tamamen unutan Kayserispor, rakibinin de kendilerini zorlayamamasıyla beraber 90.dakikaya kadar rahat ve başarılı savunma oyununu sürdürdü.

Twitter/ @KayserisporFK

Yine bir duran top sonucu bu sefer 90.dakikada penaltı kazanan Fenerbahçe, Valencia ile hata yapmadı ve maçın bitimine kısa bir süre kala skoru eşitledi. Şut çekmekte zorlandığı, rakip ceza sahasına bile giremediği maçta Fenerbahçe duran toptan golü buldu.

Uzatma dakikalarında da tablo değişmezken 90+9’da maçın belki de en başarılı ismi Doğan önde yakalandı ve çok enteresan bir golü kalesinde gördü. Valencia’nın ortasında ceza sahasının neredeyse dışından kafayı vuran Serdar Aziz, Doğan’ın da hatasıyla beraber takımını öne geçirirken bu golün santrası bile yapılmadı ve çok etkisiz kaldığı maçta Fenerbahçe sezonu galibiyetle bitirmeyi başardı. 

Maçın geneline baktığımızda yaratıcı oyuncularının da eksikliğiyle beraber üretmekte çok zorlanan bir Fenerbahçe gördük. İlk yarıda sadece bir tane isabetsiz şut çekmeyi başaran Sarı Lacivertliler rakibinin savunmasını aşamadı. Öte yandan Kayserispor, rakibine boşluk bırakmamasının yanı sıra başarılı bir kontrayla golü de buldu ve daha iyi göründü. İkinci yarıda da bu tablo pek değişmezken Fenerbahçe penaltıyla kilidi açtı ve son dakikada gelen enteresan golle kazandı. 

Maçın Hakkı

Twitter/ @KayserisporFK

Son anda yediği değişik gole rağmen maçtaki en iyi performanslardan biri Kayserispor’un genç kalecisi Doğan’a aitti. Bir penaltı kurtarmasının yanı sıra neredeyse bütün hava toplarında da başarılıydı. Rakibin ikinci yarı sadece hava toplarıyla tehlike yaratmaya çalıştığı düşünüldüğünde bu başarı daha da etkileyici bir hale geldi. Attamah’ın mükemmel savunma performansı ve Valencia’nın son dakikalarda maçı getiren gol ve asistine rağmen Maçın Hakkı Doğan’ın.