Lille 0 – 0 Saint Etienne Taktik Analiz (16.05.2021)

Lille 0 – 0 Saint Etienne

Şampiyonluk yarışında son haftaya çok fazla iş bırakmak istemeyen Lille, ligin köklü ekiplerinden Saint Etienne’i ağırladı. Büyük bir bölümü düşük tempoda oynanan maçtan gol sesi çıkmadı ve Lille, şampiyonluk umutlarını son maça erteledi.

İlk Yarı

Maç iki tarafında kontrollü oyun benimsemesiyle, biraz daha düşük tempolu başladı. İlk 10 dakikada topun hakimi olan ve pozisyon arayan taraf St. Etienne’di. Özellikle temsilcimiz Zeki Çelik‘in olduğu kanattan ortalarla rakibini zorlamaya çalışan yeşil-beyazlı ekip birkaç kez kaleci Maignan’ı zorlasa da golü bulamadı. Lille ise biraz daha kendi alanında bekleyen ve kontra ataklarda hızlı oyuncuları David‘i hareketlendirmek isteyen bir anlayışa sahipti.

Twitter/ @ASSEofficiel

15’ten sonra kendine gelmeye başlayan ve oyuna dahil olan bir Lille izlemeye başladık. Yine de rakip kaleyi zorlayacak ve şampiyonluğu getirecek bir pozisyon yaratamadılar. Bunun yerine biraz daha orta alan ve St. Etienne ceza alanı önünde oynanan bir oyun izledik. Bu bölümde St. Etienne savunması rakibini kaleden uzak tutmayı başardı ve bekleyen taraf oldu.

Twitter/ @losclive

Oyunun son bölümünde biraz daha yüklenen taraf Lille’di. Özellikle bu dakikalarda Araujo ile gole de yaklaşan ev sahibi yine de öne geçeceği skoru bulamadılar. Skorun böyle bitmesini isteyen St. Etienne ise kendi yarı alanında 45 dakikanın dolmasını bekledi. Maça geçen haftaki performansından çok uzak başlayan Lille son bölümde kendini bulmaya başlasa da ilk 45 dakika St. Etienne’in istediği gibi gitti. Genel olarak düşük tempolu bir ilk yarı sessiz sona ermiş oldu.

İkinci Yarı

İkinci yarıya çok daha etkili ve yüksek tempoda başlayan bir St. Etienne vardı. ilk 5 dakikada oyunu biraz daha rakip alanda oynayan konuk ekip, pozisyona girmeyi başaramadı. Aksine hızlı çıkan Lille, Araujo‘nun başarılı koşusu ve topu Burak Yılmaz ile buluşturması ile tehlike de yaratmış oldu. Böylelikle maçın başından beri en hareketli 5-6 dakikayı izlemiş olduk.

50’den sonra Lille, biraz daha oyunun hakimiyetini ele geçiren taraf oldu. Yine de St. Ettienne, ev sahibinin pozisyon bulmasını engelledi. Bu da Galtier’in daha da risk almasına sebep oldu. 63’te Ikone, Sanches ve Xeka’yı birden oyuna alan Fransız teknik adam, kaleyi bulmak adına bütün riskleri almak istedi. Fakat bu değişiklikler de skor üretme adına ev sahibine yardımcı olmadı. Hatta 65’ten sonra oyun temposunun daha da düştüğü bir bölüm izledik.

Twitter/ @losclive

70’ten sonra ise St. Etienne daha çok topa sahip olan taraf olmaya başladı. Daha çok uzun toplarla atağa çıkmak isteyen St. Etienne, etkili olamasalar da skordan ve oyunun gidişatından memnun olan taraftı. Lille’de ise bugün oldukça etkisiz olan David yerine Yusuf Yazıcı gol umudu olarak oyuna dahil oldu.

Son bölümde ise doğal bir şekilde oyun Lille’in kontrolüne geçti. İyice kendi alanına kapanan St. Etienne’e karşı Renato Sanches ve Yusuf sahanın en etkili isimlerindendi. Orta alandan topu St. Etienne ceza yayına kadar taşıyan Sanches, buradan Burak ya da Yusuf’u pozisyona sokmak istese de St. Etienne defansı hata yapmadı. Son dakikalarda sağ kanadı daha etkili kullanan Lille, sol kanatta ise oldukça eksik bir görüntü vermeye başlayınca Reinaldo yerine Bradaric oyuna dahil oldu.

Twitter/ @losclive

Lille, etkili performansını ancak oyunun uzatma dakikalarında göstermeye başladı. Önce kullandığı serbest vuruşta Yusuf direğe takılırken, aynı dakikada %100’lük gol pozisyonda diğer bir temsilcimiz Burak kaleciyi geçemedi. Bu iki pozisyondan sonra iyice hareketlenen Lille’de hemen hemen her pozisyonda Renato Sanches’i sağ ya da sol kanatta görmeye başladık. Fakat bu son pozisyonlardan da gol sesi çıkmayınca maç başladığı gibi bitti ve Lille, son hafta Angers deplasmanına mutlak 3 puan mottosuyla gitmek zorunda kaldı.

Maçın Hakkı

Twitter/ @renatosanches35

Maçın Hakkı’nı veren oyuncu oyuna sonradan giren ve Lille’in hücumlarına hareket getiren Renato Sanches oldu. 63’ten sonra hemen hemen her atağı başlatan veya atağın içinde olan Sanches, maçı takımına kazandıramasa bile sahanın en hırslı ve diri ismiydi.