Antalyaspor – Beşiktaş Taktik Analiz (18.05.2021)

Antalyaspor 0-2 Beşiktaş

Şampiyon Beşiktaş, Antalyaspor’u kupa finalinde 2-0 ile rahat bir şekilde geçerek. Sezonun 2. Kupasının da kulplarına siyah-beyaz kurdeleleri bağlattı. Tebrikler Kara Kartal!

İlk Yarı

Süper Ligin şampiyon takımı Beşiktaş, sezonu 2 kupa ile tamamlamak. Antalyaspor ise kendi adlarına zorlu geçen sezonu taçlandırıp Avrupa biletini kapmak adına sahaya çıktı. 59. Ziraat Türkiye Kupası finaline Beşiktaş 2. Dakikada gol ile başladı. Ligte maç içerisinde 6lı savunma anlayışıyla izlediğimiz Antalyaspor taktik olarak sahaya yerleşemeden Nkoudu sol kanattaki boşluğu değerlendirip yaptığı orta ile golün oluşumunda büyük bir etki gösterdi. Tabi Boffin’in hatası ve Josef’in takipçiliğini unutmamak lazım.

Twitter/ @Besiktas

Deyim yerindeyse maça 1-0 önde başlayan Şampiyon Beşiktaş, oyun anlayışından taviz vermeyerek maça devam etti ön alan baskısında Larin’in yanına kadar çıkan Atiba ile başlayan baskı Antalyaspor’un geriden oyun kurmasının önüne geçmeye çalıştı ve bunda etkili de oldu. Açıkçası Ersun Yanal’ın gelişiyle iyi kapanıp pragmatist bir oyun anlayışını benimseyen Antalyaspor’un Kupa finalinde bu kimlikten sıyrılıp, geniş alanda topa sahip olmaya çalışıp önde basan oyun anlayışı net bir şekilde Beşiktaş’ın işine geldi. Özellikle erken gelen gol ile Antalyaspor bu oyunu oynamaya mahkûm kaldı.

Twitter/ @Besiktas

Antalyaspor’un oynamaya çalıştığı “pozitif” oyun net bir şekilde Akdeniz temsilcisinin maçtaki en büyük rakibi oldu. 30. Dakikada ön alan baskısının sonuç vermemesi sonucu eksik yakalanan savunmaya cezayı bu sefer Ghezzal ve Rosier ikilisi kesti. Ghezzal‘ın pasında net bir vuruş ile gole çeviren Rosier durumu 2-0’a getirdi. Beşiktaşlı oyuncularda lig şampiyonluğunun getirdiği rahatlığı bir birlerine verdikleri paslardan bile belli oluyordu. Adeta Lisede beden eğitiminde futbol oynayan gençler gibi rahat ve Maçın her dakikasından zevk aldıklarını tüm izleyenlere hissettirdiler. İlk yarıyı özetlemek gerekirse oyun kimliğini değiştiren Antalyaspor’un kalesinde golü erken görmesi tüm şartları Beşiktaş’ın lehine çevirdi.

İkinci yarı

İkinci yarı başlarken Ersun Yanal oyuncu değişikliği ile başladı. Hakan Özmert’in yerine Mert Yılmaz’ı sahaya sürdü. Antalyaspor ilk yarıdaki oyun anlayışının üzerine giderek oynadığı açık oyunu devam ettirdi. Antalyaspor ilk yarıda da bu anlayışta oynasa da topun hakimi siyah beyazlı taraftı. Fakat ikinci yarı beklerinden daha iyi katkı alan Antalyaspor toplu oyunu daha etkili oynadı. Özellikle merkezden Nuri’ye desteğin gelmesiyle topa daha fazla sahip olmayı başardı. Podolski’nin uzaktan şutları ve Gökdeniz’in yakaladığı fırsatları değerlendirememesi Antalyaspor’un da haliyle golü bulamamasına sebep oldu.

Twitter/ @Antalyaspor

65. Dakikada Sergen Yalçın da oyuncu değişikliği haklarını kullanarak Nkoudou ve Necip yerine Dorukhan ile Gökhan Töreyi oyuna sürdü. Antalyaspor’un yakaladığı fırsatları değerlendirememesi, Beşiktaş’ın skor üstünlüğü ile rahat oynaması maçta meşhur deyim olan “orta sahaların hızlı geçilmesine” sebep oldu. Beşiktaş’ın ikinci yarının başından itibaren baskıyı bırakıp Antalyaspor’u geçiş oyununda eksik yakalama taktiği maçın akıcı hale gelmesindeki en büyük etken oldu. Bana göre maçın kırılma anı ise 74. Dakikada Gökdeniz’in karşı karşıya pozisyonda topu ıskalaması oldu. O pozisyon gol ile sonuçlansa başka bir maç izleyebilirdik. Sezonun yorgunluğu ve oyuncu değişiklikleri ile tempo kaybeden Beşiktaş’ı son anlarda oldukça zorlu bir maç bekleyebilirdi.

Maçın galibini Ersun Yanal’ın maç önü planı belirledi desek yanlış olmaz. Şampiyon Beşiktaş’ın yetenekli ayaklarının sevdiği açık alanları adeta altın tepside sunan Antalyaspor 2. dakikada faturayı kucağında buldu. Yapmaya çalıştığı ön baskıyı desteklemeyen orta alan ve ileri çıkmakta başarılı olamayan savunma da eklenince Beşiktaş’a hayalet bir baskı uygulamış oldu. Halbuki 6lı savunma ve geçiş oyunları ile özellikle büyük takımların ligde oldukça canını yakan Antalyaspor, bu oyun anlayışını değiştirmesi Siyah Beyazlıların zorlanmadan finali kupa ile taçlandırmasını sağladı. Tebrikler KARA KARTAL!

Maçın Hakkı

Twitter/ @

Maçın Hakkını veren isim Atiba oldu. Büyük kaptan yaşın sadece sayıdan ibaret olduğunu sezonun finalinde de bizlere gösterdi. Tüm sezon varını yoğunu ortaya koyduktan sonra, bu maçta da sahada aklıyla ve tüm varlığı ile sahadaydı. Özellikle gollerin gelişiminde perde arkasındaki isimdi. Oyundan çıktıktan sonra Beşiktaş’ın maça odaklanmasının gözle görülür bir şekilde düştüğünü de gördük. O kartalların sahadaki ruhani lideri.