Liverpool 2 – 0 Crystal Palace Taktik Analiz (23.05.2021)

Liverpool 2 – 0 Crystal Palace

Uzun süre sonra seyircisi ile buluşan Liverpool, Anfield’ta Şampiyonlar Ligi bileti için Crystal Palace’ı ağırladı. Maçın başından sonuna kazanmak için doğru şeyleri yapan Liverpool 3 puanı alan ve Şampiyonlar Ligi’ne giden taraf oldu.

İlk Yarı

Maç beklenilenin aksine Liverpool’un baskısı ile değil, daha kontrollü ve orta saha mücadelesi olarak başladı. Kazanan takımı bozmayan Klopp, yine son maçlarda olduğu gibi Alexander-Arnold‘ın kanadından etkili olmayı hedefledi. Yine de ilk 15 dakikada tehlikeli pozisyonlar bulan ve kaleyi yoklayan taraf Crystal Palace’tı. Konuk ekip bu sekansta özellikle Townsend ile gole çok yaklaştı.

İlk 15 dakikanın ardından biraz daha tempo yapmaya başlayan ve oyunun hakimiyetini eline alan taraf Kırmızılar oldu. Etkinliğini artıran Liverpool’da bu dakikalarda adından söz ettiren isim Salah olurken, Mısırlı yıldız bir de %100’lük pozisyondan yararlanamadı. Arnold-Salah ikilisi, ilk yarım saatte takımı sırtlayan isim oldular.

Twitter/ @LFC

30’dan sonra biraz daha durağan bir maç izlemeye başladık.15-30 arasındaki yoğun baskıyı gösteremeyen Liverpool, yine de kalesinde oyunun ilk bölümündeki kadar önemli tehlikeler görmedi. Oyunun Nath Philips’in de sakatlığından da soğuduğu bölümde Kırmızılar, çok kısa sürede tempo artırdı ve golü buldu. Önce Salah ile kaleciyi geçemeyen Liverpool’da duran topta sahneye çıkan isim Mane oldu. Bu sezon normal performansının çok gerisinde başlayan Mane, belki de bu golle takımına kritik bir üstünlük şansı verdi.

Golden sonra, biraz daha kontra atak organizasyonu ile pozisyon bulmak isteyen Liverpool, bu bölümde de topu rakibe vermedi ve 45 dakikanın sonuna kadar tempoyu kendi kontrolünde götürdü. Son 3 maçının aksine daha az baskılı ve tehlike yaratan bir Liverpool izledik. Her ne kadar golü Salah ile arasalar da ilk yarı sonunda, tribünlere gelen seyirciyi güldüren isim Sadio Mane oldu.

Twitter/ @CPFC

İkinci Yarı

Liverpool, ikinci yarıya da ilk yarı sonundaki gibi başladı. Oyunu tamamen Crystal Palace’ın sahasına yıkan Kırmızılar, rakibini kendi sahasına hapsetti. Öyle ki 55.dakika itibariyle 11 korner kullanan Liverpool, yine de Guaita‘yı zorlayacak bir ikinci gol tehlikesi yaratamadı.

İlk yarıda Liverpool’un stoperlerinin sakatlıklarından kaynaklı 2 kez duran oyun, bu sefer de Palace’ta Tomkins’in sakatlığı yüzünden durdu ve bu da doğal olarak 60’a kadar daha düşük tempolu oyunu beraberinde getirdi. İki takımın da Arnold-Salah ve Mitchell-Zaha kanadından atak aradığı ve oyunu bu bölgede sıkıştırdığı bir sekans izledik. Pek de atak olmadığı bu sekansta daha çok gergin ve sert bir maç vardı.

Twitter/ @LFC

Bu sessiz geçen dakikaları bozan yine Mane oldu. Rakibine yoğun baskı yapmayan Kırmızılar, yine hızlı bir atakta Salah’ı sağ kanatta buluşturdular. Ceza yayı önünde Mane’yi çok iyi gören Salah golün asistini yaparken, Mane ise sezon için özür dilercesine oynayan ve farkı ikiye çıkaran isim oldu.

Son bölümde iki takımın da skoru kabullendiği ve formasyon maçına dönen bir oyun izlemeye başladık. Liverpool oyunu rakibinin 1. ve 2. bölgesinde top çevirme şeklinde oynarken, Crystal Palace da farkı azaltmak adına etkili bir kontra atak üretmeye çalışan taraf değildi. Bu da %70’e %30’luk bir topla oynama yüzdesini beraberinde getirdi. Bu bölümde Liverpoollu oyuncuların tek hedefi ise Salah’ı golle buluşturmak ve gol kralı yapmaktı. Fakat Salah kalan bölümde kendisinin 23.golünü çıkartacak pozisyonu bulamadı.

Uzun süre sonra seyircisi ile buluşan Liverpool her ne kadar pozisyon anlamında bir resital yaşatmasa da, ilk 15 dakika dışında çok doğru ve başarılı bir oyunla Şampiyonlar Ligi biletini alan taraf oldu. Sezon başından sonuna yaşanan pek çok sakatlığa rağmen ligi 3.bitiren Kırmızılar, önümüzdeki sezon adına taraftarına da umut vermiş oldu.

Twitter/ @LFC

Maçın Hakkı

Twitter/ @LFC

Maçın Hakkı’nı veren isim Sadio Mane oldu. 2 golle takımına galibiyeti getiren ve çok kötü geçirdiği sezonda kendini affettiren Mane, takımını Şampiyonlar Ligi’ne taşıyan en kilit isimdi. Buluştuğu toplardan geçen sezondan izler taşıyan Mane, şüphesiz taraftarına “Acaba bütün sezon böyle oynasa ne olurdu?” dedirtmiştir.