Angers – Lille Taktik Analiz (16.04.2021)

Angers 1-2 Lille

Ligue 1’in final haftasında Burak’lı, Yusuf’lu, Zeki’li Lille, şampiyonluk yolundaki son virajda Angers’in konuğu oldu. Erken bulduğu golle şampiyonluk ateşini yakan Lille, Burak Yılmaz’ın da gol attığı maçta ligi zirvede bitirerek istediğini almış oldu.

İlk Yarı

Şampiyonluk yarışındaki son engeli kayıpsız geçmek için sahaya çıkan lider Lille, maçın ilk bölümünde karşısında savunma ve presini 2. bölgede başlatan ve kendi kalesinden oyunu geriden paslarla kurmak isteyen bir Angers buldu. Lille ekibi baskısını 3. bölgeden başlatsa da bu baskı daha çok bir gölge pres gibi işledi.

Geriden oyun kurarak ilk 20 dakika boyunca oyuna ağırlığını koydu konuk ekip. Kanat bekleri haricinde oyunu kanatlara yayıp genişletme açısından ciddi sıkıntılar çeken Lille, rakip defansın yerleşimini bozmakta yetersiz kaldı ve bu bölümde daha çok uzun toplarla Burak Yılmaz’ı rakip defans arkasına kaçırarak pozisyon üretmeye çalıştı. Bu oyun planından beklediğini bulamayan Lille için en büyük fırsatları Angers oyuncularının kendi kaleleri önlerinde ve orta sahada yaptığı top kayıpları sundu diyebiliriz. Maçın 10. dakikasında yine orta sahada kazanılan top Renato Sanchez ile hızlı hücuma dönüştü ve Portekizli orta sahanın yaptığı dikine koşu bu sefer Angers defansını hazırlıksız yakaladı. David topla bir ara pas ile buluştu ve şampiyonluk ateşini yakan gol böyle gelmiş oldu.

Twitter/ @ LOSC_EN

Golden sonra bir 10 dakikalık bölüm için ön alan baskısını iyice arttıran bir Lille izledik. Bulacakları bir ikinci golle iyice rahatlamak isteyen konuk ekip, rakibinin top kayıpları ile özellikle Yusus Yazıcı ve Renato Sanchez ile rakip kaleye yönelse de tehlike yaratamadı. ilk yarının kalan 25 dakikasında ise topu rakibine bırakan Lille güçlü olduğu defansif oyunu oynayarak maçtaki üstünlüğünü bırakmamış oldu. Rakibinin uzaktan bir şutu haricinde kalesinde pozisyon vermeyen konuk ekip, kendisine şampiyonluğun kapısını açacak golü ise yine kaptıkları bir top sonrası geliştirdikleri hızlı hücum sonucunda kazandıkları penaltı ile buldu. Burak Yılmaz’ın ilk yarının sonlarında attığı penaltı golü maçı bitirdi desek yanlış olmaz.

İlk yarının bir özetini yapacak olursak, daha çok defansif özellikleriyle ön plana çıkan Lille takımı maçın ilk bölümüne Burak Yılmaz’ı uzun toplar ile rakip defansın arkasına sarkıtmak dışında bir hücum planı sergilemekten uzaktı. 10. dakikada Renato Sanchez’in dikine koşusuyla hazırlanan pozisyonda ilk kez rakibinin dengesini bozabilen konuk ekip aradığı golü de bulmuş oldu. Asıl pozisyonları kanat olmayan Renato ve Yusuf oyunu genişletme açısından takımlarına katkı veremeseler de orta alanda kazandıkları toplar ile kanatlarda rakip kaleye hızlı gitme konusunda takımlarına önemli katkı verdiler. Bu katkılarına rağmen hem takımlarının pozisyon zenginliği sunamaması hem de Angers’in hücumdaki etkisiz oyunu ilk yarıda futbol kalitesini oldukça azalttı.

İKİNCİ YARI

İkinci yarının başında da ön alan baskısına devam eden konuk ekip, pozisyona girme konusunda ilk yarıya nazaran daha iyi bir performans gösterdi. Renato Sanchez özellikle ikinci yarının ilk 10 dakikasında girdiği pozisyonları gole çevirebilse veya ceza sahası içine hızlı giren Burak Yılmaz’a pas verebilse maç 3-0’a gelecekti ama olmadı.

Maçın son yarım saatlik bölümün neredeyse tamamen defansif oyuna dönen Lille, bu dakikalarda sadece şampiyonluğu bekledi desek yanılmış olmayız. Bunun aksine ev sahibi Angers ise hem ön alanda hem de orta sahada baskısını arttırarak ikinci yarıya başladı. Rakibinin topu kendisine bırakmasına ek olarak ilk yarıya nazaran daha istekli oyunuyla topa daha çok sahip olan ev sahibi ekip, bu yarıda daha çok pozisyon üreten taraf oldu.

Özellikle son yarım saatte baskısını arttıran ve zaman zaman tehlikeli pozisyonlara a giren Angers bu bölümde gol bulamadı ama kanatları ile rakibine nazaran oyunu daha iyi genişletip alan yaratmaya çalıştığını söylememiz gerekir. Onları etkisiz kılan ise iki takım arasındaki kalite farkı oldu. Rakibine nazaran teknik oyuncu havuzu açısından daha zayıf olan Angers, ender de olsa bulduğu boş alanları istediği gibi değerlendiremedi. Bu noktada Lille’in takım oyununun da hakkını vermemiz gerekir.

Twitter/ @ LOSC_EN

Angers’in maçın uzatma dakikasında bulduğu gol onlar açısından bir şey değiştirmedi. Bu yenilen golde hem saha kenarında hem sahada şampiyonluğu kutlamaya başlayan Lille oyuncularının konsantrasyon kaybı da etkili oldu tabi. Ancak maçın son dakikasında başka bir süpriz olmadı ve Lille, PSG’nin hegomanyasını yıkarak şampiyonluğunu ilan etmiş oldu.

Twitter/ @ LOSC_EN

Maçın geneline bakacak olursak, Lille’in bulduğu erken gol, en iyi bildikleri oyunu maç boyunca onlara oynama fırsatı verdi. Maçta 3 gol olmasına rağmen oldukça zevksiz bir maç izlediğimizi belirtmem gerekir. Ancak şampiyonluğa oynayan ve erken öne geçen bir takımın başka türlü bir oyun sergilemesini beklemek de hata olurdu. Öne geçtiği maçların devamını oldukça iyi oynayan Lille, bu maçta da hata yapmadı ve kendisi için olmazsa olmaz olan galibiyeti almış oldu.

TEBRİKLER LİLLE, TEBRİKLER BİZİM ÇOCUKLAR!

Maçın Hakkı

Twitter/ @LOSC_EN

Maçın hakkını veren oyuncu Renato Sanchez oldu. İlk goldeki hazırlayıcı koşusu ve pası ile takımını öne geçiren Sanchez, hem orta sahada hem de sağ kanatta çok mesafe kat etti ve takımın bulduğu hemen hemen bütün pozisyonlarda kendini göstererek sahadaki en etkili oyuncu oldu.